Tovább feszülnek az indulatok Pilisborosjenőn. Korábban már többször írtunk a polgármester, egy helyi vállalkozó, illetve a mögötte álló pénzemberek és a pilisborosjenői lakosság harcairól. A környezetükért, falujukért aggódó lakosok 2097 néven egyesületet alapítottak, és egy honlapot is működtetnek, ahol közreadják az újabb és újabb elképesztő eseményeket: a panaszok jogszabályok sárba tiprásáról, megalomán tervekről szólnak. A minap neves színművészünk, Hirtling István – aki szintén Pilisborosjenőn él – kemény hangvételű nyílt levelet írt a polgármesternek, amiben arra hívja fel a figyelmét, hogy most még nem késő a becsületet és a tisztességet választani, a falut csak kihasználó vállalkozók érdekeinek kiszolgálása helyett.
Korábbi cikkünkben részletesen beszámoltunk arról, hogy távol-keleti kapcsolatokkal bíró szocialista ingatlanspekulánsok vethettek szemet a még beépítetlen, nagyszerű üzleti lehetőséget kínáló külterületekre, zöldövezetben, mégis a főváros tőszomszédságában.
Előzmények: ingatlanspekuláns-hálózat brókerekkel, milliárdos szocikkal
Óriási beruházási tervek születtek az elmúlt években, két fejlesztési területen is. Ha csak az egyik bejön, az ingatlanfejlesztők (a helyiek szerint spekulánsok) óriásit kaszálhatnak. A földterületeket, melyeket gond nélkül vontak belterületbe, ráadásul úgy, hogy a falu mondhatni semmit nem nyert vele, potom pénzért vásárolta meg egy S. Tibor nevű vállalkozó. Ha jól megnézzük a beruházások és a mögöttük álló cégek tulajdonosi hálóját, olyan nevek kerülnek elő, mint Nyíri Iván volt ecuadori tiszteletbeli főkonzul, ami a MAHART-on keresztül tucatnyi cégben érdekelt, valamint T. Péter, a Buda-Cash Brókerház százmilliárdos csalással vádolt vezérigazgatója.
Miközben a páratlan szépségű természeti környezetben fekvő, zöldövezeti kistelepülésen elégtelen a jelenlegi infrastruktúra, tekintve, hogy nincs bölcsőde, már jelenleg is helyhiánnyal küzd az óvoda, az iskolának nincs tornaterme, a faluban nincsenek biztonságos gyalogjárdák, a közutak sárosak, kátyúsak, ezáltal járhatatlanok, ezek mind másodrendű kérdések, míg Küller János úgy táncol, ahogy a vállalkozók fütyülnek. A testület olyan rendeleteket alkot, amelyek azok megalomán beruházási terveinek zöld utat jelentenek, sok esetben jogszabályokkal, törvényekkel szemben…
Új lakóparkokkal néhány év alatt megháromszoroznák a falu lakosságát
Ha a tervek megvalósulnak – amelyek egy része ráadásul megkezdett beruházás – a most 3500 fős kisfalu lakossága a többszörösére duzzad, a ma még zöldellő erdők, védelemre méltó zöldterületek és jelenlegi szántók helyén pedig betontömbök fognak sorakozni. A polgármester szerint ez jó, mert a betelepülők adóznak. Legyenek minél többen, mert majd az általuk befizetett pénzből lehet fejleszteni (ha marad a szabálytalanságok miatt kiszabott bírságok teljesítése után.) A helyi lakosok, és a 2097 egyesület tagjai szerint viszont élhetetlenné tennék ezáltal Pilisborosjenőt. A vállalkozók fejlesztéseit, amihez a polgármester mindenben asszisztál, a falu lakossága csak „ketreces adófizető tartásnak” aposztrofálja.
Mindez sajnos már nem újdonság. Ami viszont megdöbbentő, hogy hiába a hatósági jelzések, bejelentések, a korábbi sajtóhírek, a mai napig semmi nem változott. Sőt. A spekulánsok egyre eltökéltebbek, a polgármester pedig egyre cinikusabb, abszurd ürügyekkel rázza le a panaszosokat. Emellett a település belterületbe vont egykori külterületein épülnek a modern lakóparkok (Modern Dorf, Malomdűlő) a kicsi területek maximális kihasználásával. A tervrajzok szerinti állapotok olyan közel hozzák majd egymáshoz a szomszédokat, hogy egymás tányérjából kívánhatják majd el a falatot – ecsetelte a problémát a nyílt levelet megfogalmazó Hirtling István. Előrevetítve, hogy a túlfejlesztéssel, néhány ember vagyonosodása érdekében, beáldozzák a falu falusias jellegét, nyugalmát. Persze, csak ha hagyják.
A polgármester lemondására, vagy a testület önoszlatására várnak
Ceaușescu által a föld színéről eltüntetett falvak jutnak eszembe, ha a falunk jövőjére gondolok. És nem értem a polgármesterünket, aki átengedi a gazdasági érdekeknek a védett természeti értékekkel körülvett falunkat. Vészharangot kongatok, hogy még nem késő meghallani a lelkiismeret szavát. Vagy ha rá már nem is számíthatunk, talán van a testületben valaki, akiben még maradt olyan
– fogalmazott megkeresésünkre Hirtling István, akitől azt kérdeztük, mi motiválta, amikor megírta nyílt levelét faluja vezetőjének. Azt írtam – jegyezte meg – hogy ne higgyen a megfélemlített vazallusok hízelgésének, azok tanácsait hallja és fontolja még, akiknek a szavai mögött nincs anyagi érdek, csak egy csendes, békés falu jövőjének védelme.
A színművész gondolatai mögött még sincs igazi bizakodás. Azt mondja, minden jel arra mutat, hogy Küller Jánost nem érdekli a falu lakosságának aggodalma és panaszáradata. A legutóbbi testületi ülésen ki is jelentette, hogy őt nem érdekli a 2097 egyesület, sem az, hogy a honlapjukon mit írogatnak.
Az ilyen polgármester vezette önkormányzat nem önkormányzat, hanem önkénykormányzat
– jelentette ki Hirtling István.
Zsúfolt elővárossá válhat a kedves kisfalu
A színművész szerint félelmetes az a jövő, amit az ingatlanspekulációk esetleges sikere magával hozna. Pilisborosjenő megszűnne falu lenni. Szinte egybeépülve Ürömmel, Budapest külvárosa lenne, ahol minden olyan érték megszűnne, ami ma egyedülálló falusias, vidéki légkört teremt a főváros pezsgése elől menekülők, és itt menedéket keresők számára. A legfenyegetőbb a Modern Dorf névre keresztelt projekt, amelynek lakásait már hirdetésekben kínálják. Ráadásul az önkormányzat hivatalos lapjában is, miközben Küller János polgármester következetesen tagadja, hogy tudomása lenne ilyen ingatlanfejlesztésről, hozzátéve, ha létezik is, az magánterületen zajlik. Hirtling István szerint a településvezető semmilyen kompromisszumra nem hajlandó, hallani sem akar az ésszerűbbnek tűnő javaslatról, ami 1000 négyzetméterben maximálta volna a rendezési tervben egy család otthonának telekméretét. Maradnak a 430 négyzetméteres telkek, aminél a nagy emlősök kifutója is nagyobb a fejlettebb állatkertekben.
Rohanó vonat, ámokfutó masinisztával
Ha a Modern Dorf és a Malomdűlő lakópark is megvalósul, néhány éven belül körülbelül 10.000-nél több lakost jelentene arra az út- és intézmény hálózatra, ami már a jelenlegi lakosságot sem képes kiszolgálni. Közben a falu maga semmit nem fejlődik, a mai napig nincs tornaterme az iskolának, a gyerekek, most télvíz idején a hóban bandukolnak át a művelődési ház termébe testnevelésórákra, és ez csak egy az alapvető hiányosságok közül
– mondta a színművész, aki summázva az elmondottakat, felidézte Küller polgármester szavait, aki szerint a település fejlődése olyan, mint egy megállíthatatlan robogó vonat és a színész hozzáteszi: a masiniszta egy ámokfutó.
Természetesen megkerestük Küller János polgármestert is. Az alábbi levelet írtuk neki. Amint válaszol, reakcióját közöljük.
Tisztelt polgármester úr!
- Miért tartja jó gondolatnak megkétszerezni, ha nem megháromszorozni a település lakosságát?
- Miként és főleg milyen pénzből szeretné pótolni azokat az infrastrukturális hiányosságokat, ami nélkül a település ilyen mértékű kibővítése több mint lehetetlen?
- Felsorolná a településen az életminőséget javító intézkedéseket, fejlesztéseket csak címszavakban, mondjuk csak az utolsó ciklusában?
- Milyen kapcsolatban áll Nyíri Ivánnal és Tölgyesi Péterrel, és mit tud róluk, kik ők? Mi közük van Pilisborosjenőhöz?
- Jelenleg hány darab hatósági eljárás van folyamatban, illetve hány hatósági határozat érinti a pilisborosjenői külterületek belterületbevonását, illetve az ingatlanfejlesztéseket?
- Hogy áll Sáhó Tibor hárommilliárdos nyereség elmaradása miatt az önkormányzat ellen folytatott pere, ügye, ami a települést csődhelyzettel fenyegeti?
- Mi a terve arra az esetre, ha ezt az összeget ki kell fizetni az önkormányzatnak?
Vezető kép: szekesfehervar.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS