Eddig mintegy tizenkétezer ember számára biztosított lakhatást és ezzel kenyérkeresetet az álláskeresők mobilitását ösztönző támogatás, amely folyamatosan igényelhető a kormányhivataloknál – közölte Bodó Sándor. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a minisztérium csütörtöki közleménye szerint hozzátette: a program fejenként és havonta akár százezer forinttal járul hozzá a lakásbérlés költségeihez az állandó lakóhelytől távolabb eső településen.
Segítségével a kiemelten támogatott fiatalok, csoportos létszámleépítésben érintettek otthonuktól messzebb is munkát vállalhatnak. Bodó Sándor hangsúlyozta, hogy a munkaalapú társadalom kiépítésében elért eredményeket a koronavírus-járvánnyal szemben is sikerült megvédeni.
2020 végén ismét 4,5 millióan dolgoztak, az elsődleges munkaerőpiacon négyezerrel többen, mint egy évvel korábban. A foglalkoztatás bővítésében még vannak tartalékok, annak hatékony eszköze lehet a munkavállalók országon belüli mobilitásának ösztönzése
– tette hozzá. A lakhatási támogatás segítségével az emberek a lakóhelyüktől messzebb is munkát találhatnak. A programban fokozott figyelmet fordítanak a fiatalokra, hiszen a pályakezdők fizetésének aránytalanul nagy részét vinné el egy albérlet fenntartása. A másik kiemelt kör, a csoportos létszámleépítéssel érintettek álláskeresését jelentősen megkönnyítheti, ha otthonuktól távolabb is dolgozhatnak. A részleteket ismertetve az államtitkár elmondta: a támogatást a legalább hat hónapra szóló és heti legalább húsz órás munkaviszonnyal rendelkezők vehetik igénybe, ha állandó lakóhelyük legalább hatvan kilométerre esik a munkavégzés helyétől. A támogatás legfeljebb tizenkét hónapon keresztül jár, személyenként havonta akár százezer forintot is jelenthet.
Ha egy ingatlant több közeli hozzátartozó egyszerre vesz igénybe, és közülük legalább ketten megfelelnek a lakhatási támogatás feltételeinek, a juttatás havi összege akár százötvenezer forint, három hasonló támogatott esetében pedig mintegy kétszázezer forint is lehet. Az összegek a bérleti díjra és a kapcsolódó kiadásokra – például rezsire, közös költségre, lakásbiztosításra – fordíthatók. A lakhatási támogatás nem folyósítható arra az időszakra, amelyben a támogatott rendszeres havi bruttó munkabére meghaladja a kötelező legkisebb munkabér háromszorosát.
A 2012 óta futó programban kifizetett összes támogatás a 8,5 milliárd forintot közelíti. A legtöbb segítséget a Szabolcs-Szatmár-Bereg, Békés és Hajdú-Bihar megyei vállalkozások munkavállalói kapták lakhatásukhoz
– mondta el Bodó Sándor.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS