Kétszázkilencven millió forintnyi közpénzt spórolt meg a Semmelweis Egyetem annak köszönhetően, hogy a régi “irányított” módszer helyett ezúttal versenyhelyzetet teremtett laborbeszerzéseknél. A magyar kórházi laborpiacot horribilis árai ellenére éveken át letaroló, svájci érdekeltségű Roche Magyaroszág Kft. most labdába sem rúghatott, pedig a nyertes, az amerikai Beckman sem számít első bálozónak. Korábban a PestiSrácok.hu rántotta le a leplet a belterjes és országos szinten az egészségügyi kasszának milliárdos többletkiadást okozó gyakorlatról, illetve a háttérben felsejlő pikáns személyi összefonódásokról. A novemberi tenderen elért hatalmas megtakarítás a korábbi állításainkat igazolja. Cikkünkben az ügy összes érintettje megszólal. Zombor Gábor egészségügyi államtitkár azt mondta a PestiSrácok.hu-nak, hogy pontosan tudja, eddig mi hajtotta fel az árakat és reméli, “más klinikákon, kórházakban is hasonló tisztulási folyamat megy majd végbe, mint a Semmelweis Egyetemen.”
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Érdekmentes, szakszerű és versenyhelyzetet teremtő kémiai labortendert írt ki a Semmelweis Egyetem mostani vezetése, a mutyivilággal leszámoló új koncepciónak több százmillió forintnyi közpénzspórolás lett az eredménye. A PestiSrácok.hu megtudta, a Semmelweis Egyetem 290 millió forintot takarított meg azzal, hogy a tenderen nem az egyetemen eddig busás hasznot húzó Roche Magyarország Kft., hanem az ugyancsak prémium minőséget gyártó, amerikai székhelyű Beckman nyert.
Ismert, korábban portálunk nyomozta ki, hogy a Roche úgy robbantott bankot a Semmelweisen, hogy a laborbeszerzések nagyobbik részére még csak közbeszerzést sem írt ki az egyetem. Az eset egyáltalán nem volt egyedi: a világszerte befolyásos gyógyszer- és reagensgyártó multicég hazai leányvállalata úgy tarolta le a magyar egészségügyet, hogy úgynevezett zárt rendszerű laborautomatákat adományozott, vagy adott bérbe a klinikáknak, amelyeken aztán csak a Roche a konkurens beszállítóknál – jelen esetben – másfél-kétszer drágább reagenseit lehetett használni. Reagensnek az orvosi laborokban azt a vegyületet hívják, amely az emberi minták kielemzéséhez szükséges, így minden egyes vizsgálatnál fel kell használni belőle egy egységnyit. A svájci multi extra profitot termelő laborbiznisze a Lutra albumhoz hasonlítható: nem a füzet kerül sokba, hanem a rengeteg matrica, amit a gyerek beleragaszt.
Szenzációs felfedezés: a verseny árat csökkent
A Semmelweis Egyetem most a közbeszerzés mellőzésének és a zárt rendszerek használatának gyakorlatával is szakított. Jellemző, hogy az új koncepció mentén kidolgozott, kard ki kard típusú, az eddigi lejtős pályát sík tereppé varázsoló tenderen már labdába sem tudott rúgni a Roche.
A svájci multi eddigi 480 millió forintos beszállításával szemben, gyakorlatilag ugyanakkora mennyiségű vizsgálatra 190 millió forintos árajánlatával úgy nyert a Beckman, hogy közben nem csökkent az elvégzendő vizsgálatok mennyisége. A Semmelweis “kémiai” közbeszerzése egy laborautomata öt éves bérletéről, és a kémiai reagensek, vegyszerek két éves szállításáról szólt. Az egyetem eddig a Roche Magyarország Kft.-től bérelt laborautomatát, a gépért 240 millió forintot fizettek a multinak. Értelemszerűen vizsgálatok elvégzéséhez szükséges kémiai reagenseket is a Roche-tól szerezte be az egyetem, a vegyszerekért is 240 millió forint landolt a cég zsebében. Portálunk utánajárt és kiderült, a közbeszerzésen nyertes Beckman öt évre 150 millió forintot kér a készülékéért, a reagenseket pedig két évig 40 millió forintért biztosítja. Az új tenderen természetesen a Roche is ringbe szállt. A PestiSrácok.hu információi szerint a svájci székhelyű multi ugyan már nem 480 milliós, hanem alacsonyabb árajánlatot adott, de így is csak a 3. helyen zárt.
A Semmelweis immár példát szeretne mutatni
A Semmelweis Egyetem (SE) közbeszerzésének újszerűsége az is, hogy különválasztották a reagensek és a laborautomata beszerzését, amit ebben a technológiai szegmensben meg lehet tenni. Fodor István, a SOTE tenderbizottsági elnöke a PestiSrácok.hu-nak úgy nyilatkozott, reményeik szerint más klinikáknak is példát mutatnak közbeszerzésükkel, amelyben nyílt sisakkal küzdhettek meg egymással a piaci szereplők. (Hozzátesszük: szükség is van a példamutatásra, hiszen a PestiSrácok.hu nyolc oknyomozó cikkben világított rá a pazarló és visszaéléseket sejtető gyakorlat elburjánzásáról az egész országban.)
„A tender eredményét senki nem támadta meg” – hívta fel a figyelmet Fodor István. Portálunk egyébként úgy tudja, a Roche kikérte a dokumentációt, de a végeredmény és az árajánlatok górcső alá vétele után nem fellebbeztek. Fodor István kérdésünkre elárulta, az egyetem Szász Károly kancellár vezetésével a jövő év elején az immunkémiai és véralvadással kapcsolatos vizsgálatok automatáira is kiírja a közbeszerzést teljes verseny biztosítása mellett.
Az szakfőorvos a fals érveket hallva vizsgálatot indított
A Roche pártját fogó diagnosztikai szakemberek és tisztviselők rendre azzal védelmezik a svájci cég drága termékét, hogy az a vetélytársakénál sokkal jobb minőségű és így kevesebb a hibás mérés. Evvel az érvvel állt elő Gál János, a Semmelweis Egyetem rektorhelyettese is a Magyar Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Társaság október 11-i diagnosztikai fórumán, távollétében tetemre hívva a versenyhelyzetet támogató Vásárhelyi Barnát, a Semmelweis Egyetem Laboratóriumi Medicina Intézetének vezetőjét. Mindezt a PestiSrácok.hu-nak a kerekasztal-beszélgetésen résztvevő Fekete Mátyás országos minőségügyi szakfőorvos is megerősítette. Fekete elárulta azt is, hogy a furcsa érvelést hallva vizsgálatot indított az egyetem laboránál.
„Jelen voltam az előadáson, hallottam Gál János szavait, s nem tartottam etikusnak, hogy a rektorhelyettes Vásárhelyi Barna távollétében, az ő meghallgatása nélkül mondott véleményt” – fogalmazott kérdésünkre Fekete Mátyás, aki a fórum után bekérette az egyetemtől a laboratórium működésének, vizsgálatainak dokumentációit, és megállapította, „az intézetben sem betegbiztonsági, sem egyéb kockázati szempontból jelentős, szakmai előírásoktól való minőségügyi eltérés nem észlelhető”. Fekete Mátyás nem tapasztalt „az ellátás szakmai minőségét veszélyeztető gyakorlatot és a betegbiztonságot érintő problémákat, hiányosságokat, beavatkozást igénylő ügyeket”. A szakfőorvos vizsgálatának eredményéről a szakmai kollégiumot is tájékoztatta. A Roche-tenderek hátterében megbúvó személyi összefonódásokról korábbi tényfeltáró riportunkban írtunk.
A PestiSrácok.hu természetesen Gál Jánost is megkereste az ügyben, a rektorhelyettestől azt kérdeztük, a kétszázkilencven millió forintot megtakarító tender eredményének ismeretében is fenntartja-e a véleményét arról, hogy az egyetem laborvizsgálatainál veszélybe kerülhet a minőség. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy Gál Jánosnak mi a véleménye Fekete Mátyás minőségügyi szakfőorvos vizsgálati megállapításairól.
Mint egy szappanoperában: Gál és Vásárhelyi közös válasza…
Kérdéseinkre Gál helyett a Semmelweis Egyetem kommunikációs osztálya különös reagálást küldött. A Gál János és az általa tetemre hívott Vásárhelyi Barna laborvezető közös válaszaként aposztrofált levélben ez olvasható: „Gál János értesült a tender végeredményéről és mint klinikai rektorhelyettesnek, vezetőként örömére szolgál, ha a minőség megtartása mellett költségcsökkentést lehet elérni, amely a betegek érdekét szolgálja”. (…) Fodor István és Vásárhelyi Barna részvétele a tenderben garancia a szakmai szempontok maximális figyelembe vételére”.
A kommunikációs osztály válasza kitér a korábbi konfliktusra is: „Természetesen közös munkájuk során felmerültek viták, de ezek célja mindig a magas szintű betegellátás biztosítása volt. A viták nem cégspecifikusak voltak, hanem a labordiagnosztikai szolgáltatások biztosításának technikai hátterét érintették. Gál János professzor egyetlen céget sem preferált, ilyen jellegű kijelentést nem tett.” Gál János és Vásárhelyi Barna “közös nyilatkozata” úgy folytatódik: “a Semmelweis Egyetemen a laboratóriumi szolgáltatások minősége korábban és jelenleg is kiváló, ezt Fekete Mátyás szakfőorvos vizsgálatának eredményei is alátámasztják”. A nyilatkozat pedig úgy zárul, hogy „sem Vásárhelyi Barna professzor, sem Gál János professzor nem kíván részt venni a cégek közötti harcban, mindkettőjük célja kizárólag a minőségi és biztonságos betegellátás színvonalának biztosítása”.
Az egyik láb kint, a másik még bent
Azt, hogy a laborbiznisz milyen zsíros falat, és milyen érdekek húzódnak a háttérben, mi sem bizonyítja jobban, hogy bár a Semmelweis Egyetem vezetősége végül a piaci verseny pártjára állt, még így sem mindenki egy irányba evez az egyetemen. A Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikája ugyanis november 12-én hirdette meg „Adásvételi keretszerződés laboratóriumi reagensek és fogyóanyagok beszerzésére különféle Roche típusú laboratóriumi automatákhoz” elnevezésű tenderét. Ugye mondanunk sem kell, hogy a zárt Roche automaták esetén ki lesz a befutó…
Debrecenben egyelőre a Roche a nyerő
A tender eredményének ismeretében a Roche laborautomatákat használó és Roche reagensekkel dolgozó Debreceni Egyetem Laboratóriumi Medicina Intézet vezetőjét, Kappelmayer Jánost is megkerestük. Megkérdeztük: látva az Semmelweis 290 millió forintos megtakarítását, nem tervezik-e egy hasonló koncepció és tender kidolgozását? Kappelmayer János a PestiSrácok.hu-nak azt felelte: Debrecenben jövőre írják ki a tendert. Kérdésünkre ugyanakkor a nagyobb rendszer használata mellett érvelt. „Tíz Nyugat-európai és amerikai laboratórium működését vizsgáltam meg és azt láttam, ezekben a laborokban úgy dolgoznak, hogy van egy nagyobb rendszer, amelyen a szükséges laborvizsgálatok nagyobb részét végzik, és vannak kisebb automaták, rendszerek is” – mondta Kappelmayer János. Az intézetvezető elárulta, nagyobb rendszerként ők a Roche-t használják, és maximálisan elégedettek a céggel.
Zombor Gábor újragombolja a kabátot
A Semmelweis labortenderével és annak eredményével kapcsolatban Zombor Gábort, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkárát is felhívtuk, aki a PestiSrácok.hu-nak úgy nyilatkozott, üdvözli az egyetem közbeszerzését.
„Teljes mértékben pozitív fejleménynek tartom, hogy versenyt hirdetett a Semmelweis Egyetem. Ráadásul kórházigazgatóként magam is jól ismerem azt a laborrendszert, amit ezidáig az egyetem használt, és azt is pontosan láttam, hogy amely laboratóriumban magas volt a szolgáltatás díja, annak mi volt az oka és mi állt a hátterében. Az SE közbeszerzése bizonyítja, az egyetem példáját követve is le lehet bonyolítani a közbeszerzéseket. A SE az első fecske, és én örülök az új koncepciónak, azt maximálisan támogatom is. Remélem más klinikákon, kórházakban is hasonló tisztulási folyamat megy majd végbe, mint a Semmelweis Egyetemen” – szögezte le Zombor Gábor. Az egészségügyért felelős államtitkár elárulta, a közeljövőben a laboratóriumi tendereket felülvizsgálva új szerződéseket kötnek majd az intézményekben, az intézkedést az Állami Egészségügyi Ellátóközpont segítségével hajtják végre. „Az állami kórházakban és intézményekben ezentúl nem a vezetőség, hanem a szakmát is bevonva az Állami Egészségügyi Ellátóközpont bonyolítja majd a szerződéskötéseket. Ez is a tisztulást segíti majd” – jelentette ki Zombor Gábor.
Korábbi oknyomozó írásaink a témában:
Bőkezűen szórja a százmilliókat a szegedi klinika: mindent vitt a Roche
Nemcsak Szegeden robbantott bankot a Roche
Roche-gate 3: Az ágyban köttetik a legnagyobb üzlet?
Aranyeső Pécsett is – Hogyan tarolja le a Roche a magyar egészségügyet?
Meglepő fordulat: cikkeink nyomán Szócska is megelégelte a pénzszórást
Már a SOTE vezetőségének sem tetszik a Roche nagy kaszálása
“Szemirani” sátorlajaújhelyi Roche kertje
Az oknyomozás gyümölcse: tízmilliókat spóroltunk az adófizetőknek
Vezető képünkön Szász Károly, a Semmelweis Egyetem kancellárja és Szél Ágoston, az egyetem rektora látható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS