Manipulatív és hazug módon újabb SZFE-ügyeket, kormányellenes szigszalagos forradalmakat akar kreálni és kirobbantani az ellenzék és sajtója, amelynek megalapozását és felépítését már el is kezdték a Magyar Narancs machinátorai, a 444-es Soros-fiúk és az RTL Klub propagandistái, hogy aztán melegében felkarolja a témát a Momentum, miközben felkészül Hadházy, Szabó Tímea és a Gyurcsány-klán. A hazai balliberális oldal ezúttal a magyar tudományegyetemek körül akar háborút indítani az Orbán-kormány ellen, már most azt hazudva, hogy a Fidesz ellopja az intézményeket, a párt irányítása alá kerülnek tudományegyetemeink és magánvagyon lesz a közpénzekből. A PestiSrácok.hu most lerántja a leplet az újabb és ócska ellenzéki hazugságról, szánalmas bohózatról és bemutatjuk az igazságot.
Állami helyett még az idén alapítványi fenntartásba kerül a Debreceni Tudományegyetem, a modellváltást a nemzetközi és hazai tapasztalatokra hivatkozva az intézmény kezdeményezte, a fenntartói modellváltást, az alapítványi működést pedig a Debreceni Tudományegyetem dékáni kollégiuma is támogatta tegnapi ülésén – értesült a PestiSrácok.hu. Információink szerint a debreceni példát a Szegedi és a Pécsi Tudományegyetem is követni fogja, úgy tudjuk, a három nagy tudományegyetem már idén májusban alapítványi fenntartásba kerülhet.
Az alapítványi fenntartást a tudományegyetemek kezdeményezik, amely elé – portálunk értesülései szerint – a magyar kormány sem gördít akadályt, sőt, a kabinet támogatja a modellváltást, így a folyamat akár már májusra lezárulhat. A tudományegyetemek azért kezdeményezték és kezdeményezik az alapítványi fenntartást, mert gazdasági és fejlődési szempontból is ez az előnyösebb működési forma, arról nem is beszélve, hogy a világ leghíresebb vezető egyetemei is alapítványi fenntartásban működnek. Pikáns, hogy bár a döntés és a modellváltás koncepciója mögött az egyetemi autonómia áll, miután határozott intézményi szándékról van szó, a balliberális oldal és sajtója máris beállt a lövészárokba, hogy ebben az ügyben is össztűz alá vegye az Orbán-kormányt és politikai síkra terelje az ügyet.
A Magyar Narancs és Soros György hazai üzenőfüzete, a 444.hu után az RTL Klub híradója is már azzal hergeli a közvéleményt, hogy az egyetemeket működtető alapítványok kuratóriumaiba fideszes politikusok is helyet kapnak, amely szerintük az egyetemi autonómia veszélyeztetése. Ismerős, ugye? A Színház- és Filmművészeti Egyetem elől épp hogy csak elvonultak a politikailag motivált blokádoló tüntetők, az ellenzék manipulatív módon újabb SZFE-ügyeket szeretne kreálni, csak ezúttal a nagy magyar tudományegyetemek körül. Annak ellenére is, hogy egyetemi szándékról van szó, és hogy az alapítványi kuratóriumok még meg sem kezdték a működésüket, ráadásul a leendő kuratóriumi tagokat éppen az intézmények vezetői fogják felkérni, amely szintén egyetemi döntés. Ismét ott tartunk, hogy az ellenzék, és a balliberális tábor hangadói akarják megmondani egy magyar egyetemnek, hogy valójában mi a jó az intézménynek. Bolsevik logika…
A PestiSrácok.hu információi szerint a Debreceni Egyetem vezetőségét tömörítő dékáni kollégium húsz tagjából húsz érvelt a modellváltás mellett, az alapítványi fenntartást gyakorlatilag vita és ellenszavazat nélkül támogatták. Úgy értesültünk, a klinikai vezetőség álláspontja, hogy az alapítványi működés biztosítja maximálisan a jövőbeni fejlődést, hiszen egy alapítványi intézmény hazai és külföldi forrásokra is pályázhat, miután kikerül az Államháztartási törvény hatálya alól. A hazai közvélemény előtt alig ismert, hogy a Debreceni Egyetem jelenleg is önfenntartó egyetem, hiszen amit az államtól támogatásként kap, ugyanannyit gyakorlatilag vissza is fizet az államkasszába személyi jövedelemadó, áfa és egyetemi cégek befizetései által. Pikáns, hogy a Debreceni Egyetem éves költségvetése több mint kétszerese Debrecen város 12 havi büdzséjének, 50 milliárd forintból pedig hazai oltóanyaggyár is épül a tudományegyetemen. Információink szerint a modellváltást az intézmény Hallgatói Önkormányzata is támogatja.
Kormányzati forrásainktól úgy tudjuk, a tudományegyetemek alapítványi fenntartását támogatja a kabinet, az állam ugyanis nem vonul ki a felsőoktatás finanszírozásából, de a közelmúltban bevezetett, új finanszírozási formát a jelenleginél kívánatosabbnak látja az intézmények rugalmassága, a gazdaság igényeinek gyorsabb kiszolgálása, a vállalatok bevonásával megvalósított, versenyképesebb képzések megteremtése, a külföldi tehetségek idevonzása, és az intézmények regionális szerepének erősítése érdekében.
Meg sem lepődünk, hogy a Magyar Narancs, a 444 és az RTL által dagasztott ügyre elsőként a Momentum repült rá, hogy hazugságokkal tömje tele a választók fejét. Mándi László, a Momentum országos elnökségi tagja, Debrecen önkormányzati képviselője azonnal nyílt levelet írt Pósán László fideszes országgyűlési képviselőnek, a Debreceni Egyetem professzorának, a Facebookon is megosztott irományában pedig nem állít kevesebbet Fekete-Győr András embere, mint hogy a Fidesz most a Debreceni Egyetemet akarja “végérvényesen kicsavarni az ország kezéből, és örökre átjátszani azt egy saját maguk által kinevezett társaság tulajdonába”.
A kormány tervei szerint az állam egyszerűen kiadná a kezéből a Debreceni Egyetem fenntartói jogait, és átadná azt egy állam által létrehozott alapítványnak. Az alapítvány kuratóriumába az eddigi gyakorlat alapján megbízható kádereket, fideszes politikusokat és üzletembereket ültetnének, ezzel biztosítva, hogy az egyetem innentől ne a mindenkori Magyar Állam, hanem a Fidesz irányítása alá kerüljön. A hatályos törvények alapján a Debreceni Egyetemet is fenntartó majdani alapítvány vezetése csak különleges indoklás esetén, bírósági eljárást követően változtatható meg. Miközben az alapítvány sok százmilliárdos vagyona az államtól, az adófizetőktől származik majd. A hír egyetlen pozitívuma, hogy immár teljesen világossá vált: Önök félnek, a 2022-es választásokon vereségre készülnek, és eddig soha nem látott tempóban kezdték el kilapátolni a közpénzt a saját holdudvaruknak”
– hergeli sajátjait a nyílt levéllel a momentumos Mándi László.
Az ellenzéki politikus vádjait Pósán László semmisítette meg, keményen helyretéve és kiosztva Mándit. Pósán ugyancsak nyílt válaszlevélben figyelmeztette a momentumos képviselőt, hogy állításai köszönő viszonyban sincsenek a valósággal, de Pósán szerint mit is várhatunk a Momentumtól, amely párt Brüsszelben szisztematikusan hazudozott és hazudozik Magyarországról. Pósán László válaszát változtatás nélkül közöljük.
Tisztelt Mándi László úr!
Nyílt levelében és Facebook-oldalán olyan állításokat tett közzé, amelyek köszönő viszonyban sincsenek a valósággal. De hát mit is várhatunk Öntől és pártjától, hiszen Brüsszelben szisztematikusan hazudtak és hazudnak Magyarországról.
Magyarországot az a baloldal tette szisztematikusan tönkre, Horn Gyula, Medgyessy Péter, Gyurcsány Ferenc, Bajnai Gordon vezetésével, amelyikhez Ön és a pártja is most teljes mellszélességgel csatlakozott. Ez a baloldal adta el a magyar energiaszektort, a víziközmű vagyon nagy részét, a budapesti repülőteret, számolta fel a MALÉV-ot és szolgáltatta ki az országot és a magyar embereket az IMF-nek.
A polgári kormány az elmúlt 10 évben nem csak kivezette Magyarországot abból a katasztrofális gazdasági helyzetből, ahová a baloldal taszította, hanem imponálva fejlődési pályára is állította. Visszavásárolta a MOL gázüzlet ágát, amit az Önök szövetségesei eladtak az oroszoknak, valamint az energetikai és víziközmű vagyont. Számos – a baloldal által privatizált – vállalat most újból köztulajdon, és soha nem látott mértékben sikerült a magyar emberek életét a rezsicsökkentéssel, a folyamatosan bővülő családtámogatásokkal, a munkahelyteremtésekkel, az egykulcsos adózással és az bérek és jövedelmek folyamatos emelésével könnyebbé tenni. A baloldal, mikor kormányzott, ennek pont az ellenkezőjét tette és az ellenkezőjét teszi most is azokban az önkormányzatokban, ahol hatalomra került. Önöknek a magyar emberek soha nem voltak fontosak, egyedül a pénz és a hatalom.
A Debreceni Egyetemmel kapcsolatos állítása feketén-fehéren politikai hangulatkeltés s a valóság teljes figyelmen kívül hagyása. Ha csak kicsit is figyelne arra, mi történik a városunkban, akkor tudná az egyetem közleményéből, hogy maga az egyetem fontolgatja a fenntartói modellváltás lehetőségét. Ez a közlemény röviden ki is tér ezekre az előnyökre, javaslom, olvassa figyelmesen. Az egyetem álláspontja egyértelműnek látszik, a modellváltástól működési hatékonyságának erősödését és az egyetemi autonómia még szélesebb érvényesülését reméli.
A baloldal – így Önök is – korábban az egyetemi autonómiáért, a tudomány és az oktatás szabadságáért aggódtak és most pont Önök azok, akik meg akarják mondani hazánk egyik legnagyobb egyetemének, hogy neki mi lenne jó.
Mándi úr, ez jakobinus, bolsevik mentalitás. Engedtessék meg, hogy a Debreceni Egyetem és a magyar egyetemek maguk mondják meg, hogy szerintük mi lenne jó számukra.
Önök gyakran hivatkoznak mindenféle nyugati példákra. Illene tudnia, hogy a legtöbb jónevű, magas színvonalú egyetem nem közvetlen állami, hanem többnyire vagyonkezelői alapítványi fenntartásban működik. Ha ott ez rendben van, nálunk miért nem?
A Debreceni Egyetem oktatójaként és a város országgyűlési képviselőjeként nem az Ön elvárásai szerint cselekszem, hanem úgy, ahogyan azt a Debreceni Egyetem javasolja és ami a város jövőbeni fejlődését szolgálja.
Ami a debreceni ügyekben való tájékozottságát illeti, csak rövid észrevételként jelzem, 2020. december elsejétől már a Debreceni Egyetem professzora vagyok és nem docense. Mivel ezt a tényt az Önök propaganda oldalai is kommentálták, nyílt levelében a használt megszólítását rosszindulatú megjegyzésnek tekintem.
Vezető kép: Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a Debreceni Egyetem évnyitóján tavaly. Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS