A tanácsköztársaság 133 napjának igaz történetéről, a trianoni katasztrófa „előkészületeiről”, a vörösterror valódi arcáról és Szamuely Tibor népbiztos tömeggyilkossá válásnak történetéről ad áttekintést Stefka István és Csurka Dóra legújabb filmje, a dramatizált jelenetekkel gazdagított dokumentum-játékfilm, A halál népbiztosa. A film augusztus 25-i, teltházas díszbemutatóján a szereplők és az alkotók mellett Kásler Miklós, az EMMI minisztere is megosztotta gondolatait, kifejtve: az elmúlt két évszázadot az határozta meg, hogy sokan úgy gondolták, a józan ész nevében át lehet alakítani a társadalmakat, az emberi ész helyettesíti Istent, a spontán társadalmi fejlődést és a természet törvényeit.
Díszbemutató keretei között, a József Attila Színházban mutatták be Stefka István és Csurka Dóra A halál népbiztosa című látványos dokumentum-, egyúttal játékfilmjét, amely a véreskezű népbiztos, Szamuely Tibor életéről és gaztetteiről szól. A filmben Szamuelyt Resetár Dániel, feleségét Réti Nóra, Lenint pedig Ambrózy Áron alakítja. A szerzők igazi hiánypótló történelmi dokumentumfilmet készítettek a proletárforradalomról, majd az azt követő tanácsköztársaság 133 napjáról és az annak nevében elkövetett, azóta pedig elhallgatott bűnökről. A halál népbiztosa című film Szamuely Tibor népbiztos életpályáját követve mutatja be, miképp burjánzik el a kommunista ideológia, hogy válik valaki tömeggyilkossá politikai haszonszerzés céljából. Az ötvennégy perces alkotás különleges műfaji megoldásokat használ, mivel a dokumentumfilm dramatizált, játékfilmes környezetben eleven képet fest a kor hangulatáról.
A teltházas díszbemutatón a közönség előtt a szereplőket és az alkotókat is bemutatták, Szamuely Tibort Resetár Dániel, feleségét, Szilágyi Jolánt Réti Nóra, Kun Bélát Sorbán Csaba alakítja. Jelen volt a film fő médiapartnere, a PestiSrácok.hu, illetve a Pesti TV egyik munkatársa, Ambrózy Áron is, aki Lenin szerepét vállalta. Narrátorként Ferkó Dánielt hallhatják a nézők, az operatőr Győri Márk, a technikai rendező Holicska Ádám, a kreatív játékfilmes rendezők pedig Huth Gergely és Stefka István voltak.
A filmet követően Stefka István, Huth Gergely, Alexa Károly és Szakály Sándor tartott kerekasztal beszélgetést a kommunista bűnök feltárásának, valamint a történelem valós feltárásának fontosságáról. A rendezvény nyitóbeszédét Kásler Miklós, az EMMI vezetője tartotta, aki az eseményen kiemelte: az utóbbi két évszázadot az határozta meg, hogy sokan úgy gondolták, a józan ész nevében át lehet alakítani a társadalmakat, az emberi ész helyettesíti Istent, a spontán társadalmi fejlődést és a természet törvényeit. Kásler Miklós felidézte az 1789-es francia forradalom alatt elharapódzó terrort, hozzátéve:
ez az eszme folytatódott a többi érték felszámolásával. Isten után sorra került a nemzet, a család, és most már ott tartunk, hogy a természeti törvényekkel szemben az emberi identitás leglényegesebb mozzanatait is megkérdőjelezik.
A miniszter szerint Magyarországon az 1918–19-es évek eseményei teljes mértékben szembementek az ezeregyszáz éves magyar történelemmel. Azt az időszakot a fegyverszünet, a köztársaság kikiáltása, a „testileg-lelkileg beteg” Károlyi Mihály kormánya, a hatalom önkéntes átadása a szélsőséges bolsevik erőknek, a román megszállás, Trianon jellemezte és minden, ami ennek következménye: a Szent István-i, ezeréves állam felszámolása, máig kísértő traumák, meg nem oldott társadalmi feszültségek. Felidézte: Szamuely Tibor, a tanácsköztársaság időszakában a hadügyi népbiztos helyettese és közoktatásügyi népbiztos egy olyan terrorkülönítményt vezetett, a kétszáz tagú Lenin-fiúkat, amelynek tagjai páncélvonattal járták az országot, és gyilkoltak meg teljesen ártatlan embereket, családokat.
Mindnyájunknak kötelessége emlékezni. Nagyon fontos, hogy ezzel a művészek is foglalkozzanak. Bízom benne, hogy ez a film is hozzájárul ahhoz, hogy jobban megismerjük múltunkat
– méltatta az alkotást Kásler Miklós.
A filmet a tanácsköztársaság kikiáltásának századik évfordulójára tervezték elkészíteni, a pandémia miatt azonban végül 2021. március 21-én volt először látható a Duna Televízióban. Az ötvennégy perces dokumentumfilm végigköveti, hogyan válik egy idealista ifjú újságíróból bolsevik fanatikus, a vörösterror fő magyarországi végrehajtója, az ő sorsán keresztül pedig feltárul a tanácsköztársaság 133 napjának története is. A halál népbiztosa huszonöt játékfilmes jelenetet is tartalmaz, megelevenítve Szamuely Tibor és társai alakját. A film legközelebb pénteken 23 órakor a Pesti TV műsorán lesz látható.
Vezető kép: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS