Tíz éves a Magyarság Háza. A magyarság kulturális értékeit bemutató intézményt Potápi Árpád János köszöntötte online sajtótájékoztató keretében, ahol többek közt kiemelte: az intézmény az elmúlt tizenegy év nemzetpolitikai sikerének fontos részese, annak a nemzetpolitikának, amelynek köszönhetően a Kárpát-medencén innen és túl minden magyarnak van hazája. Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója az intézmény jelenéről és jövőjéről szólva elmondta: a koronavírus-járvány ellenére nem engedték el a külhoniak kezét.
A Magyar Kultúra Napján ünnepelték meg a Magyarság Háza tíz éves fennállását online sajtótájékoztató keretében. Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár köszöntőjében elmondta: az intézmény az elmúlt tizenegy év nemzetpolitikai sikerének fontos részese. Mint kiemelte, a 2010-es évek a nemzetpolitika évtizede volt, hiszen a kettős állampolgárság lehetőségének megszavazásával új nemzetpolitikai fejezet kezdődött Magyarország történetében. Úgy fogalmazott:
ennek a nemzetpolitikának köszönhetően a Kárpát-medencén innen és túl minden magyarnak van hazája, Magyarország mindenkit szeretettel lát.
Kiemelte: mindenki bízhat Magyarországban és a magyar kormányban, éljen akár Szabadkán, Kassán, Kolozsváron, Eszéken, a diaszpórában, vagy éppen Magyarországon.
Potápi Árpád János kitért arra, hogy a 2011-ben alapított Magyarság Háza célja a magyar kultúra építése, a figyelemfelkeltés, nevelés, de a nemzetpolitikai államitikárság is támaszkodhatott az intézményre programjai lebonyolítása során. Az államtitkár elmondta: az elmúlt tíz évben több, mint kétezer ismert színész, művész, előadó szerepelt a Magyarság Házában, több, mint negyedmillióan vettek részt az intézmény programjain, és a Határtalanul program keretében tízezer diáknak szerveztek tanórát, ahol megismerkedhettek a Kárpát-medence néprajzával, kultúrájával, értékeivel, történelmével.
Nem engedtük el a külhoni partnereink kezét
Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója az intézmény jelenéről és jövőjéről szólva elmondta: a járványhelyzet megszabja az egész belső életet, ennek ellenére gyakorlatilag leállás nélkül folytatták és folytatják a munkájukat.
Nem engedtük el a külhoni partnereink kezét, sőt, újabb szereplőket vontunk be az együttműködőink sorába
– hangsúlyozta, megjegyezve: energiáik nem kis részét emésztette fel a Facebook közösségi oldallal folytatott egyoldalú küzdelem.
Csibi Krisztina kiemelte: tavaly tavasz óta a vírusjárvány-helyzethez igazodva több, mint 300 kisfilmet készítettek külhoni partnereik közreműködésével, köztük meséket, útikalauzokat, zenei, irodalmi, képzőművészeti és hagyományőrző előadásokat rögzítettek. Az intézmény kulturális folyamatosan megújuló kínálatában emellett film, színház, muzsika, irodalom, képzőművészeti, történeti és fotókiállítások, szabadegyetem, mesedélelőtt, rendhagyó óra szerepelnek. Az intézmény vezetője kiemelte: az elmúlt háromnegyed év alatt tízmilliónál többen voltak részesei a Magyarság Háza programjainak az online térben. Hozzátette: készülnek a Nemzeti Összetartozás Éve alkalmából elindított projektjük kisfilmjei, olyan, egy órányi hosszúságú portréfilmek, amelyek magyar emberek és magyar közösségek történetét mutatják be Ausztráliától Észak-Amerikáig, Dél-Afrikától Észak-Európáig, valamint a Kárpát-medencében.
Csibi Krisztina arra is kitért, hogy az év második felében az ünnepi kínálat mellett megjelenik a Magyarság Háza eddigi történetét bemutató könyv, valamint sor kerül az idén alapított Magyarság Háza-díj átadására is.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS