Az átlagost meghaladó mértékű jövedelememelkedésről számolt be az oktatás- és egészségügyben Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára szombaton.
Magyarországon a bruttó átlagkereset tavaly novemberben 285 ezer 800 forint volt, ez 8,2 százalékos növekedés a 2015-ös átlagkeresethez viszonyítva. Az egészségügyben összességében 21 százalékkal nőttek a keresetek, az oktatási területen dolgozók esetében pedig 11 százalékkal
– közölte Rétvári Bence, aki emlékeztetett, hogy a pedagógusoknak 2013 óta minden szeptemberben növekszik a bére, az egészségügyben pedig szeptemberben indult a béremelési program. Ez az orvosok, szakorvosok, szakgyógyszerészek számára két ütemben – előbb 107 ezer, majd 100 ezer forintos összegben – valósította meg a béremelkedést. Az egészségügyben az alapbéreken felül az úgynevezett mozgó bérelemek is növekedtek; ez az orvosok fizetésének 35 százalékát is kiteheti, míg az ápolóknál 23-24 százalékot.
Rétvári Bence elmondta, hogy a pedagógus életpálya, a növekvő bér érintette az óvónőket, az óvodapedagógusokat, a logopédusokat, a fejlesztőpedagógusokat, a felsőfokú végzettségű bölcsődei nevelőket, a területi gyermekvédelmi szakszolgálatoknál dolgozó örökbefogadási tanácsadókat is. Magyarország az Európai Unióval szemben, GDP-arányosan tudta növelni az oktatásra fordított kiadásait – húzta alá az államtitkár. Egyúttal szólt a friss házasok számára elérhető, évi 60 ezres adókedvezményről, valamint a gyermekek után járó adókedvezményekről is, amelyről úgy véli, hozzájárult a házasságkötések számának jelentős növekedéséhez 2010 óta.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS