Joe Biden elismerte pénteken, hogy nem teljesített jól az első televíziós elnökjelölti vitában, de hozzátette, kitart az elnökjelöltsége mellett. Azonban a katasztrofális szereplését követően a demokrata véleményvezérek, de sokan a párton belül is kijelentették: nem maradhat a demokraták elnökjelöltje. Viszont a helyzet az, hogy Joe Bident nem olyan egyszerű lecserélni.
A demokraták nem hivatalos elnökjelöltje Észak-Karolina államban egy választási gyűlésen úgy fogalmazott, “nem vitázom olyan jól, mint egykor”, ugyanakkor hozzátette, hogy tudja miként kell az elnöki munkát végezni és feladatokat megcsinálni. Az elnök 18 perces beszédében Donald Trumpot hazugságokkal vádolta, és azzal, hogy elpusztítja a demokráciát, és hogy kampányát a bosszúra alapozza. Donald Trump pénteken a Virginia állambeli Chesapeake-ben tartott választási gyűlést, első nyilvános szerepléseként a csütörtöki televíziós vitát követően. A republikánus elnökjelölt mintegy 60 perces beszédében az előző este történtekkel kapcsolatban kijelentette,
a Joe Bidennel folytatott vitája rámutatott annak fontosságára, hogy az amerikaiak kompetens elnököt válasszanak meg.
A volt elnök megismételte az illegális bevándorlás megszüntetésére vonatkozó ígéretét, valamint azt, hogy ő a “békét az erő által” politikai elvet képviseli. Ismét hangoztatta, hogy ha ő a lenne az amerikai elnök, nem zajlana háború Ukrajnában, és nem jelentek volna meg orosz atom-tengeralattjárók sem Kubánál, az Egyesült Államok partvidéke közelében. Észak-Karolina állam, ahol Joe Biden kampányolt, valamint Virginia állam is, ahol Donald Trump tartott választási gyűlést, billegő államnak számít a két elnökjelölt támogatottságát tekintve.
Donald Trump és Joe Biden első 2024-es televíziós vitáját csütörtök este a CNN hírtelevízió stúdiójában tartották 90 percben, helyszíni közönség nélkül. A CNN megrendelésére készült közvéleménykutatás szerint a nézők 67 százaléka Donald Trumpot látta a vita győztesének. A több országos televízió által sugárzott vitát a Nielsen összegzése szerint több mint 51 millió ember nézte meg. Ez a szám nem tartalmazza azokat, akik az eseményt az interneten keresztül követték. Donald Trump és Joe Biden 2020-as első televíziós vitájának nézőszáma 73 millió volt.
This is the moment Joe Biden lost the Presidency
It was beyond a car crash. It was cruel to even put him out there. In the name of God, end this charade now
— Martin Daubney 🇬🇧 (@MartinDaubney) June 28, 2024
A vitát követően több Demokrata Párthoz közeli médium is komoly kritikát fogalmazott meg Joe Biden elnökjelölti vitában mutatott teljesítménye miatt. Véleményformáló médiaszemélyiségektől is elhangzottak felvetések arra, hogy a demokratáknak más jelöltet kellene keresniük. Több magas rangú választott demokrata politikus ugyanakkor kiállását hangoztatta a hivatalban lévő elnök mögött. Köztük Kamala Harris alelnök, Hakeem Jeffries, a képviselőházban kisebbségben lévő demokrata képviselőcsoport vezetője, valamint Gavin Newsom, Kalifornia állam vezetője is támogatásáról biztosította Joe Bident.
Csere lehetőségei
Az első pánik közepette a demokrata véleményvezérek tömege kezdte azt mondani, hogy Bident le kell cserélnie a pártnak. Azonban ez nem olyan egyszerű. A demokrata előválasztás véget ért, és Joe Biden vitte el a legtöbb delegáltat. Elvileg lehetséges lenne leváltani Bident, ha fellázadnak a delegáltak, de ez nem tűnik valószínűnek. Az NBC News cikke szerint a lázadással egybekötött csere szinte lehetetlen, éppen ezért még soha senki nem tett rá kísérletet.
A párt alapszabálya tartalmaz rendelkezéseket a jelölt helyettesítésére, ha a hely megüresedik. Az intézkedést halál, lemondás vagy akadályoztatás esetén kell alkalmazni, nem pedig olyan személy leváltására, aki nem kíván lemondani
– írja az NBC. A republikánusok azt is felvetették, hogy Bident saját kabinetje mozdítsa félre, hiszen erre létezik egy alkotmányos mechanizmus.
Mike Johnson, a Képviselőház republikánus házelnöke pénteken kijelentette: Biden elnök kabinetjének tagjainak fontolóra kellene venniük, hogy az alkotmány 25. kiegészítését felhasználva távolítsák el Bident a hivatalából. Johnson szerint ugyanis az elnök látható gyengesége veszélyes helyzetbe sodorja egész Amerikát. Ez az opció azonban azt jelentené, hogy Kamala Harris lép Biden helyébe mint elnök és egyben mint elnökjelölt is.
Visszalépés
A legvalószínűbb forgatókönyv az lenne, hogy Joe Biden önként lemond a jelöltségről. Azonban a vitát követő nap alapján az elnöknek láthatóan esze ágában sincs visszalépni. Biden ugyanis pénteken sztárok koszorújában mondott beszédet egy új LMBTQ témájú látogatóközpont megnyitóján New Yorkban. Ha mégis rá lehetne venni, hogy visszalépjen, akkor pedig van arra a mechanizmus, hogy a demokraták gyorsan lecseréljék. Azonban nagyon fontos kérdés, hogy mikor lépne vissza. A Fox News leírása szerint
ha Biden még augusztus előtt félreállna, akkor a delegáltjai már nem lesznek neki lekötve, ami azt jelenti, hogy bárkire szavazhatnak.
Ekkor megnyílna a pálya és bárki indulhatna a pártból, még olyan is, aki egyébként nem indult az előválasztáson. Ez azt jelentené, hogy a demokrata delegáltak augusztusban dönthetnék el, hogy ki legyen a jelölt. A Fox cikke szerint, ha a gyűlés után lépne vissza, akkor gyakorlatilag a Demokrata Párt szűk vezetése dönthetne egy új jelöltről. A cikk felvázol egy olyan lehetőséget is, hogy Biden csak akkor lép vissza, amikor már kinyomtatták a szavazólapokat. Ebben az esetben bár Biden nevére szavaznának a demokraták, de a gyakorlatban már egy másik személy lenne a jelölt.
Ki lenne az új jelölt?
Amennyiben Joe Biden visszalépne, az elnök által is támogatott jelölt valószínűleg Kamala Harris alelnök lenne. Azonban nagy kérdés, hogy a párt beállna-e a népszerűtlen Harris mögé. Az alelnök mellett szólhat, hogy ellentétben bármelyik más demokratával, ő érvelhet azzal, hogy van mögötte választói akarat, hiszen Joe Bidennel végigkampányolta az előválasztást. Arra nincs nagy esély, hogy a delegáltak fellázadjanak Joe Biden ellen; arra azonban van, hogy a párt vezetésének kinyilvánított akarata ellenére is fellázadjanak Harris jelölése ellen. A vita utáni órákban két demokrata nevét emlegették az amerikai médiában, mint lehetséges elnökjelölt.
Az egyik Gavin Newsom, Kalifornia kormányzója, a másik pedig Gretchen Whitmer, Michigan kormányzója.
Mindketten hatvan év alattiak, és a párton belül nagy népszerűségnek örvendenek. Ami ellenük szól, az az, hogy a demokratákon belül is progresszívnak számítanak, ami miatt nem biztos, hogy meg tudnák nyerni azokat a fontos független szavazókat, akiket Biden elvitt 2020-ban. Gyakran emlegetett név még Michelle Obama is, aki azonban közismerten nem szerette Washingtont, és többször kifejezte, hogy nem akar politikai pályára lépni. Barack Obama kiállása Biden mellett szintén azt üzeni, hogy valószínűleg nem lesz újabb Obama jelöltje a demokratáknak.
A volt first lady elképesztő népszerűsége miatt azonban nem lehet teljesen elvetni azt az opciót, hogy a párt vezetése meggyőzi, hogy induljon. Amennyiben augusztus előtt félreállna Joe Biden, könnyen előfordulhat, hogy egy olyan név bukkan fel, amelyet egyelőre senki nem dobott be. Azonban az is megtörténhet, hogy az első pánik után a párt visszaáll Joe Biden mögé, és mégis ő marad a demokraták jelöltje – lesz, ami lesz alapon.
Forrás: MTI, Mandiner; Fotó: Joe Biden amerikai elnök ellép a mikrofontól a gázai konfliktusról tartott televíziós beszéde végén a washingtoni Fehér Házban 2024. május 31-én. MTI/EPA pool/Michael Reynolds
Facebook
Twitter
YouTube
RSS