Bizalmat kért a bukaresti parlamenttől a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) által alakított kormány számára szerdán Ludovic Orban miniszterelnök-jelölt, a PNL elnöke. Orban karcsúsított, tizennyolc tagú kormányt javasolt a jelenlegi huszonöt fős kabinet helyett. Ennek megfelelően több minisztériumot összevonnának: az energiaügyi minisztériumot és turisztikai tárcát a gazdasági minisztériumhoz, a kutatást az oktatáshoz, a vízügyi és erdészeti minisztériumot a környezetvédelemhez sorolnák, a közlekedési és távközlési minisztérium pedig infrastrukturális minisztérium néven olvadna össze.
Ludovic Orban politikai szempontból egyszínű kormányt javasol, amelyben a PNL tisztségviselői és független szakértők kapnának miniszteri megbízatást. Miniszterelnök-helyettesnek Raluca Turcant, a PNL képviselőházi frakcióvezetőjét jelölte, a külügyminisztérium élére pedig Bogdan Aurescu elnöki tanácsost hozná vissza, aki korábban is vezette már a román diplomáciát. Az igazságügyi tárcát – amely a jogállamiságról szóló politikai viták miatt az utóbbi években folyamatosan reflektorfényben volt – arra a Catalin Predoiura bízná, aki a Tariceanu-, Boc- és Ungureanu-kormányban is vezette már a minisztériumot, és akinek jelentős szerepe volt az uniós csatlakozás után bevezetett büntetőjogi reform kidolgozásában.
A miniszterelnök-jelölt a védelmi tárca élére Nicolae Ciuca tábornokot, a román hadsereg vezérkari főnökét javasolta, a belügyminisztérium vezetését pedig a bánsági Karánsebes volt polgármesterére, Marcel Velára bízná. Ludovic Orban – aki a miniszterjelöltekkel együtt érkezett a parlamentbe, hogy beterjessze kormánya névsorát és programját – úgy értékelt: a Szociáldemokrata Párt (PSD) kormányzása porrá zúzta a romániai közintézményeket, tönkretette Románia nemzetközi megítélését, aláásta a befektetők bizalmát, ezért Romániának most olyan karcsú és hatékony kormányra van szüksége, amely a legsúlyosabb hibákat kijavítja és visszatereli az országot a helyes útra.
Orban az általa javasolt kormányprogramot is beterjesztette a törvényhozásnak; rövidtávú céljai között egyebek mellett a választások megszervezését, az ország európai szellemű megreformálásának előkészítését jelölte meg. A Ludovic Orban által javasolt kormány újra közvitát nyitna az igazságügyi törvények módosításáról, hogy azokat az európai ajánlásokhoz igazítsák. A minisztériumok számának csökkentésén túl a teljes állami közigazgatás hatékonyabbá tételét ígérik, az állami intézményekbe vetett közbizalom visszaszerzése érdekében. A fogyasztás növelésére alapozott eddigi gazdasági modell helyett a beruházásokra, a termelékenység és versenyképesség növelésére alapuló gazdaságpolitikát vezetnének be. A házbizottság várhatóan jövő hétfőn dönt a miniszterjelöltek szakbizottsági meghallgatásának menetrendjéről. Bár Ludovic Orban azt szorgalmazta, hogy az új kormánya beiktatásáról már jövő héten döntsön a parlament, a szociáldemokrata többségű házbizottság várhatóan november első napjaira időzíti a bizalmi szavazást.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement
Facebook
Twitter
YouTube
RSS