Pesti Srácok

Az Egyesült Államok külügyminisztériumának gyökeres átalakítását jelentette be Marco Rubio

Az Egyesült Államok külügyminisztériumának gyökeres átalakítását jelentette be Marco Rubio

Az Egyesült Államok külügyminisztériumának gyökeres, a nagykövetségeket is érintő átalakítását jelentette be kedden Marco Rubio külügyminiszter.

Az amerikai diplomácia vezetőjének közleménye szerint egy széleskörű átszervezési tervet dolgoztak ki, ami minden elemében érinti a minisztériumot, "irodáktól a nagykövetségekig".

Marco Rubio szerint az amerikai külügyminisztérium a jelenlegi formájában túlduzzasztott, bürokratikus, és képtelen megfelelni a nagyhatalmi versengés új korszakában a tőle elvárt feladatának.

PestiSracok facebook image

– fogalmazott Marco Rubio. Hozzátette, hogy a kiterjedő bürokrácia "olyan rendszert teremtett, ami jobban ragaszkodott a radikális politikai ideológiához, mint Amerika alapvető nemzeti érdekeinek előmozdításához".

A külügyminisztérium kiadott egy új szervezeti ábrát, ami szerint több, korábban működő államtitkárság és iroda megszűnik, köztük az amerikai demokratikus értékek külföldi megjelenítését hivatott államtitkárság (Under secretary for Civilian Security, Democracy, Human Rights). Az új minisztériumi szerkezet megerősíti, hogy a miniszter a jövőben egyben az Egyesült Államok nemzetközi fejlesztési ügynöksége (USAID) vezetői pozícióját is betölti.

Az Egyesült Államok nemzetközi fejlesztési ügynökségének (USAID) külügyminisztériumba olvasztása felmerült a tárca keddi sajtótájékoztatóján, amivel kapcsolatban Tammy Bruce szóvivő arra hívta fel a figyelmet, hogy független szervezetként több esetben olyan külföldi támogatásról határozott, ami "kártékony volt" Amerika számára, és amire az adott országban dolgozó amerikai diplomatáknak és nagykövetségnek nem volt ráhatása. A szóvivő hozzátette, hogy egyes irodák megszüntetése nem jelenti az adott funkció eltűnését is az amerikai diplomáciai tevékenységből.

Fotó: MTI/EPA/Sipa USA pool/Samuel Corum

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!