Kőrös Gusztáv neve elrettentő példa is lehetne mind az MSZP-ben, mind a DK-ban arra, hogyan nem szabad viselkednie, mit nem tehet meg egy pártember. A szocialisták bajai videóhamisítóként ismerhették meg, míg Gyurcsányék már legszívesebben el is felejtenék egykori romavezetőjüket, akit sorra ítélnek el különböző bűncselekmények miatt. Most éppen egy bérgyilkossági ügybe keveredett, csalóként. A PS feloldja a látszólagos ellentmondást, ami a bérgyilkosság és a csalás között feszül.
Kőrös Gusztáv, a Demokratikus Koalíció – korábban az MSZP – volt középvezetője politkusként nem hagyott mély nyomokat maga után, annál mélyebbeket politikusbűnözőként. Holnap ismét vádlottként kap szerepet a Fővárosi Törvényszéken, egy bérgyilkossági ügyben, amelyben csalásért (!) vonják felelősségre.
Az ügy lényege bírósági megfogalmazásban
A korábban ügyvédként dolgozó I. rendű vádlott elhatározta, hogy felbérel valakit az unokatestvére volt élettársának megölésére. Ezen szándékáról az I. rendű vádlott akként számolt be a II. és III. rendű vádlottaknak, hogy a bűncselekmény megrendelője a sértett volt élettársának édesapja. A II. és III. rendű vádlottak ezt követően elhatározták, hogy elhitetik az I. rendű vádlottal, hogy rendelkeznek a cselekmény végrehajtásához külföldi kapcsolattal, valójában azonban az I. rendű vádlottat egy „álbérgyilkosnak” akarták bemutatni azzal, hogy a tárgyalásról hangfelvételt készítenek és annak felhasználásával mind az I. rendű vádlottól, mind pedig a sértettől pénzt követelnek majd. Az ügyészség az I. rendű vádlottat emberölés előkészületének bűntettével, míg a II-VI. rendű vádlottakat társtettesként elkövetett csalás bűntettével vádolja.
Miről is van szó pontosan?
Az I. rendű vádlott dr. F.-T. R. Sz. ügyvédnő. II. rendű vádlott Sz. Zsolt, akinek volt még négy bűntársa; Kőrös Gusztáv, P. Drago, F. Károly Márton és G. Róbert. Kőrös a III. rendű, P. a IV. rendű, F. az V. rendű, míg G. a VI. rendű vádlott. A nyomozati anyagok és a vádirat szerint Kőrös Gusztáv volt a főszereplő. A vád lényege árulkodó.
Az akkor ügyvédként dolgozó nő 2017-ben Sz. Zsolttal – aki D. Márkó néven mutatkozott be – egy korábbi ügyfelén keresztül ismerkedett meg. Megállapodtak abban, hogy Sz. Zsolt megöli az ügyvédnő egyik férfi ismerősét. Ezt a beszélgetést Sz. Zsolt a nő tudta nélkül felvette. A nyomozás során kiderült, hogy a nő azért keresett bérgyilkost, mert haragudott egyik rokonának férjére, ugyanis a házaspár egy zűrös válás közepén volt. A középkorú férfinak ezért kellett volna meghalnia.
Sz. Zsolt 2017. június 30-án fel is vette a kapcsolatot a férfival, akinek elmondta, hogy megbízást kapott a megöletésére, sőt, még azt is elárulta, ki a megbízó. Sz. Zsolt azt is közölte, hogy az ügyvédnő 70 ezer eurót ajánlott fel a „munka” elvégzéséért. A 39 éves „bérgyilkos” azt mondta a férfinak, hogy 3500 euróért odaadja a hangfelvételt. Az Sz. Zsolttal kötött megállapodás szerint a férfinak a pénzt egy II. kerületi bevásárlóközpont mögötti faház tetejére kellett tennie a hangfelvételért cserébe, amit 2017. július 3-án az esti órákban el is helyezett a megbeszélt helyen, azonban a hangfelvételt nem kapta meg. A férfi ezt követően feljelentést tett a rendőrségen.
Sz. Zsoltnak volt még négy bűntársa; az 50 éves Kőrös Gusztáv, a 68 éves P. Drago, a 44 éves F. Károly Márton és a 39 éves G. Róbert. A négy férfi korábbi ismeretség alapján vett részt a bűncselekmény elkövetésében. Az adatok szerint az egész „akciót” Kőrös Gusztáv irányította; a rendelkezésre álló adatok szerint ő volt az, aki kitalálta, hogyan szerezhetnének pénzt az ügyvédnőtől és a későbbi sértettől. A pénzt Kőrös Gusztáv, G. Róbert és Sz. Zsolt vitte el az épület tetejéről.
Csütörtökön a vádlottak és a célszemély távmeghallgatásával folytatódik a bizonyítási eljárás.
Kőrös Gusztáv és társai tagadnak mindent
Az előkészítő ülés még 2021 májusában zajlott le, ahol minden vádlott mindent tagadott és azóta is tagad. Az ügyészség vádiratában a nővel és négy büntetett előéletű társával szemben letöltendő börtönbüntetést és közügyektől eltiltást indítványoz, egy férfival szemben, aki büntetlen előéletű, végrehajtásában felfüggesztett szabadságvesztést, emellett a csalással vádolt személyek pénzbüntetését is indítványozza.
A büntető törvénykönyv azt, aki emberölés elkövetése céljából az ehhez szükséges vagy ezt könnyítő feltételeket biztosítja, az elkövetésre felhív, ajánlkozik, vállalkozik, vagy a közös elkövetésben megállapodik, egy évtől öt évig, aki csalás révén nagyobb kárt okoz, három évig terjedő szabadságvesztéssel fenyeget.
Kőrös Gusztáv és a bajai hamis videó
A Pesti Központi Kerületi Bíróság megismételt eljárásban 2022-ben Kőrös Gusztávot a bajai hamis videó ügyében a vádirattal egyezően bűnösnek mondta ki hamis vád bűntettében, és hét hónap, végrehajtásában egy év hat hónap próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte.
Egy ellenzéki országgyűlési képviselő 2013. október 15-én tett feljelentése szerint a 2013. október 13-ai bajai megismételt időközi önkormányzati választáson a választásra jogosultak azért szavaztak a Fidesz jelöltjére, mert szavazatukért cserébe anyagi juttatást ígértek a részükre.
A Központi Nyomozó Főügyészség 2014-es vádirata szerint Kőrös Gusztáv a kormánypártokat lejáratni szándékozó hamis videófelvételt készített. A vádlott kezdeményezésére társai egy valótlan tartalmú jelenetet adtak elő, amely beszélgetés szerint egyiküket egy kölcsönös előnyöket biztosító ajánlattal kereste meg a térség országgyűlési képviselője (egyben Baja város polgármestere), a város egy képviselő-testületi tagja, továbbá a területi cigány önkormányzat elnöke és alelnöke. Az ajánlat szerint készpénz, tűzifa és érdekeiknek megfelelő különböző intézkedések ígérete fejében azt kérték, hogy a választáson a Fidesz jelöltjére szavazzanak és más személyeket is vegyenek rá erre.
Kőrös Gusztáv a bűncselekményre vonatkozó koholt bizonyítékot tartalmazó felvételt átadta egy olyan személynek, akiről tudta, hogy azt továbbítja a hatóságoknak. A felvétel eljutott az országgyűlési képviselőhöz, aki azt a választás rendje elleni bűntett miatt korábban tett feljelentése kiegészítéseként az Országos Rendőr-főkapitányságon bizonyítékként csatolta.
Kőrös jelenleg is tölti 10 éves, jogerős büntetését
Kőrös Gusztáv, a DK volt megyei vezetőségi tagjával és 13 társával szemben a Somogy Megyei Főügyészség 2018 júniusában emelt vádat többrendbeli vesztegetést állítva, hivatalos személyi jelleg színlelésével, üzletszerűen elkövetett befolyással üzérkedés bűntette és más bűncselekmények miatt. Ahogy arról korábban beszámoltunk, a vádlottak közül tízen – a jelenleg is letartóztatásban lévő Kőrös vezetésével – bűnszervezet tagjaként vállalkozóktól csaltak ki jelentős összegeket arra hivatkozva, hogy a pénzeket uniós pályázatok elnyerése érdekében hivatalos személyeknek juttatják. A főügyészség négy vesztegető vállalkozóval szemben is vádat emelt. A vádirat szerint a volt DK-s politikus 2017-ben hierarchikusan felépített, előre leosztott szerepek szerint, összehangoltan működő bűnszervezetet hozott létre, amely tehetős vállalkozóktól jelentős összegeket csalt ki. A bűnszervezet tagjai jól működő, nagyobb beruházásokat tervező vállalkozókat kutattak fel, akik a cégeik növekvő tőkeigényét pályázati pénzekből akarták kielégíteni.
Kőrös végül jogerősen 10 év börtönt kapott, amit jelenleg is tölt.
Kiemelt kép: 2020. február 5-én Kaposvárott még csak 8 évre ítélték Kőrös Gusztávot, ám egy év múlva a Pécsi Ítélőtábla 10 évre súlyosította az ítéletét. Fotó: Muzslay Péter/Somogyi Hírlap
Facebook
Twitter
YouTube
RSS