Az akkumulátorgyárak létesítése ellen most kell küzdeni, jövőre már késő lesz, mert ha megvalósulnak a tervezett beruházások, azok a kormányzati ciklus végére helyrehozhatatlan pusztítást okoznak – mondta az LMP szombati kongresszusán a párt társelnöke. Ungár Péter szerint a zöldek feladata megvédeni a természetet, más nem is képes erre. Szerinte azonban nemcsak az szemfényvesztés, hogy az akkumulátorgyár-beruházások megoldják a magyar gazdaság bajait, hanem zsákutca az az 1990 óta uralkodó gazdasági konszenzus is, amely a külföldi tőke idecsábításában és a számára megfelelő környezet kialakításában látja a megoldást, mert „ebben több pénz nincs”.
A társelnök beszéde nagyobbik részében az ellenzék állapotáról beszélt; azt mondta, verseny helyett „moralizáló picsogás” lett jellemző a választási veresége után. Kitért arra is, hogy bár évekig hallgatták, hogy rajtuk múlik a választási győzelem, most, amikor „benne voltunk a buliban”, ez a tisztességes vereséghez sem volt elég. Ebből azt a következtetést vonta le, hogy az összefogás halott. Beszélt arról is, hogy a hat párt közül az LMP tanult a választási vereségből, a többiek viszont továbbra is a politikai taktikával vannak elfoglalva, mindenféle jelölteket állítanak.
Ezzel szemben az LMP nem jelent be miniszterelnök-jelöltet, spirituális vezetőt, sőt sem ő, sem a másik társelnök, Schmuck Erzsébet nem indul el az Álarcos énekes következő szériájában
– utalt a Momentum Donáth Anna visszatérését előkészítő plakátkampányára és szombat délutáni rendezvényére. Ungár szerint a Momentum – amely most szintén tiltakozik az akkumulátorgyárak létesítése ellen – nem zöld, legfeljebb identitászavaros. Üzent a Demokratikus Koalíciónak is, méghozzá azzal, hogy az LMP önálló párt, és nem lesz senkinek a zöldtagozata. Ungár azt is mondta, hogy bár a legtöbb vitájuk a Fidesszel van, sok a vitájuk a többi ellenzéki párttal is, és szerinte a baloldali és liberális pártok kormányzása alatt ugyanúgy épülne Paks 2, mint most, és beengednék a külföldi tőkét is, hogy akkumulátorgyárakat építsen. Végül azt mondta: a következő egy évben a politikai taktika helyett az LMP-nek azzal kell foglalkoznia, hogy egységbe kovácsolja a természetkárosító beruházások ellen küzdő helyi civileket, fellépjen a fakivágások vagy éppen a szélerőművek létesítését tiltó kormányzati intézkedések ellen, és ezekben a témákban érjen el sikereket.
Schmuck Erzsébet, az LMP másik társelnöke azt mondta: az az elképzelés, hogy akkumulátor-nagyhatalmat építsenek Magyarországból, végzetes hiba lenne. Ez a technológia rendkívül veszélyes, víz- és energiaigényes, márpedig ezekre az erőforrásokra máshol volna szükség. A politikus szerint az akkumulátorgyárak építése nem az emberek és az élhető jövő, hanem az országba behozott autógyárak érdeke. Szerinte ez az ötlet könnyen a Fidesz Bős–Nagymarosa lehet, kivált, hogy a rendszerváltás szimbólumává vált vízlépcső-beruházást az emberek jóval előrehaladottabb fázisban akadályozták meg.
Forrás: 24.hu; Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS