Az Index megbízásából a Kutatócentrum online felmérést készített a 18–64 év közötti, gazdaságilag aktív, online népesség tagjai körében az ellenzéki előválasztás nevű parádé miniszterelnök-jelöltjeinek népszerűségéről. Kiderült, hogy az Orbán-gyűlölők körében bejött a parizeres kampány, így a milliomos Jakab Péter támogatottsága rendkívül magas, Gyurcsányné és Karácsony pedig együtt is 10 százalékkal kevesebbet kapna, mint a krumplikirály. Elkezdhetnek agyalni az ellenzéki agytrösztök, hogy szeptemberig hogyan csinálják ki a gólemet, amit maguk építettek. A kutatási alapsokaság persze trükkösen van kiválasztva: a Fidesz támogatói maradnak ki belőle a legnagyobb eséllyel.
A május végén készült kutatásban, amelyet a gazdaságilag aktív, online elérhető népesség körében végeztek, az ellenzéki összefogás szimpatizánsainak 47,3 százaléka Jakab Péter miniszterelnök-jelöltségét támogatta. Az eredmények alapján a Jobbik jelöltje egyértelműen fölényben van valamennyi vetélytársával szemben. Karácsony Gergelyre az előválasztáson részt venni szándékozók ötöde, Dobrev Klárára 17 százalékuk szavazott volna. Márki-Zay Péter és különösen Fekete-Győr András támogatottsága ennél a szintnél lényegesen alacsonyabb. Jakab Péter különösen népszerű a 18–29 évesek, illetve a kelet-magyarországi régiókban élők körében, elsősorban az Észak-Alföldön és Észak-Magyarországon, emellett a szakmunkás, szakiskolai végzettségűek között. A politikus pozíciói az átlagnál gyengébbek viszont Budapesten, általában a közép-magyarországi régióban, illetve az egyetemi vagy főiskolai diplomával rendelkezők körében.
Karácsonyt nem csípik vidéken
Karácsony Gergely támogatottsága Közép-Magyarországon, illetve Budapesten magasabb az átlagnál, ugyanakkor a keleti országrészben, illetve a kisebb településeken és a falvakban gyengébbek az esélyei. Dobrev Klára miniszterelnök-jelöltségének támogatottsága a nők körében kétszer magasabb, mint a férfiak között, illetve az is egyértelmű, hogy a DK jelöltje a 60 évesek és idősebbek körében sokkal népszerűbb az átlagnál (fontos tehát, hogy ez utóbbi korcsoport jelentős hányadát – ti. a 64 évesnél idősebbeket – nem is érintette a felmérés). Lényeges lehet még az is, hogy az egyes jelöltek elutasítottsága mekkora az ellenzéki szavazótáboron belül, azaz mekkora azok számaránya, akik adott jelöltet semmiképpen sem tudnák támogatni egy parlamenti választáson. Az ellenzéki összefogás híveinek egyharmada Fekete-Győr András jelölését nem támogatná, ami, ha a szavazók betartanák a szavukat, akár 8–10 százalékos szavazatvesztést is előrevetíthet a hatpárti összefogás számára; az ellenzéki szimpatizánsok közül ennyien pártolnának el az Összefogástól, amennyiben mégis a Momentum politikusa lenne a miniszterelnök-jelölt.
Gyurcsányné a legelutasítottabb jelölt
Dobrev Klára elutasítottsága (22 százalék) kisebb mértékben múlja csak felül Márki-Zay Péterét (19 százalék), a két politikus miniszterelnöki jelölése akár hat-hét százalékos szavazatveszteséget is okozhat a jelenlegi arányokhoz képest. Karácsony Gergely (11 százalék) és Jakab Péter (9 százalék) elutasítottságában nincsen mérvadó különbség. A vizsgálat során arra is keresték a választ, hogy amennyiben az ellenzéki szavazók preferált jelöltje nem indulna el egy esetleges második választási fordulóban, akkor a második fordulóból már kimaradó jelöltek hívei kit, melyik megmaradó jelöltet támogatnák az eredeti választásuk alternatívájaként. A május közepén fennálló erőviszonyoknak megfelelően azt feltételezték, hogy a sorra kerülő előválasztás második fordulójába Jakab Péter, Karácsony Gergely és Dobrev Klára kerülne be. Ez a hármas önmagában meghatározhatja a második forduló eredményét.
Jakab népszerű
Karácsony és Dobrev is nagy arányban számíthatna a másik fél támogatóinak szavazataira, amennyiben a másik politikus valamilyen okból nem indulna el a második fordulóban. Jakab Péter esélyeit tovább javíthatná, ha a második fordulóban Karácsony Gergellyel és Dobrev Klárával kellene megküzdenie. Ha az előválasztásra május végén került volna sor, a Jobbik jelöltje akár a szavazatok majdnem felét is megszerezhette volna (47,31%) ebben az esetben, miközben Karácsony Gergelyt (20,43%) és Dobrev Klárát (17,20%) az ellenzéki szimpatizánsok nagyjából egy-egyötöde támogatta volna (az ellenzéki szavazók bő egytizede, ha csak e három politikusból választhatna, akkor egyik jelölre sem szavazna). Az internetező felnőttek május végi véleménye tehát Jakab Péter fölényes győzelmét vetíti előre az őszi ellenzéki előválasztáson. Fontos viszont, hogy a szavazásig még nagyon sok idő van hátra; valamennyi jelöltnek lesz lehetősége arra, hogy hatékony kampánnyal javítson a pozícióján.
Forrás: Index; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS