Baranyi Krisztina úgy tűnik, hogy a jogi eljárással is inkább szembenéz, semhogy Ferencváros gazdálkodásáról közérdekű információkat közöljön. A PestiSrácok.hu számos bal- és jobboldali önkormányzathoz közérdekű adatigényléssel fordult, ebben arra kérdeztünk rá, milyen fordulatot vett az általuk vezetett kerület és/vagy település pénzügyi helyzete a 2019 októberi választásokat követően. Az általunk küldött adatigénylésre a megkérdezettek többsége határidőn belül, érdemben válaszolt, ezeket is górcső alá vesszük majd természetesen, először azonban a titkolózó polgármesterekkel kezdünk, akik nem hajlandóak a közérdekű információkat sem megosztani, amire egyébként jogszabály kötelezi őket. Baranyi Krisztina például úgy tűnik, ismét tolmácsra szorult, mások pedig ennél egy fokkal szofisztikáltabban próbálták meg elhallgatni tevékenykedésük részleteit: ott van például Dunaújváros, ahol a baloldali városvezetés tudathasadása már odáig fajult, hogy azt válaszolták, hogy nem válaszolnak (kérdés marad, hogy akkor ez most válasz-e, vagy sem), vagy az Őrsi Gergely–Berg Dániel tandem a II. kerületben, akik úgy tűnik, blokkolják kollégánk e-mail-címét a hivatali szervereken.
Közérdekű adatigényléssel fordult a PestiSrácok.hu szerkesztősége az összes budapesti kerület, valamint több vidéki nagyváros önkormányzatához, – kormánypárti és ellenzéki vezetésű településeket is megkerestünk négy egyszerű kérdéssel.
- Mennyi pénzzel kezdték meg a 2019-ben kezdődő önkormányzati ciklust és milyen egyenleggel álltak pontosan három évvel később az egyes önkormányzatok?
- Kikkel és milyen szerződéseket kötöttek az önkormányzatok?
- mennyibe kerültek a szerződések?
- felmerült-e bármilyen összeférhetetlenség a szerződések kapcsán?
Valamilyen formában szinte minden önkormányzattól kaptunk visszajelzést, ezek eredményét a későbbiekben összesítjük, három kivétel azonban akadt, akik úgy tűnik, mégsem annyira lelkesednek a transzparens működésért, mint amennyire kampányolnak vele: Ferencváros, Dunaújváros és a II. kerület sem adott választ. Közülük is kilóg a Baranyi Krisztina nevével „fémjelzett” IX. kerület, amely egyáltalán semmilyen reakciót nem közölt a megkeresésünkre. Ezzel pedig nemcsak szimplán adott egy újabb gyomrost az átláthatóságnak a „baloldali labornak” titulált kerület vezetője, de jogszabályt is szegett, az Infotv. által előírt 15 napon belül ugyanis visszajelzés sem érkezett, nemhogy válasz. Az általunk írt megkeresés tartalma minden esetben az alábbi volt:
Amennyiben egy közérdekű adatot kezelő szervezet – esetünkben a IX. kerületi önkormányzat – nem reagál a megkeresésre, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) szerint az alábbi következményekkel néz szembe:
- A közérdekű adat megismerésére vonatkozó igény elutasítása vagy a teljesítési határidő eredménytelen eltelte esetén, valamint az adatigénylés teljesítéséért megállapított költségtérítés összegének felülvizsgálata érdekében az adatigénylő jogosult bírósághoz fordulni.
- Az igénylő dönthet úgy is, hogy az adatkezelő jogsértő eljárása miatt a NAIH vizsgálatát kezdeményezi.
Vagyis Baranyiéknak tisztában kell lenniük azzal, hogy amennyiben nem tájékoztatják a nyilvánosságot, úgy az igényelt adatok bírósági úton is kiperelhetők. Miután az önkormányzat nem is reagált a megkeresésünkre, két opció lehetséges: vagy nincsenek tisztában az önkormányzat egyik legalapvetőbb kötelességével, azaz az átláthatóság biztosításának kötelezettségével, vagy szándékosan nem tartják be a 2011. évi CXII. törvény (Infotv.) rendelkezéseit, amely világosan rendelkezik a közérdekű adatot kezelő szervezetek adatközlési kötelezettségeiről. Hogy miért van ez, azt nem is tudhatjuk meg, hiszen a közérdekű adatokat nem hozta nyilvánosságra Baranyi csapata.
Dunaújvárosban az a válasz, hogy nincs válasz
Dunaújváros vezetése ugyan technikailag válaszolt megkeresésünkre, de igazából mégsem. Egészen elképesztő megállapításuk szerint nem kötelesek válaszolni az önkormányzat működésére vonatkozó kérdésekre, annak gazdálkodásáról pedig nem közölnek információt, mert azt már két éve megtették egyszer. Hogy azóta mi változott, arra a szerintük „irányadó” a 2020-as nyilatkozatuk. Képzeljük el egy pillanatra, ha például a kormány mondaná azt az EU-nak, hogy az uniós források felhasználásáról már két évvel ezelőtt nyilatkoztak, így idén nincs kedvük. Valószínűleg Dunaújváros jobbikos polgármestere, Pintér Tamás is az elsők között követelné az elszámoltatást.
Egyébként, ha „irányadónak” vesszük a 2020 októbere előtti folyamatokat, abból nem sok jó rajzolódik ki a város számára, hiszen a luxuskiadásokra a járvány alatt sem sajnálta a pénzt a baloldali városvezetés. Sőt, soron kívül nyomta azokat keresztül a testületen. Kiváló példa erre, hogy rendkívüli közgyűlést hívott össze Pintér még 2020 márciusában, a világjárvány felfutási időszakában. Azonban nem a vírus elleni védekezés miatt, hanem egy bruttó 889 milliós közbeszerzési pályázat kedvéért rántotta össze a grémiumot. A Dunaonline úgy tudja, hogy a polgármester évente 200 millió forint plusz áfa/év, azaz három és fél év alatt 700 millió forint plusz áfa, mindösszesen bruttó 889 millió forint összegben kívánja kiírni a közbeszerzési pályázatot. Ennyivel tehát már biztosan szegényebb Dunaújváros, azonban a rendkívüli jogrend és a polgármesternek rendelt különleges döntési hatáskörről már nem is mernek tájékoztatni az önkormányzat illetékesei, pedig megkeresésünkben erről is szerettünk volna érdeklődni.
Nem tudsz nem válaszolni, ha nem kapsz megkeresést
Baranyiék tehát (játsszák?) az értetlent, a dunaújvárosi jobbikosok megfutamodnak és titkolóznak, de a legkreatívabb védekezési manővert a II. kerület mutatta be, ahol az átláthatóság, számonkérhetőség, elszámoltathatóság és egyéb szép, a baloldal által elvileg szentként tisztelt érték nevében egyszerűen ellehetetlenítették a közérdekű adatigénylést kolléganőnk részére, akinek elektronikus üzenetei rendre visszapattantak a szocialista vezetésű kerület címeiről. A hibaüzenet alapján nagyon úgy tűnik, hogy nemes egyszerűséggel letiltották az illető e-mail-címét, hogy még csak véletlenül se szembesüljön a titkárság vagy a kabinet bármely tagja olyan kérdésekkel, amelyekre nem akar vagy nem tud válaszolni.
Végülis mindegy, hogy pontosan miért csak kolléganőnk e-mail címe akadt fenn a kerület informatikai rendszerének tűzfalán, összességében egy dolog biztos: nem kaphatsz kellemetlen kérdéseket, ha nem tudnak tőled kérdezni.
Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS