
Magasan repülő megfigyelő léggömböt észlelt az amerikai légtérben az Egyesült Államok légvédelme a Pentagon csütörtöki bejelentése szerint. A léggömböt több magas rangú politikus, köztük Marco Rubio republikánus szenátor, a Szenátus hírszerzési különbizottságának alelnöke kínai kémléggömbnek minősítette.
A kínai kémléggömb az Egyesült Államok felett aggasztó, de korántsem meglepő
– szögezte le Twitteren Rubio, kiemelve, hogy Pekingnek az Egyesült Államokra irányuló kémtevékenysége “az utóbbi öt évben drámaian nőtt és vakmerőbbé vált”.
A léggömb a kereskedelmi repülőgépek repülési zónája felett halad, és nem jelent katonai vagy fizikai fenyegetést az emberekre
– jelentette ki Pat Ryder, a Pentagon szóvivője. Hozzátette, hogy az utóbbi években észleltek már hasonlót, és leszögezte: lépéseket tettek annak érdekében, hogy a léggömb ne juthasson “érzékeny információkhoz”. Kevin McCarthy, a képviselőház elnöke máris azt vetette Peking szemére, hogy “arcátlanul semmibe veszi az amerikai szuverenitást”, kiemelve, hogy Kína “destabilizáló lépéseit” nem lehet figyelmen kívül hagyni.
#china spy balloon. Wtf is happening? Why do something so obvious? pic.twitter.com/dZdmZvo5yP
— John Ford (@PDXFato) February 3, 2023
A hírt nem sokkal William Burns, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatójának egy washingtoni egyetemen tartott előadása után jelentették be. Az előadáson Burns közölte: Kína jelenti jelenleg az Egyesült Államok geopolitikai kihívását. A megfigyelő léggömb észlelése után a légvédelem a többi között F–22-es vadászrepülőgépeket is mozgósított, a hadsereg azonban eltanácsolt a lelövésétől, attól félve, hogy a széthulló eszközből a földre zuhanó roncsok sérüléseket és károkat okoznának – tette hozzá a Pentagon egyik magas rangú tisztségviselője.
A ballont a légtérbe lépés óta katonai repülőgépek kísérik. A bejelentés idején Montana állam fölött repült, az állam repülőterén szerdán néhány órára légi tilalmat rendeltek el. Steve Daines, Montana állam republikánus szenátora a Lloyd Austin védelmi miniszterhez intézett levelében aggasztónak nevezte, hogy a léggömb Montana légterébe jutott, kiemelve, hogy az államban lévő Malmstrom légi támaszponton interkontinentális rakétákat is tárolnak. Greg Gianforte, Montana republikánus párti kormányzója közleményében az amerikai nemzetbiztonság miatti aggodalmát fejezte ki. Egy névtelenséget kérő tisztségviselő azt mondta, a ballon várhatóan “több érzékeny terület” fölött is áthalad, de részleteket nem árult el. Más tisztségviselők azt közölték, a léggömböt Kanadához és az Aleut-szigetekhez közel észlelték, mielőtt az Egyesült Államok légterébe lépett volna.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter várhatóan a jövő héten utazik Pekingbe. Tom Cotton republikánus szenátor a hírre a látogatás lemondására szólította fel a tárcavezetőt. Craig Singleton Kína-szakértő rámutatott arra, hogy a hidegháború alatt az Egyesült Államok és a Szovjetunió gyakran vetett be ilyen jellegű, alacsony költségvetésű hírszerzési eszköznek tartott ballonkat. Mindeközben a kanadai védelmi minisztérium bejelentette: újabb ballont észlelt a légterében, és “megfigyelés alatt tartja”.
Forrás: MTI; Fotó: Twitter
kanigunda
2023-02-08 at 11:25
“arcátlanul semmibe veszi az amerikai szuverenitást”
Hát ezen egy fél órán keresztül, lilára röhögtem magam.
kanigunda
2023-02-08 at 11:19
A lufi még mindig alternatíva a maga 20-30-50km-es operatív magasságával,
meg hát az olcsóságával.
A LEO-n (nem a fagyi de még a tank se hanem Low Earth Orbit) suhanó (kém) műholdak
kb. 200-2000km-en vannak. Lejjeb gondolom sok értelme nincs, a Kármán vonal 100 km.
Namármost az optikáknak is vannak határai. A többit meg a T. olvasó fantáziájára bízom.
A Nagy Testvér figyel téged
2023-02-04 at 07:07
Washington volt az első, aki elkezdte: a Szovjetuniónak még repülőgépet is kellett építenie a léggömbök vadászatához
Azt kell mondanom, hogy maguk az amerikaiak is gazdag múlttal rendelkeznek a kémlufi használatában. Az 1950-es évek óta több tucat ilyen eszközt indítottak a Szovjetunió és Kína területei feletti felderítésre. A szondák rendkívül kényelmetlen célpontok voltak a légvédelmi rendszerek számára, és ez olyan súlyos problémává vált, hogy a Szovjetunió kifejlesztett egy egyedülálló M-17 “Stratosfera” repülőgépet, amelyet kifejezetten léggömbök vadászatára terveztek.
Abban a pillanatban azonban, amikor az 1980-as évek elején az M-17-est állami teszteken végezték, az amerikaiak úgy döntöttek, hogy megnyirbálják felderítő ballonprogramjukat.
Nagy tervek
2022 nyarán a Politico értesült arról, hogy az Egyesült Államokban a hiperszonikus fegyverek elleni védelmi rendszert dolgoznak ki, amely léggömböket is tartalmazna. A tervek szerint 2023-ban 27,1 millió dollárt költenek erre a programra. Ugyanakkor, akárcsak Kína esetében, az Egyesült Államok a léggömböket a meglévő felderítő rendszerek fontos kiegészítőjének tekinti. De nyilván, miközben Peking ebben az irányban kerüli meg Washingtont.
A szonda mostani, Montana feletti repülése újabb feszültséget válthat ki a két ország viszonyában. A Biden-kormány ugyanakkor nem veszíti el a reményt, hogy rávegye Kínát, hogy az ukrán válság közepette vonja vissza Oroszországnak nyújtott támogatását. Ha igen, akkor Joe Bidennek el kell fogadnia a kínai szondát, mint elkerülhetetlent.
https://aif.ru/politics/world/krasnyy_rassvet_nad_yadernym_arsenalom_ssha_zavis_zond-shpion_iz_kitaya?utm_source=email&utm_medium=paid&utm_campaign=daily
Namond
2023-02-04 at 06:40
Kassa bombázása.
Orientál
2023-02-03 at 18:38
USA ezzel is keveri a szart ,mert ők aztán követik ,persze nem lövik le.
Ungarn über alles !
2023-02-03 at 17:32
chatillon r
dehogy is, a nemlétező kém műholdakat pótolják ezek a lufik !
lyukas zokni
2023-02-03 at 16:21
már kezdik a medve után a sárkány bajszát is huzogatni.
Ezek szerint
2023-02-03 at 16:11
ha az amerikaiakkal az ufókat, űrlényeket el tudták hitetni, akkor ez már gyerekjáték, ráadásul Kína a valóságban is létezik.
Matu
2023-02-03 at 15:53
Minek küldenének léggömböt, amit nagyon macerás irányítani, amikor vannak már elég jó műholdjaik, amiket a kívánt célpont fölé lehet navigálni? Ez vagy vicc, vagy gumicsont.
mindenemberegyenlő
2023-02-03 at 15:47
az agresszor egyesült államoknak sorozatos emberiségellenes és háborús bűnei miatt rossz a lekiismerete és bűntudata van-miközben minden világok legjobbikának tartja és hirdeti magát,még a bűn fogalmát is hárítja,bűnről tudomást sem akar venni-ezt az aberrációt majd a büntetés gyógyítja ki…
bitszelet
2023-02-03 at 15:08
azt miből gondolják hogy kínai, miért nem orosz?
sőt lehet hogy a roosweli UFO! 😀
A Nagy Testvér figyel téged
2023-02-03 at 13:48
Persze! Rajta a Kínai zászló (felségjel), onnan tudják! És ha Észak Korea küldte? Egy vicc az egész! 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Édi
2023-02-03 at 13:47
Annyira nem kellene félni lelőni, lakatlan terület vagy a tenger fölött. Nem okozna nagyobb bajt mint egy lelőtt vadászgép a tölteteivel együtt.
kapazin
2023-02-03 at 13:34
atya ég van olyan balfék aki ezt elhiszi csak nézzünk rá a térképre van ott egy óceán vagy valami a műholdak meg szabin voltak ha haha
Királytigris
2023-02-03 at 12:45
Parasztvakítás! Műholdak korában…. kacsa az egész. Saját maguk eregetik a lufikat, hogy valami ürügyet keresenek Kína ellen.
Meg egyáltalán, honnan lehet tudni, hogy Kínából jönnek ezek a lufik?
dr. Kolompár Genitália
2023-02-03 at 12:32
Aztán megkérdezném hogy miként jutott el Kínából egy napelemes léggömb Az USA-ba? Mert komolyabb hajtó és irányító mechanikát nem lehet rajta látni.
Netán egy amerikai reptérről indították, hogy lehessen parázni? És ha tényleg kínai lene, akkor mit lehetne vele jobban rögzíteni, mint egy kínai műholddal?
Zsindelyes
2023-02-03 at 11:47
…és rá volt írva:
“Kici, óccó, szezámmagosz cirke, öccáért! De ha moszt veszel, kapsz mellé szerence szütit isz”
tarcsa
2023-02-03 at 11:18
Az nem jut eszükbe, hogy a holdújév alkalmából a kínai kommunista párt vezetősége világ körüli útra indult? Esetleg egy kínai büfé újfajta házhozszállítást tesztel? Tessék mondani, a lakosság hány százaléka annyira hülye az USA-ban, hogy ezeket az egyre nagyobb baromságokat elhiszi? Félek nagyon magas az arány. Bár tény, ezek a gyerekeiket még a mosógépbe is beteszik esetenként a fürdőkád helyett és a mikróban szárítják!
Bàstya elvtàrs
2023-02-03 at 10:50
Tessék mondani, ürgebörbe van varrva?!
Làttak benne békaembereket?
Köszönettel Bàstya elvtàrs
F.Jimmy
2023-02-03 at 10:47
Ez csak összeesküvéselmélet, valójában egy egyszerű UFO volt, zöld kis lényekkel a fedélzeten!
😀
Jurka
2023-02-03 at 10:31
Valahol szülinap volt,ezek meg világvégétől tartanak.Jo olvasni,hogy így fél az usa,ha valami szokatlan jelenik meg a légterében.Mondjuk én hiányolom a szerkezetről az atom töltetet.
chatillon r
2023-02-03 at 10:23
ez valami vicc. kémléggömb?
dr. Kolompár Genitália
2023-02-03 at 08:53
Ez hír? Ha egy kínai ülōgarniitura lebegne a fejük felett, és azon meglepōdnének, azt még megérteném. Létezik irányítható léggömb? Most már ezt is tudom.
Ahhoz viszont elég vastag pofabōr kell, hogy annak az országnak a képviselōi ajvékolnak most amely ország müholdjai a nap 24 órájában kukkolják azegész világot. Az USA pofájára minden ráfér.
Rémusz.
2023-02-03 at 08:43
Ennye, de érzékenyeknek teccenek lenni!!
Arrol nem szól a fáma, hogy mit keresnek ámerikai műholdak ukrajna lékterében??!!
Ja, az szabad ugye??!!
Addig örüljenek a jenkik, amég Putyinpapa nem teszi vakká az ámerikai kukucskáló műholdakat, pedig, szerintem megvan rá a módszerük, egykis grafit felhő segítségével.
Egyáltalán, mit képzel magárol az usa, kik ők, hogy leakarják uralni az egész világot???!!!
Kakukk
2023-02-03 at 08:38
“Kevin McCarthy, a képviselőház elnöke máris azt vetette Peking szemére, hogy “arcátlanul semmibe veszi az amerikai szuverenitást”,kiemelve, hogy Kína “destabilizáló lépéseit” nem lehet figyelmen kívül hagyni.”
Kínai sivatag fölé (ahol anyahajók elleni rakétakísérletek folynak, USA-nak szabad repülni kémrepülőgépekkel, katonai műholdjaikat odairányítani. Ezzel nem sérti a kínai szuverenitást, sőt a térségre stabilizáló hatással bír.
Ungarn über alles !
2023-02-03 at 08:21
ilyesmik már a negyvenes évek végén is divatban voltak – csak akkor UFO-nak mondták ezeket