Magáért beszél, hogyan hallgatott a komplett magyar média a Balázs Péter-ügy kapcsán. Maga az érintett nem cáfolta – nem is cáfolhatta – az állambiztonsági dokumentumokat, inkább elkente a dolgokat. Ne szépítsük, a sorok mögött olvasva, gyakorlatilag beismerte, hogy a kádári diktatúra katonai szolgálatot segítette. Ahogyan a vele egy gyékényre helyezhető Medgyessy Péter, úgy ő is a hazát védte – a Moszkva csicskásának tekinthető Néphadsereggel összedolgozva.
Érdekes, tanulságos beszélgetést folytatott Balázs Péter miniszterelnök-jelölt Rónai Egonnal az ATV-én. A diplomata, ex-külügyminiszter gyakorlatilag beismerte, hogy a katonai szolgálatnak dolgozott a kádári diktatúra idején, igaz, természetesen elkente az egészet, mert
karakánul, őszintén mégsem mondta ki. Inkább – igazi diplomataként, politikusként – mellébeszélt.
Előhozta a szokásos mantrát, a hazáért dolgozott, senkiről, semmit nem jelentett, satöbbi, satöbbi, satöbbi. A lényeg a következő: világosan látták, hogy a Szovjetuniónak és a hazugságra épült szocializmusnak vége van, ezért már a Nyugathoz törleszkedtek. Miért? A haza érdekében! Vagyis:
hogy minden pozíció az övék legyen. Ügyesen csinálták, ahogyan Balázs Péter elbüszkélkedik, Antall József is bizalmi emberként kezelte őt. Nem ez volt az egyetlen hatalmas, az ország sorsára komoly hatással bíró hibája a néhai miniszterelnöknek.
A beszélgetés érdekes része:
Balázs: [Van] „Itten valami ügynökbélyeg, kérem szépen, ügynöknek azt nevezzük, aki a kollégáiról információkat gyűjtött és jelentett. Én soha ilyet nem csináltam. Szeretném ezt nagyon világosan leszögezni. Nyugodtan lehet kutatni. [A katonai iratokhoz úgysem férünk hozzá].
Rónai: Három per kettes volt? [Erről szó sem volt, a belügyi irat a katonai szolgálathoz, az MNVK 2.-hez, a katonai felderítéshez sorolta]
Balázs: Az? [Valószínűleg nem érti, Rónai mire gondol].
Rónai: Ugye három per három azok a társadalmi ügynökök [Ilyen nincs], akik jelentenek. Három per kettő a katonai elhárítás. [A BM III/II. Csoportfőnöksége a kémelhárítás volt].
Balázs: [A kérdésre nem válaszol nyíltan (az ügynökvádat még kikérte magának), hogy például: nem, nem voltam az, hanem:]
Én a munkámat végeztem, egy nagyon érdekes helyen, Brüsszelben, ott volt a NATO, meg az EU is. Információkat cseréltünk a kollégákkal. A katonai attaséval is.
[Azaz a katonai rezidentúra vezetőjével, a „sejt” irányítójával].
Abban az időben a mi küldetésünk az volt, hogy normalizáljuk a viszonyt az európai közösséggel, akkor még nem uniónak hívták. És a magyar vezetés pontosan látta, hogy a szovjet gazdaság megroggyant, gyengül, és mi ehhez is szereztünk a magyar vezetésnek adatokat. Például a NATO-nál nagyon jó tanulmányok készültek. [Amit nyilván nem adtak át maguktól a keleti tömb diplomatáinak].
Rónai: És jobban látták messzebbről az, hogy mi a van a Szovjetunióval, mint mi? [A segítőkész ripoter. Angliában akár azt is mondhatta volna, de hát a diktatúrának dolgozott, ne fényezze már magát!].
Balázs: Jobban látták. Nagyon jól, amit nálunk eltitkoltak, azt ők pontosabban látták.
Volt amire a katonai attasé látott rá jobban, volt, amire én, mint gazdasági… öö … diplomata. Gyakran cseréltünk adatokat… ööö … információkat…
Segítettük egymást, munkaértekezletek is voltak. Én ezt jó szívvel vállalom, az ország érdekeit szolgáltuk. Az én küldetésem az volt, hogy az európai közösséghez kerüljön közelebb.
Később:
Rónai: Ők itt azt állítják, hogy együttműködött a katonai elhárítással. Megáll a helyén vagy ez az a mondat, amit kikér magának?
Balázs: Nem, ez nem állja meg a helyét.
Az, hogy én gazdasági tárgyú információkat rendszereztem, jelentettem,
annak érdekében, hogy Magyaroszág közelebb kerüljön a nyugati partnerekhez, elsősorban az európai közösséghez, azt akkor is vállaltam [Szóval a diktatúra alatt vállalta, hogy a diktatúrának dolgozik?], ma is vállaltam. [Nem vállalta, most beszél róla, miután kiderült.] Az részben akkor még titkos volt, rengeteg tárgyalást folytattunk. Ma ennek a nagy része irodalom. Emlékirodalom. Horn Gyula kezdte…
Mi pedig itt fejezzük be.
A beszélgetés:
Forrás: Atv.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS