Pesti Srácok

Gyilkosság a Hajógyári-szigeten: futni hagyták Vizoviczki kidobóit

Gyilkosság a Hajógyári-szigeten: futni hagyták Vizoviczki kidobóit

Lesöpörte a Dokk diszkó egykori biztonsági őreit érintő emberölési ügyben tett ügyészségi felülvizsgálati indítványt kedden a Kúria. A két férfit pár éve azzal vádolták, hogy ismeretlen társaikkal együtt összevertek és a Dunába dobtak egy 21 éves fiatalembert. Az ügyészség a jogerős ítélet ellenére azért fordult a legfőbb bírói fórumhoz, hogy a bíróság egy új eljárásban legalább garázdaság miatt mondja ki bűnösnek a gyilkosság vádja alól felmentett kidobókat.

Elutasította a Dokk diszkó egykori biztonsági őreit érintő emberölési ügyben tett ügyészségi felülvizsgálati indítványt a kedden megtartott nyilvános ülés végén a Kúria.A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség azért fordult a legfőbb bírói fórumhoz, hogy a bíróság egy új eljárás keretében legalább garázdaság miatt mondja ki bűnösnek a gyilkosság vádja alól felmentett kidobókat. A főügyészség szerint ugyanis már az elsőfokú bíróságnak, illetve a Fővárosi Ítélőtáblának a vádlottak tekintetében mindenképp meg kellett volna állapítania minimum a garázdaság bűncselekményét, hiszen a Fővárosi Törvényszék írásos indoklásában is utalt rá, hogy a sértettet még a szórakozóhelyen bántalmazták, megalázták, nadrágját lehúzták, félmeztelenre vetkőztették és a téli idő ellenére kivitték a szabadba. Ezzel az érveléssel ugyanakkor a legfőbb bírói fórum nem értett egyet, így helyben hagyta a korábban meghozott jogerős ítéletet.

Vizoviczki letartóztatása után vették elő a rejtélyes haláleseteket. Fotó: mno.hu

A vád szerint megalázták az áldozatot

PestiSracok facebook image

Emlékezetes, a Fővárosi Főügyészség vádja szerint Z. Alfréd és B. Ádám biztonsági őrök voltak a Hajógyári-szigeten lévő Dokk nevű szórakozóhelyen, ahol 2011. december 2-án a későbbi áldozat, H. Géza barátaival italozott. A 21 éves, ittas fiatalember a hajnali órákban véletlenül a vállával nekiment az egyik vádlottnak, aki erre fellökte a sértettet. Miután a fiatalember felállt és tovább indult, a kidobók úgy döntöttek, hogy ittassága miatt kikísérik a szórakozóhelyről. A vád szerint a fiút mindeközben szidalmazták, nadrágját lehúzva félmeztelenre vetkőztették, és a fagypont körüli hőmérséklet ellenére kivitték a szabadba. Ezután a parkolóban B. Ádám gyomron rúgta a sértettet, majd az eljárás során nem azonosított személyek is ütötték, rúgták úgy, hogy ezalatt a két vádlott a karjánál fogva tartotta őt. Az eszméletlen, félig meztelen fiatalembert ezután a biztonsági emberek egy hét méter magas támfalról a Dunába dobták. H. Géza holttestét másnap, hozzátartozója találta meg. A sértett a bántalmazás miatt súlyos májsérülést szenvedett, de halálát a vízbefulladás okozta.

A bíróság nem tudott igazságot szolgáltatni

A bíróság megállapította, hogy a fiút megverték, levetkőztették és a Dunába dobták, vagyis a sértett nem véletlen baleset, hanem bűncselekmény áldozata lett, ám elegendő bizonyíték híján felmentette a kidobókat. A tárgyaláson meghallgatott szakértő kiemelte, a sértett ledobása még nem vezetett volna ahhoz, hogy meghaljon. A halál oka az volt, hogy a fiatal fiú belefulladt vízbe. Az elsőfokú tanácsvezető kitért arra is, a 6-os számú tanú Z. Alfréd másodrendű vádlottról nem, hanem egy Tibi becenevű kidobóról beszélt, aki segíthette az elsőrendű vádlottat a bántalmazott fiú vízbe hajításában. A rendőrség ugyanakkor ezzel a szállal nem foglalkozott – mondta Mikó Gergely, aki azt is hozzátette, hogy a tanú emellett még másik két biztonsági őrt is megnevezett, akik szintén bántalmazták H. Gézát. A tanács elnöke a tárgyalás végén a hozzátartozóknak is üzent és azt mondta:

Az eljárás során az is kiderült, hogy az érintett szórakozóhelyen illegálisan rendőrök is dolgoztak biztonsági őrként akkoriban, és felmerült, hogy őket igyekeztek befolyásolni abban, milyen tartalmú vallomást tegyenek. A háttérben igen komoly munka volt annak érdekében, hogy ne legyen kideríthető, ki teljesített szolgálatot aznap a szórakozóhelyen – mondta a bíró, aki utalt arra is, hogy több tanú megváltoztatta a vallomását és észlelni lehetett, hogy ezt félelmükben teszik. Emlékeztetett: a másodfokú eljárásban is jelentkezett egy tanú, aki azt állította, hogy tudja, ki a bűncselekmény elkövetője, felbujtója, ám a tárgyalásra beidézve már tévedésről beszélt. Itt érdemes azt is megemlíteni, hogy Vizoviczki belső ellenőre a PestiSrácok.hu-nak korábban arról beszélt, hogy ő is jelentősen tudta volna segíteni a bizonyítást, mégsem foglalkoztak vele a hatóságok.

Strehó Gergő 11 éve tűnt el a Hajógyári-szigeten. Fotó: Facebook

REJTÉLYES ELTŰNÉSEK A HAJÓGYÁRI-SZIGETEN

A Vizoviczki László nevével fémjelzett Hajógyári-szigeten több rejtélyes eltűnés is történt, az ügyeket pedig azután vették újra elő, hogy az éjszaka császárát és több magas rangú rendőri vezetőt 2012. május 31-én őrizetbe vették. Ezek az esetek ugyanis azoknak a szórakozóhelyeknek a közelében történtek, amelyeknek Vizoviczki volt a tulajdonosa. Márpedig a vállalkozó a vádak szerint remek összeköttetései révén egészen letartóztatásáig el tudta érni, hogy szórakozóhelyeit ne zargassák “feleslegesen” a hatóságok.

Ilyen rejtélyes haláleset volt 2006 júniusában Raynay Zoltán eltűnése. A fiú egy találkozót beszélt meg telefonon barátjával, aki hiába várta őt. Fél óra múlva már a telefonja is ki volt kapcsolva. A fiú holttestét másfél héttel később találták meg a Duna partján, a Batthyány tér környékén. Pár hónappal korábban tűnt el Strehó Gergő is, aki barátaival együtt 2006. február 12-én szórakozni indult a Hajógyári-szigeten található diszkóba, de oda már nem érkezett meg.

Gergő eltűnésének tizedik évfordulóján a fiú testvére tett közzé egy szívszorító üzenetet a közösségi oldalán:

A fiúról azóta sincs hír.

Vezető kép: Móricz Simon

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.

Dobrev Klára, az orléans-i szűz? – Gav Duncan, Szalai Szilárd, Stefka István és Huth Gergely a Polbeatben (visszanézhető)

‎Polbeat 2023 május 13.
"És azt hallottad, hogy Gyurcsányné Dobrev Klára fehér ruhában tüntetett a rendőri erőszak ellen?" – hullámzik végig a közösségi médián a pesti vicc múlt vasárnap óta, amikor is az ország közéleti témákra és balos valóságshow-kra fogékony része a Karmelita előtt készült fotókon szembesülhetett a nem mindennapi látvánnyal. Közben az is kiderült, hogy a guruló dollároknak is van "ára", hiszen David Pressman és az USA nagykövetsége most olyan pályázatot írt ki magyarországi "független" szerkesztőségek számára, amelyben a támogatási összeg attól függően módosulhat, hogy a szerkesztőség mennyiben szolgálja az Egyesült Államok érdekét. Mondhatni, szerződésbe foglalják a hazaárulást. Minderről a momentumos őrjöngő tüntetők támadását elszenvedő Szalai Szilárd kollégánkkal és a patrióta médiatér legmagyarabb skótjával, azaz Gav Duncannal beszélgetett a Polbeatben Huth Gergely és Stefka István.