Az olasz és az albán kormány megállapodásának köszönhetően évi 36 ezer migráns kerülhet Albániába, akiket még a tengeren feltartóztatnak – többek között erről beszélt a Magyar Nemzetnek Zsivity Tímeát, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kutatója. Mint kiemelte, „a két menekültközpont egyfajta tesztüzemként is funkcionálhat, kipróbálják őket, aztán további nyugat-balkáni országokban is létrehozhatnak hasonlókat”.
A kutató a tervezettel kapcsolatban elöljáróban felidézi, Giorgia Meloni olasz és Edi Rama albán miniszterelnök- még 2023 novemberében kötött megállapodást arról, hogy Olaszország két menekülttábort létesít Albániában. Albánia mindezt szolidaritás gesztusaként jelölte meg, mivel Olaszország a ’90-es években, a kommunista rezsim bukása után albánok ezreit fogadta be. Mivel az olasz menekülttáborok megteltek, az kormány tervei szerint Albániába meghatározott „biztonságos” országokból származó férfi migránsokat kíván szállítani – évente akár 36 ezer bevándorlót -, akiket az olasz haditengerészet vagy a parti őrség a tengeren elfog. Zsivity Tímea szerint a két tábort azért helyezik Albániába, mert az
egyfajta elrettentő erővel bírna az indulni vágyóknak.
A kutató kiemelte, bár az Európai Bizottság elnöke és a német kancellár is támogatta az ötletet, az ötéves program mintegy 670 millió eurójába kerülhet Olaszországnak. Ugyanakkor azok,
akik menedékjogot nyernek, Olaszországba kerülnek, míg az elutasított személyeket visszaküldik a származási országukba.
A kutató szerint a két menekültközpont
egyfajta tesztüzemként is funkcionálhat, kipróbálják őket, aztán további nyugat-balkáni országokban is létrehozhatnak hasonlókat.
Hozzátette:
mindez aggodalommal tölti el a régió államait, ugyanis az elmúlt évek migrációs hullámai óriási kihívást jelentenek a térségnek.
Forrás: magyarnemzet.hu; fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS