A Vas Megyei Ügyvédi Kamara vizsgálja, hogy betartja-e az ügyvédi tevékenység alóli felfüggesztése szabályait Czeglédy Csaba. Mint ismert, a 6 milliárdos költségvetési csalással vádolt ügyvéd-politikus kamarai tagságának felfüggesztését még 2018-ban kezdeményezte Budai Gyula, de egészen addig nem történt semmi, amíg a kormánypárti politikus azt nem találta mondani a PestiSrácoknak adott nyilatkozatában, hogy szerinte a kamara falaz Czeglédynek, és még az is lehet, hogy megvette őket kilóra, ugyanis az ügyvédi tevékenységet szabályozó törvény szerint, ha egy gyakorló ügyvéd 5 évet meghaladó börtönbüntetéssel fenyegető bűncselekmény vádlottja, egyéni mérlegelés alapján a kamarai tagsága felfüggeszthető. Czeglédy Csaba esetében 20 év börtönbüntetéssel fenyegető bűncselekmény a vád, ráadásul hasonló bűncselekmények miatt már korábban is el volt ítélve. Más ügyvédek ennél sokkal csekélyebb súlyú ügyekben, ha vádlottá vagy akár csak gyanúsítottá váltak, általában saját maguk függesztették fel védői tevékenységüket. A DK-s politikus ezzel ellentétben még az ügyvédi engedélyt két év után felfüggesztő ügyvédi kamarának is nekiment, fenyegetőzik és perel, miközben többször is világossá tette, hogy “a tudását nem tudják felfüggeszteni” és irodájuk a továbbiakban is ellátja megbízásaikat. Abból pedig bőven van, köszönhetően a baloldali polgármestereknek és vezető ellenzéki politikusoknak.
Czeglédy egykori barátja, a szintén jogász Szendrő-Németh Tamás bepanaszolta a büntetőeljárás alatt álló és felfüggesztett ügyvédet a Vas Megyei Ügyvédi Kamaránál. Czeglédy Csaba saját nyilatkozataival, Facebook-bejegyzéseivel alátámasztva azt a bejelentést tette, hogy véleménye szerint az nem tartja be a felfüggesztés szabályait, ugyanis nemcsak, hogy nem járhatna el ügyvédként a peres ügyekben, nem adhatna tanácsokat, hanem semmilyen formában nem hasznosíthatná az általa hivatkozott ügyvédi tudását. Nem tarthatna kapcsolatot az ügyfelekkel, és a párjával közös ügyvédi iroda megbízásainak iratanyagaiba sem nézhetne bele, azokról nem kaphatna információt, hiszen ezek ügyvédi titoknak minősülnek.
Bánáti, a “hajlékony gerincű”
A DK-s ügyvéd-politikus már felfüggesztése napján megtámadta a Magyar Ügyvédi Kamarát és annak elnökét, Bánáti Jánost, akit “hajlékony gerincűnek” nevezett, amiért szerinte hatalmi megrendelésre intézkedett. Bár maga Czeglédy ennél jóval kevesebbért is perelni szokott, Bánáti János az alpári provokáció elől elegánsan és nagyvonalúan elhajolt azzal, hogy vezetőként neki többet kell tűrnie, és nem indított eljárást.
Vélhetően egyébként tényleg csak a provokáció lehetett Czeglédy célja, hiszen amennyiben Bánáti saját nevében eljárást indít a politikus ellen, úgy a politikus később, a kamarai fellebbviteli eljárásban az elnök elfogultságát állíthatja: lám-lám, perben állok vele. Ezt az ócska trükköt évtizedek óta ismerik bírósági berkekben: nemegyszer fordul elő, hogy a vádlott valamilyen becsmérlő jelzővel igyekszik az ügyében eljáró bírót, vagy magát a bírósági vezetőt hergelni, hogy hátha az feljelenti, vagy legalábbis elfogultságot jelent vele szemben, így az ügy máshová kerül, vagy tovább húzódik.
Ez az átlátszó húzás természetesen a bíróságon sem működik, ahogy most sem jött be. Bánáti ugyanakkor abszurdnak nevezte Czeglédy nyilatkozatát és sajnálatát fejezte ki, amiért ennyiért elfajult a közbeszéd. A Magyar Ügyvédi Kamara a Mandiner megkeresésére reagált a felfüggesztett ügyvéd szavaira, amit “nemtelen támadásnak” minősítettek.
Egy biztos: Czeglédy Csaba a vélhetően jól átgondolt, tudatos fröcsögésével mégiscsak átlépett a Rubiconon, mert azzal is elkezdett dicsekedni, hogy felfüggesztés ide vagy oda, ő akkor is dolgozni fog.
Egy cizellált változat
Később a Magyar Nemzetnek már igyekezett cizelláltabban fogalmazni. Megítélése szerint felfüggesztése azt jelenti, hogy csak ügyvédi tevékenységet nem végezhet.
Munkaviszonyban állhatok a jog- és államtudományok doktoraként, valamint szakvizsgázott jogászként. Tehát minden olyan jogi feladatot elláthatok, ami nem ügyvédi tevékenység gyakorlása
– fogalmazott.
Szendrő-Németh Tamás – aki korábban baráti viszonyt ápolt Czeglédy Csabával, most viszont a baloldali városvezetés leleplezését szolgáló blogot vezet – Czeglédy összes olyan kommentjét, nyilatkozatát összegyűjtötte, amelyek szerinte azt igazolják, hogy fittyet hány a felfüggesztésére és engedély hiányában is ügyvédi munkát végez, többek között a személye által érintett sajtóperekben. Ahogy arról mi is beszámoltunk, Szendrő-Németh Tamás végrehajtást kezdeményezett Ungár Péter szombathelyi kampánylapjának kiadója ellen, amiért a neki jogerősen megítélt 70 ezer forint perköltséget nem fizették meg (azóta mellesleg még ugyanennyit megítéltek a jogász-bloggernek).
A fránya Kúria
A perben a kiadót a Czeglédy és Társa Ügyvédi iroda képviselte. Több, mint érdekes, hogy Czeglédy Csaba a facebookos adok-kapok során két nappal korábban bemondta, hogy a Kúria majd felfüggeszti a végrehajtást.
Csak fel ne függessze az a fránya Kúria a végrehajtást
– konkrétan így fogalmazott Czeglédy.
Szendrő-Németh szerint többek között ez a nüansznyi kis részlet is jól mutatja: Czeglédy Csaba nagyon is tevékenyen dolgozik a folyamatban lévő ügyekben, felfüggesztésétől függetlenül.
Czeglédy Csaba kijelentései komoly aggályokat vetnek fel a körben, hogy mind az ugytudjuk.hu-val szemben folyamatban lévő ügyeimben, mind más ügyekben kamarai tagságának felfüggesztése ellenére továbbra is aktívan eljár-e, hozzáfér-e az ügyekkel kapcsolatos, ügyvédi titoknak minősülő adatokhoz, információkhoz, részt vesz-e az ügyfelekkel való kapcsolattartásban, beadványok szerkesztésében, ami a fenti rendelkezés alapján törvénysértő lenne. Kérdésként merül fel, hogy Czeglédy Csaba milyen jogon nyilatkozott a fenti ügyekben a felfüggesztését követően és honnan tudta naprakészen, hogy a Kúria fel fogja függeszteni az ügyemben és ügyfele ügyében folyamatban lévő eljárást akkor, amikor nekem mint felperesnek a Kúria eljárásáról még tudomásom sem volt
– olvasható a jogász-blogger a kamarának küldött beadványában, amelyet nyílt levél formájában is közzétett.
Betartja-e Czeglédy az előírásokat?
A beadványban azt kérte, hogy a Vas Megyei Ügyvédi Kamara vizsgálja ki, hogy Czeglédy Csaba betartja-e az ügyvédi kamarai tagsága felfüggesztésére vonatkozó előírásokat, és melyek azok a garanciák, amelyek biztosítják, hogy Czeglédy Csaba felfüggesztett ügyvéd nem sérti meg a fenti törvényi előírásokat, különös tekintettel arra, hogy párkapcsolatban és egy háztartásban él a Czeglédy és Társai Ügyvédi Iroda vezetőjével, F. Tímeával.
Szendrő-Németh panasza után a megyei napilap meg is kereste a Vas Megyei Ügyvédi Kamara elnökét. Azt kérdezték, megindult-e a vizsgálat Czeglédy Csaba ügyében, és a felfüggesztett ügyvéd, eleget tesz-e a felfüggesztés szabályainak. Tóth László egy mondatban válaszolt: “Igen, a kamara betartja a jogszabályban előírt kötelezettségeit”.
A PestiSrácok.hu kérdezi
A PestiSrácok.hu az országos kamarához fordult. Megkérdeztük, előfordult-e már, hogy egy felfüggesztett ügyvéd nem tartotta be az erre vonatkozó jogszabályokat. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy amennyiben valaki semmibe veszi, megszegi a kamara rendelkezését, az milyen jogkövetkezményekkel járhat; mi történik akkor, ha a Vas megyében folyamatban levő vizsgálat azt állapítja meg, hogy Czeglédy Csaba valóban figyelmen kívül hagyja a felfüggesztését. Megkérdeztük továbbá, hogy ki értelmezi jól a kamarai tagság felfüggesztésének velejáróit, szabályait, mindenki más vagy Czeglédy Csaba. Milyen jogi munkavégzésre jogosult egy felfüggesztett ügyvéd? Állhat-e munkaviszonyban ügyvédi irodában, milyen jogi feladatokat láthat el, tarthat-e ügyfelekkel kapcsolatot, beletekinthet-e az iroda által képviselt ügyek aktáiba, vonatkozik-e rá az ügyvédi titoktartás szabálya, avagy jogszerűen szerezhet-e információkat az iroda által képviselt ügyekről?
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS