A hírfogyasztási szokások és az újságírók megítélése is sokat változott az elmúlt évtizedben, mindent visznek a pár másodperces kisvideók, az újságírók megbecsülése pedig csorbult. A konzervatív újságírókéról nem is beszélve, akiket előszeretettel kapják meg a propagandista jelzőt, pedig nem a mi táborunkból igazolnak át egyik napról a másikra a független, objektív oldal neves képviselői a baloldali politika csataterére. A Plebejus Polbeatben Both Hunorral, a Kontra.hu főszerkesztő-helyettesével beszélgettünk arról, hogy mi tesz hitelessé egy újságírót, van-e szükség a vitákra, és arra is kerestük a választ, hogy kell-e egy konzervatív újságírónak kritikákat megfogalmazni a kormánnyal kapcsolatban? Illetve kitértünk arra is, hogy kinyírja-e a szakmát, hogy ma már mindenki tartalomgyártónak számít, aki posztol egy kisvideót?
Manapság, ha az ember elmondja, hogy melyik médiumnál dolgozik, a legtöbben tudják, hogy az melyik politikai oldal nézeteivel ért inkább egyet, ezt pedig azok az újságírók is tapasztalják, akik váltig állítják, hogy ők függetlenek. A Kontra.hu főszerkesztő helyettese szerint
az nem probléma, hogy az embernek vannak gondolatai meg egy világnézete, attól válunk gondolkodó emberré. Ha újságíró vagy, nyilván nem tudsz kibújni a bőrödből, tehát nem tudsz a saját személyiségeddel, értékrendeddel ellentétes dolgokat írni. Szerintem ez nem probléma, ha pedig ez egyezik valamelyik oldaléval, akkor egyezik.
Both Hunor szerint a jobboldal nem árul zsákbamacskát; azzal van inkább a probléma, hogy a másik oldal úgy próbálja előadni, mintha ők valóban objektív szemüvegen keresztül tekintenének a világra.
Arra a felvetésre, hogy a mai, felgyorsult világban – amikor a közösségi oldalakon kommentcunamik tömkelegében láthatjuk, hogy észérvek híján csupán a fröcsögést olvashatjuk – érdemes-e vitákat folytatni, az újságíró szerint a válasz igen, mert az állampolgárok részéről van erre igény. Egy-egy közéleti témában pedig meggyőző tud lenni az érvek felsorakoztatása. Both Hunor szerint érdemes azért azt is megvizsgálni, hogy van-e hajlandóság a vitapartnernek értelmes vitát folytatni.
Azt, hogy a jobboldali újságírónak kell-e kritikát megfogalmaznia a kormánnyal kapcsolatban, Varga Ádám azt mondta, hogy Karácsony Gergely sem szokott a Telex baráti körében megizzadni, a Kontra.hu újságírója szerint pedig
lehet kritizálni, csak nem mindegy, hol, mikor, milyen minőségben. (…) Miért kéne nekünk non-stop azt a kormányzatot, akivel szimpatizálunk, még ha nem is értünk minden döntésével egyet kritizálni, holott van erre egy egész hadsereg.
Azt, hogy hogyan lehet a konzervatív újságíró megítélésén javítani, a főszerkesztő-helyettes azon az állásponton van, hogy alapos, jól kidolgozott cikkeket kell írni, ezzel pedig a hitelesség és a megbecsülés is javul.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS