A pártok gazdálkodását vizsgálja az Állami Számvevőszék (ÁSZ) az év második felében, kiemelt figyelmet fordítva a párttörvény tiltott támogatások elfogadására vonatkozó szabályainak betartására. Az ÁSZ a Magyar Szocialista Párt, a Jobbik Magyarországért Mozgalom, a Lehet más a Politika, a Demokratikus Koalíció, az Együtt − Korszakváltók Pártja, a Magyar Liberális Párt, továbbá a Párbeszéd Magyarországért Párt 2015-2016. évi gazdálkodási tevékenységét ellenőrzi majd. Nyugi, a Fideszről készített számvevőszéki jelentés már elkészült.
Az Állami Számvevőszék 2017. második félévében kiemelten fókuszál a folyamatban lévő beruházásokra, és azok kockázatait is számba veszi – olvasható az ÁSZ honlapján. Kiemelik: a számvevőszéki vizsgálatok a közpénzfelhasználás ellenőrizetlen, „fehér foltjainak” felszámolását szolgálja a nyilvános könyvtárak, az alapítványok gazdálkodásának, valamint az országos nemzetiségi önkormányzatok intézményeinek ellenőrzésével. A szervezet tovább folytatja majd az „ellenőrzők ellenőrzését”, tehát olyan intézményeket vesz górcső alá, melyek maguk is végeznek ellenőrzési, felügyeleti tevékenységet. Így kerül sor a Magyar Nemzeti Bank és a Magyar Államkincstár újabb vizsgálatára.
Górcső alatt a pártok gazdálkodási tevékenysége
Az ÁSZ törvényi felhatalmazás alapján 2017. második félévében is folytatja a pártok és a költségvetési támogatásban részesülő pártalapítványok gazdálkodásának ellenőrzését. A 2014. január 1-jével módosult párttörvény tiltott támogatások elfogadására vonatkozó szabályainak betartását az ÁSZ a pártok ellenőrzése során kiemelten figyeli. Az Állami Számvevőszék a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség (Fidesz) 2015-2016-évi gazdálkodásával kezdte meg a pártok átvizsgálását. Az erről készült számvevőszéki jelentések nyilvánosságra hozatalának előkészítési folyamatát már megkezdték – olvasható az ÁSZ honlapján. A második félévben a Magyar Szocialista Párt, a Jobbik Magyarországért Mozgalom, a Lehet más a Politika, a Demokratikus Koalíció, az Együtt − Korszakváltók Pártja, a Magyar Liberális Párt, továbbá a Párbeszéd Magyarországért Párt 2015-2016. évi gazdálkodása törvényességének ellenőrzésére fókuszálva kerül sor.
Nem maradnak ki az ellenőrzésből az önkormányzatok sem
Az ÁSZ továbbra is hangsúlyt helyez azon szervezetek, területek ellenőrzésére, amelyek az államadósság-mutató alakulása, az államháztartás hiánya és az ország versenyképessége szempontjából meghatározó jelentőségűek. Az ÁSZ ellenőrzi az önkormányzatok pénzügyi- és vagyongazdálkodását, valamint integritás és belső kontrollrendszerét. Az állami és az önkormányzati tulajdonban (résztulajdonban) álló gazdasági társaságok gazdálkodásának ellenőrzése pedig olyan területre irányul, amelynek működése jelentős hatással van az ország gazdasági teljesítményére, továbbá befolyásolhatja a kormányzati szektor hiányát, az államadósság alakulását is.
PestiSrácok.hu,
Facebook
Twitter
YouTube
RSS