Ahogyan arról a tegnapi napon portálunk beszámolt, egy, a neve elhallgatását kérő forrásunk szerint a Trefort Gimnáziumban gyakorlatilag listázták és nyilvánosan megszégyenítették azokat a diákokat, akik nem vettek részt a szerda reggeli, diákok által szervezett élőlánccal egybekötött tanársztrájkban. Csapodi Zoltán, az intézmény igazgatója lapunknak nyilatkozva cáfolta ezeket az értesüléseket. Az intézményvezető elmondta: a diákok csak abban az esetben vehettek részt a reggeli élőláncban, ha a szülő előzetesen kikérte őket. Csapodi Zoltán ugyanakkor azt nem tartja elképzelhetőnek, hogy az élőlánctól távol maradt diákokat bármilyen fajta megszégyenítés érte volna, azonban hozzátette, hogy a diákok között kialakulhatnak viták a helyzettel kapcsolatban, ugyanis – ahogyan az intézményvezető fogalmazott – ez ilyen helyzetben természetes, hisz ahányan vagyunk, annyiféleképp ítéljük meg a helyzetet.
A pedagógusok október 5-i világnapját idén élőlánccal indították azok, akik a Kölcsey Gimnáziumból elbocsátott tanárok mellett fejezték ki szolidaritásukat. A megmozdulásban számos iskola diákjai és tanárai is részt vettek. Egy, a lapunknak névtelenül nyilatkozó forrás szerint kifejezetten listázták és meg is szégyenítették a sztrájkban részt nem vevő diákokat az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnáziumban. Az ügy miatt felkereste lapunkat Csapodi Zoltán, az iskola igazgatója, aki szerint az állításokból egy szó sem igaz.
Az én álláspontom az volt, ami a házirendben is benne van, hogy minden szülő kérje el a gyermekét szabályosan az osztályfőnöktől, ha a gyermekük részt szándékozik venni az előre meghirdetett élőláncban
– nyilatkozta lapunknak az intézményvezető.
Csapodi Zoltán hozzátette: az osztályfőnök maximum olyan listát készíthetett, amely a hiányzók listáját tartalmazta, a diákok élőláncában ugyanis csak az vehetett részt, aki a szülő által igazoltan nem jelent meg a tanórán.
Bármilyen nemű listázás és megszégyenítés az iskolánk 150 éves fennállása óta biztosan nem történhetett, én pedig kilencedik éve hivatalban lévő igazgatóként nem is tűrnék meg ilyet
– szögezte le az intézményvezető, aki azonban kiemelte: az elképzelhető, hogy a diákok egymás között vitatkozhattak a kialakult helyzetről. Csapodi szerint a Trefort Gimnázium diákjai nagy valószínűséggel jelezték volna a vezetés felé, ha súlyos megszégyenítés érte volna bármelyik diákjukat.
Az igazgató mindemellett megjegyezte, hogy a diák fogalmilag és jogilag sem tud résztvenni a tanársztrájkban; ha szeretne, ahhoz el kellene végeznie valamelyik tanárszakot. Véleménye szerint a legnagyobb probléma az, hogy ilyenre már gyakorlatilag alig vállalkozik valaki. A Trefort Gyakorló Gimnázium vezetőtanárai a mindennapokban azon dolgoznak, hogy a tanárjelöltek kapjanak kedvet a tanításhoz. Remélem, hogy a közeljövőben újra minden anyagi feltétel is adott lesz ahhoz, hogy rátermett fiatalok a legszebbet, a tanári pályát válasszák – fogalmazott az intézményvezető.
Az átpolitizált sztrájk és annak súlyos következményei az iskolai közösségekben
Szögezzük le most is: a tanárok megérdemelnék a fizetésemelést. De szögezzük le azt is, hogy ahhoz, hogy az egyébként tervezett fizetésemelés megvalósuljon, szükséges lenne a baloldal által teljes mellszélességgel támogatott brüsszeli szankciók beszüntetése is. A szankciók, amelyeket Ursula von der Leyenék annyira erőltetnek, bárhonnan is nézzük, nem ártanak az orosz gazdaságnak, annál jobban döntik viszont szépen lassan romba az európai országok, többek között hazánk gazdaságát. Ennek megelőzésén dolgozik jelenleg gőzerővel a kormány, ami gyakorlatilag felér az EU vezetői által teremtett katasztrofális helyzet utáni folyamatos rendrakással. A helyzet az, hogy most a tanárokon csapódik le az elrontott politika, amelyet Brüsszel folytat. Mindenki egyetért abban, hogy a tanárok (is) megérdemlik a magasabb béreket, de ehhez az kell, hogy az európai vezetők is észhez térjenek.
Ez a vita már rég túlmutat az O1G-szlogenen, ez a vita a külpolitikai helyzet értelmezését is magával vonja. Nos, ez az, amit a liberális aktivisták nem akarnak, hogy egy átlagpolgár is megértse, és ez az, ami miatt a sorosista ügynökök és a noÁr-félék hagyják, hogy a diákokkal teli tüntetésen megjelenhessenek a kormányt alpári módon minősítő szlogenek már a legfiatalabbaktól is. A pedagógussztrájkban a liberális ügynökök meglátták a fantáziát, a magyar ellenzéki politikusokkal karöltve gusztustalan módon használják fel a jóhiszemű diákokat arra, hogy hatalomra kerüljenek. Erről már sokat írtunk. Ez az, amit sok diák átláthat, és ez az, ami a Trefort Gimnázium igazgatója által sem cáfolt vitákat okozhatja az osztálytermekben.
„Tanárnőnek jelentem, a Békemeneten jártam”
A politikáról vitatkozni jó – gimnazista éveimből emlékszem arra, amikor néhányszor szünetekben, 17–18 éves fejjel megvitattuk a világ dolgait attól függően, ki milyen környezetben nevelkedett, ki hogyan látta akkor a világot. Ezzel nincs baj. Azzal viszont már igen, amikor akkora a külső nyomás a diákokra a közösségi médián, a sajtón és az aktivistákon keresztül, hogy kénytelenek részt venni a megmozdulásokban, akkor is, ha csak tanulni szeretnének és jól leérettségizni. A portálunkhoz érkezett névtelen megkeresés a nyilvános megszégyenítésről nem feltétlenül a tanárokra vonatkozott; sokkal inkább valószínű, hogy a diákok egymás között minősítették azt, aki nem kívánt részt venni az élőláncban, majd később a „fesztiválhangulatú” tüntetésen. A bekért igazolásokból ugyanis nyilvánossá vált az, hogy ki vesz részt a megmozduláson és ki marad távol. Így ez – bár a jogszabályt követte az igazolás bekérése – korántsem volt magánjellegű részvétel. Gondoljunk bele, mi lenne, ha a Békemenet részvételét is szülő kellene, hogy igazolja. „Kérem, engedjék el gyermekem, ugyanis részt veszük a Békemeneten. Köszönettel: xy.”
Ez az eset is ugyanúgy politikai vitákat generálna a diákok között, ahogyan a sztrájkkal kapcsolatos akciók is. Ez nem helyes. A vita kell és szükséges, azonban egy ilyen politikai nyomás teljesen tönkreteheti mind az osztályközösséget, mind a tanulók egészséges iskolai környezetét. A politika nem való az oktatásba, a politikai aktivisták hagyják abba a diákok felhasználását. Nincs olyan jóérzésű ember, diák, gyerek, aki ne kívánna nagyobb megbecsülést a tanárának. De ez az O1G-szlogenekkel és hasonló obszcén kifejezésekkel teli táblákkal és a tanulás helyett délutáni „fesztiválos” felvonulással nem fog megvalósulni.
A gyűlölködés és a gyűlölet szítása kritikus szintre ért már az osztálytermek falain belül is. A hangos aktivistáknak sikerült elérni, hogy a diákok kiutálják egymást, ha valaki élőlánc helyett a tanulást választja. Ez a tüntetéseket szervező pedagógus szakszervezetek és az aktivisták részéről a kormány megbuktatásáról, a diákok részéről pedig egy tiltakozó magatartást követő trendről szól. A diákok tanuljanak, a baloldal végezzen végre valódi munkát, a tanárok pedig a lehetőség szerint kapják meg a megérdemelt fizetésüket. Pont.
Kiemelt kép: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS