Nemrégiben a baloldalhoz közeli közvélemény-kutató intézet kutatási igazgatója, a főváros önkormányzati főtanácsadója egy online konferencián osztotta meg a nagyérdeművel a gondolatait. Böcskei Balázs, az IDEA Intézet vezetője szerint – meglepő módon bizonyára – a Fidesz számára nagy lesz a tét 2022-ben. Azt is megtudhattuk Böcskei jósgömbje révén, hogy a Fidesznek egy ellenfele van: hát persze, hogy a csodálatos, nagy közös ellenzéki összefogás. Az elemző meglepő módon azt is hozzátette: ha nem tud nyerni jövőre az ellenzék, akkor végleg megkérdőjeleződhet az alkalmassága. A konferencián az önjelölt miniszterelnök-jelöltek is előkerültek érdekes kontextusokban: például úgy, hogy Jakab állítólag népszerű, Fegyőr legyőzné a DK-t, illetve az az evidencia is felbukkant, hogy ha Márki-Zay is színre lép, akkor bekavarhat néhány másik önjelölt számításaiba.
Hamarosan beindul a választási szezon, és elindul a kampány, hiszen 2022-ben Magyarország újra választani fog. Ki lesz a miniszterelnök és marad-e a mostani kormány? Többek között ezekre a kérdésekre keresték a választ a Republikon Intézet Magyarország a Tét! című online konferenciáján, ahol közvélemény-kutatók fejtették ki véleményük arról, mit hozhat a 2022-es országgyűlési választásig tartó időszak. Az elemző elmondta, hogy az IDEA Intézet legfrissebb elemzése szerint a biztos szavazó pártválasztók körében a Fidesz–KDNP és az ellenzéki pártok közös listája között szűkebb a különbség (44% kontra 47%), ami a kormánypárti szavazók magas politikai aktivitásának és elköteleződésének köszönhető. Szerinte, aki az ellenzékről azt mondja, nincs víziójuk, az vagy jobboldali, vagy nincs benne az ellenzéki összefogásban. Böcskei azt is nagy bizonyossággal jósolta meg, hogy az ellenzék közös listán fog indulni, kivéve a Kétfarkú Kutya Pártot és a Mi Hazánk Mozgalmat. Böcskei egyébként korábban lemondott az IDEA Intézet ügyvezető igazgatói pozíciójáról, és 2019 novemberétől önkormányzati főtanácsadóként, társadalmi kapcsolatokért felelős szakreferensként is munkába állt a Karácsony vezette főváros szolgálatában.
A Fidesznek egy ellenfele van: a közös ellenzéki összefogás
Böcskei Balázs leszögezte, hogy visszarendeződött a korábbi Fidesz-MSZP kétpólusú „blokkrendszer”, csak most annyi a különbség, hogy a Fidesznek tulajdonképpen egy ellenfele van: a közös ellenzéki összefogás. Böcskei meglátása szerint a kormányzópártok támogatottsága általában válság esetén optimális esetben emelkedik, majd hozzátette: az IDEA mérései szerint a járvány első hullámának tetőpontján például a Fidesz támogatottsága 52 százalék körül is volt, de mostanra 45 százalékra csökkent ez az arány a biztos pártválasztók körében.
Jakab népszerűbb, mint a Jobbik
Böcskei pozitív és reménykedő stílusban áradozva mondta el, mennyire kíváncsi Jakab Péter jövőbeni teljesítményére. Azt hangsúlyozta, hogy a Jobbik az EP-választást követően küszöbkörnyéki problémákkal küzdött, most azonban a Momentummal van közel egy szinten. A Jobbik és a Momentum peremszavazói között valamifajta átjárás van, és beálltak az erőviszonyok. Az előválasztás kapcsán Böcskei azt is kiemelte, hogy kár lenne azt gondolni, az egyes erős jelöltek indulása esetén ne lenne kockázat.
Van az a helyzet, amikor a márka erősebb, mint a név
– tette hozzá. Szerinte Jakabra érdemes odafigyelni, hiszen Jakab egy nagyon virális, debattőr személy, és komoly jelenléttel bír a közösségi médiában, a parlamentben. A napirend előtti felszólalásai népszerűek, és tulajdonképpen személye kitakarja a Jobbik parlamenti aktivitását.
Jakab Péter népszerűbb, mint a Jobbik
– jelentette ki, majd feltette a kérdést: mi lesz, ha Márki-Zay Péter is elindul, hiszen neki nincs külön pártja? Jakabnak Dobrevhez, Márki-Zayhoz, Karácsonyhoz és Hadházyhoz képest nincs akkora ismertsége, ezért is érdekes lesz az előválasztás. Böcskei teljes bizonyossággal úgy véli: jó az, hogy nem kell új jelöltekkel számolni az előválasztáson, és szerinte nincs arra utaló jel, hogy például Bajnai Gordon vissza akarna térni a hatalomba.
A Fidesz „innoválni” fog
Böcskei szerinte a vakcina és maga a járvány kezelése lesz a 2022-es választás fő témája; szoros választás és küzdelem várható. Az elemző azt is jósolja, hogy a 2021–2022-es év célzott társadalmi csoportoknak hoz majd jóléti intézkedéseket, mert a Fidesz így akar szavazatot „vásárolni”. Úgy véli: nem látott intézkedéseket fogunk látni, mert valamiféle politikai innovációra szükség lesz a Fidesz háza táján a szavazatok megszerzése érdekében.
Előválasztás, mint esély a győzelemre
Az előválasztásról korábban már publikált egy elemzést az ellenzékhez köthető Republikon Intézet. Javaslatuk szerint az ellenzéki pártok együttműködése és az előválasztás sikere érdekében etikai kódexet kellene elfogadnia az ellenzéki pártoknak a felesleges konfliktusok elkerülése érdekében. Böcskei kinyilatkoztatta: a viták minőségén és a jelölteken sok fog múlni. Az időzítés fontos: nyár végére-ősz elejére várják az előválasztást.
Kizárólag ott kellene előválasztást tartani, ahol több az esélyes jelölt
– tette hozzá. Böcskei szerint itt alakulnak ki az ellenzéki szerepek és később ez alakítja majd az erőviszonyokat. A Momentumos jelöltek ki fogják hívni a DK-t. A Jobbik bár vissza tudott jönni támogatottságában, de egy olyan út áll előtte, hogy vagy tudja tartani a mostani támogatottságát, vagy elindul onnan, ahol volt, ez pedig az MSZP útja,ilyen szempontból ez az előválasztás mobilizálni tudja a szavazókat. Böcskei szerint, aki az ellenzékről azt mondja, hogy nincs víziójuk, az vagy jobboldali, vagy nincs benne az ellenzéki összefogásban. Szóba került az eszmecsere során az is, hogy Jakabnak van a legkevesebb veszítenivalója, mert megnyerni nem fogja az előválasztást, de növekednie kell, ezért az előválasztáson való részvétele akár további népszerűséget is hozhat számára.
Mire számítsunk 2022 után?
A kormányzó párt számára nagy a tét
– véli Böcskei. Szerinte ma olyan centralizált és a politikai szavazók szempontjából biztos párt jött létre, amely egy személyben testesül meg. Nem látja, milyen – ahogyan ő fogalmaz – a „poszt-orbáni” Fidesz vagy Fidesz utáni politikai állapot, de Böcskei jósgömbje szerint az ellenzék szempontjából a legfontosabb választás lesz a 2022-es. Azt jósolja: ha az ellenzék nem tud nyerni 2022-ben, akkor az ellenzék alkalmassága oly mértékben megkérdőjeleződhet, hogy az „végleg negatív tartományba teheti az ellenzéket”.
Forrás: Republikon; Kiemelt kép: MTI/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS