A veszélyhelyzet időszakában hatalmas nyomás nehezedik az egészségügyre, ezért kiemelten fontos a kórházak szabályos, átlátható és hatékony működése. Ennek érdekében az Állami Számvevőszék ellenőrzési tapasztalatainak összegzésével, illetve konzultációs lehetőséggel támogatja a kórházak segítésére kinevezett kórházparancsnokokat. Minderről Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke levélben tájékoztatta Pintér Sándor belügyminisztert, Benkő Tibor honvédelmi minisztert és Halmosi Zsolt országos kórházparancsnokot.
Alapvető társadalmi elvárás, hogy az állampolgárok – a pénzügyi lehetőségek hatékony felhasználása mellett – a lehető legmagasabb szintű ellátást kapják a kórházakban. Ehhez szabályosan, átláthatóan és hatékonyan működő egészségügyi gazdálkodó szervezetekre van szükség Magyarországon. E cél érdekében az Állami Számvevőszék évek óta folyamatosan ellenőrzés alatt tartja az egészségügyi ágazatot”
– írják a közleményben.
Az elmúlt öt évben az ÁSZ több tucat kórház és egészségügyi szakrendelő ellenőrzését fejezte be. Ezen túlmenően jelenleg több, mint 60 kórház ellenőrzése van folyamatban. Az ÁSZ a veszélyhelyzetre tekintettel soron kívül megosztja ellenőrzési tapasztalatait az érintett intézmények kórházparancsnokaival a jelentések megjelenését megelőzően, támogatva ezzel a kórházakat.
A közlemény kitér arra is, hogy a szabálykövetésnek és a rendezettségnek a jelenlegi veszélyhelyzetben különösen nagy jelentősége van. Az ÁSZ elemzései szerint, ugyanis a rendkívüli állapot fokozott integritási, illetve szabálysértési kockázatot jelent. Mindez azt jelenti, hogy az elmúlt években elvégzett, kórházakat érintő ellenőrzéseivel az ÁSZ hozzájárult a törvényi előírások, gazdálkodási szabályok betartásához, ami megalapozza a kórházak hatékony működését, és így hozzájárul a koronavírus elleni eredményes védekezéshez, ami mindannyiunk közös érdeke.
Az Állami Számvevőszék célja a közpénzügyi helyzet javítása, amelyhez a bizonyítékokon alapuló ellenőrzési megállapítások adják a kiinduló alapot. Mindez azt jelenti, hogy a számvevőszéki ellenőrzések célja alapvetően nem a hibakeresés, vagy az elmarasztalás, hanem a közpénzügyek fejlesztése, az ellenőrzések hasznosulása az ellenőrzött szervezetek szintjén és rendszerszinten egyaránt.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS