Olyan nincs, hogy egy háziorvos politikai okokból megtagad valamilyen segítségnyújtást. Az orvos arra tesz esküt, hogy meggyógyítsa az embereket – mondta Bencsik András, a Demokrata főszerkesztője a Pesti Riporterben arra vonatkozóan, hogy egyes orvosok vagy nem hajlandóak felírni a koronavírus gyógyításához hozzájáruló favipiravir készítményt, vagy bizonyos vakcinákat nem adnak be. Békeffy Magdolna szerint az, amit ezek az orvosok csinálnak, nem maradhat következmény nélkül. A belgyógyász úgy fogalmazott: “az etikai bizottságnak azért bőven lesz dolga a járvány után”.
A favipiravir gyógyszert – amely bizonyítottan hatásos a koronavírusos betegek kezelésében – már nemcsak kórházakban alkalmazzák, hanem a házorvosok is felírhatják. Ám ezt sajnos sok háziorvos megtagadja, és a készítményről egyre több rémhír és tévhit terjed.
Nem is olyan régen Japánból kaptunk több millió gyógyszeres készítményt, ami alkalmas a COVID-19 szervezetben való elterjedésének a lassítására vagy megállítására. Ez a gyógyszer volt a favipiravir
– emlékeztetett Békeffy Magdolna belgyógyász, hozzátéve, hogy a koronavírus kezdeti tüneteinél kell ezt a nagyon fontos gyógyszert alkalmazni, mivel abban tud segíteni, hogy a betegség ne legyen súlyosabb. Mindenekelőtt viszont egy pozitív koronavírusteszt szükséges a készítmény alkalmazása előtt. A háziorvosok is felírhatják pácienseiknek a favipiravirt, ám sok olyan hír látott napvilágot, hogy egyes háziorvosok mégsem teszik ezt meg, mert szerintük súlyos mellékhatásokat okozhat a szer. Békeffy Magdolna elmondta: részletes szakirodalom áll rendelkezésre a gyógyszer alkalmazásáról, de sehol sincs olyan információ, hogy a készítmény lényegi mellékhatást vagy szövődményt okozna. Hazánkban is közel egy éve használják ezt a gyógyszert, és egyetlen esetben sem okozott mellékhatást vagy szövődményt.
Miután a sejtekben a vírus szaporodását gátolja, ezért közvetlenül életet menthet. Ugyanez vonatkozik a fiatalokra és az idősekre egyaránt
– emelte ki a belgyógyász.
Tünetmentes állapotban is érdemes elkezdeni szedni a favipiravirt
Amint a betegség kimutatható, a fertőzöttnek fel kell keresnie háziorvosát és érdemes elkezdeni szedni a készítményt, még akkor is, ha különösebb koronavírus-tünete nincs
– mondta Békeffy Magdolna, hozzátéve: megvan a véleménye azokról a háziorvosokról, akik nem írják ezt a készítményt fel a betegeknek, hiszen az orvosi etikai kódex és az eskü kötelezi őket arra, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel segítsen a beteg állapotán.
Lehet egy orvosnak politikai meggyőződése, szakmai meggyőződése, de kötelessége az, hogy a betegnek segítsen
– tette hozzá. A belgyógyász azonban arra is felhívta a betegek figyelmét, hogy ha a háziorvos megtagadja a készítmény felírását, akkor sem kell megijedni, hiszen a tisztifőorvos asszony kiterjesztette azoknak a körét (Covid-ellátásban résztvevő orvosok), akik felírhatják ezt a gyógyszert.
Erős antibiotikum vagy favipiravir?
Egy doktornő, nevezetesen Dr. Mangó Gabriella a favipiravir helyett inkább erős antibiotikummal kezelné a pácienseit. Békeffy Magdolna azonban emlékeztetett, hogy a vírusfertőzésre az antibiotikum nem hat. A szakemberek és a virulógusok is azt mondják – amit az orvosoknak kötelességük betartani –, hogy a kezelést egy vírusszaporodás-ellenes készítménnyel kell kezdeni, és amennyiben a legyengült szervezetben bakteriális fertőzés lép fel, akkor kell antibiotikumot adni.
A kettő nem válthatja ki egymást
– tette hozzá.
Lesz dolga az etikai bizottságnak
Bencsik András, a Demokrata főszerkesztője egyes orvosok viselkedésével kapcsolatban elmondta:
Olyan nincs, hogy egy háziorvos politikai okokból megtagad valamilyen segítségnyújtást. Az orvos arra tesz esküt, hogy meggyógyítsa az embereket.
Kiemelte: emberellenes bűncselekmény, ha egy orvos bizonyos vakcinákkal nem gyógyít, mivel a páciens meg is halhat. A DK-s színekben politizáló Komáromi Zoltán a XII. kerületben most is ezt csinálja – erre már Békeffy Magdolna hívta fel a figyelmet. A belgyógyász kiemelte: a megmaradt oltóanyagot Komáromi nem szolgáltatja vissza, és sajnos nem ő az egyetlen, aki ezt csinálja.
Csókay András főorvos bejelentést tett a Magyar Orvosi Kamara etikai bizottságánál ezügyben, ezért is mondtam korábban, hogy az etikai bizottságnak azért bőven lesz dolga a járvány után
– mondta a belgyógyász.
Azt, hogy ez a hatalommal való visszaélés vagy a gondatlan veszélyeztetés kategóriája, a jogászok feladata megítélni. Az viszont nyilvánvaló, hogy nem maradhat következmények nélkül
– tette hozzá Békeffy Magdolna.
Fotó: PestiTV-videókivágás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS