Ceglédi Zoltán politikai elemző interjút adott a Mandinernek, amelyben arról beszélt, hol csúszott félre az ellenzék kampánya, mik voltak az alapvető hibák és hogy tudott ekkora fiaskóba beleszaladni a baloldal.
Ceglédi Zoltán politikai elemző, humorista annak tulajdonítja elsősorban az ellenzék április 3-i megsemmisülését, hogy a ’18-as Jobbik és az LMP politikáját hiányoló szavazók nem adták rájuk a voksaikat. Az ATV állandó vendége szerint Márki-Zay több hibát is vétett a kampány során, ám nem a miniszterelnök-jelölt kizárólagos hibája a bukás. A szakértő szerint a négy évvel ezelőtti választás után több párt is megsemmisült, az LMP-t belülről csapdosták szét, megalázva volt elnöküket.
A küszöböt 2018-ban még magabiztosan, hét százalék fölötti eredménnyel megugró párt egy év múlva, az EP-választáson két százalékra esett vissza. A Jobbikot is lefejezték, a közel húsz százalékos eredményt hozó Vona Gábor távoztával egy év múlva 6,3 százalékot tudtak csak produkálni. Az az állításom, hogy az itt elvesztett szavazók már nem tértek vissza a közös listához, és továbbiakat riasztottak el Márki-Zay Péter meggondolatlan vagy meghamisított szavai. Röviden: elsősorban a 2018-as Jobbik és LMP önálló arcélét hiányoló szavazók maradhattak távol az összefogástól
– fogalmazott Ceglédi, aki szerint egy másik miniszterelnök-jelölttel szorosabb lehetett volna a végeredmény, a hódmezővásárhelyi polgármester rossz választás volt.
Közölte, nehéz elképzelni, hogy önmagában más jelölt az egymilliós szavazatkülönbséget képes lett volna legyűrni, ezért nem is Márki-Zay Péter kizárólagos hibája a vereség, de kétségtelen tény, hogy
a csökönyös ragaszkodása a maratoni beszédekhez, a sértő témákhoz és megfogalmazásokhoz rontott a helyzeten.
Véleménye szerint Márki-Zaynál Dobrev Klára fegyelmezettebb, Karácsony Gergely pedig szelídebb lett volna, úgy látja, a fő gond persze az volt, hogy egy alapvetően baloldali szavazókat elérő összefogás tetején “szervetlenül trónolt egy magát jobboldaliként azonosító csúcsjelölt”.
Arra a kérdésre, hogy az ellenzéki pártok elnökeinek a bukó után le kellene-e mondaniuk, úgy felelt, hogy két pártnál, a Momentumnál és a Jobbiknál is hamarosan tisztújítás lesz, Karácsony Gergely nyárig tartja meg pártvezető mandátumát, aztán nem indul újra.
E három helyen tehát lehet mód legalább részleges váltásra, ha a tagok is így akarják – de jelentősen más a felelőssége a pár hónapja elnöklő Donáth Annának, mint a már a pártjaik EP-kudarca után is pozícióban maradó vezetőknek. A politikai „illem” nyilván megkívánná a lemondás felajánlását, de akár ennek a hiányát, akár az esetleg elmaradó váltást is magyarázhatja a tény, hogy több ellenzéki párt is olyan állapotban van, hogy nem látszik, ki vehetné át az irányítást
– értékelt a politikai elemző.
Forrás: Mandiner, kiemelt kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS