Nemcsak konkrétan a szegedi Mars téri kereskedők üzleteinek ledózerolása miatt indított ügyekben, hanem a károsultak más peres ügyeiben is járt el olyan bíró a Szegedi Törvényszéken, aki több szállal is kötődik az önkormányzathoz, tehát minden bizonnyal elfogultságot kellett volna jelentenie, de nem tette. A szegedi vállalkozók bírósági pereiben felmerülő összefonódásokat feltáró cikksorozatunk harmadik részében bemutatjuk, hogy az egyik Mars téri károsult kereskedőt az IKV Zrt. feljelentése nyomán egy olyan bíró ítélte el, akit sportklubján keresztül támogatnak Botkáék. A törvényszéki bíró édesapja pedig az a korábbi szegedi rendőrkapitány volt, akiről kiderült, hogy szerepelt a VIP-parkolóbérletesek listáján, amelyből szintén botrány és bűnügy lett.
Németh János is azok között a kereskedők között volt, akinek a pavilonját, miután a bérleti szerződését felmondták, mindennemű kártérítés nélkül eltakarították az útból az új piac megépítésekor. A szegedi vállalkozó a Mars téri kereskedők szóvivőjeként is éveken át harcolt Botka László polgármesterrel és köreivel. Az ő gyanús bírósági ügye mégsem a piacüggyel kapcsolatos, hanem a szegedi bérlakásokkal és az önkormányzati lakásokat is kezelő IKV Zrt.-vel.
János a családjával önkormányzati bérlakásban él. Többször is panaszkodott a szegedi önkormányzati cég kezelésében álló ingatlanok állapotára. 2017 októberében a férfi létrehozott egy Facebook-csoportot az önkormányzati bérlők részére, ahol közösen is megbeszélhetik egymással a tapasztalataikat, problémáikat. Az oldalnak mindösszesen 94 tagja van, tehát nagy nyilvánosságról nem igazán lehet beszélni az ide feltöltött posztok kapcsán. Többek között a lepusztult állapotokról kerültek ki az oldalra bejegyzések, fotók. A bérlők panaszkodtak a hosszú ideje elmaradt felújításokra, állagmegóvásokra, valamint a sajtóban megjelent híreket osztották meg, például arról, hogy az egyik bérházat patkányok lepték el, illetve arról, hogy az egyik IKV-s lakás vizében 70-szeres ólomtartalmat mértek.
Az IKV Zrt. vezérigazgatója, Kardos Kálmán, megelégelve a Facebook-oldalon olvasható negatív véleményeket, feljelentette annak működtetőjét, Németh Jánost rágalmazás miatt, valamint jó hírnév megsértéséért polgári perben 10 millió forint sérelemdíjat is követelt.
Mai cikkünkben csak a büntetőügyre térnénk ki, amelyben másodfokon a Szegedi Törvényszéken tárgyaltak tavaly decemberben, majd zárt tárgyaláson ítélték el Németh Jánost december 16-án, alig néhány nappal a szegedi bírósági botrányt kirobbantó cikksorozatunk első részének megjelenése előtt. Az indokolásban többek között az szerepel, hogy az IKV Zrt., amely kapcsán a Facebook-bejegyzések születtek, nem közszereplő – holott egy száz százalékban önkormányzati tulajdonú cégről beszélünk, amely ráadásul a szegedi adófizető polgárok adójából fenntartott önkormányzati ingatlanokat kezeli.
A szegedi önkormányzat ingatlankezelő cége által indított büntetőper kapcsán több összeférhetetlenség is felmerül. Már az sem túl szerencsés, hogy az IKV Zrt. által indított büntetőpert a Szegedi Törvényszéken tárgyalják, amikor annak egyik tanácsvezető bírója pár évvel korábban töredékáron vásárolhatott lakást a cégtől. Tudják, Kovalcsik Éva, aki a botrányos felmentő Szeviép-ítélet tanácsvezető bírója volt.
A Szegedi Törvényszék 2019-es ügyelosztási rendje szerint tavaly decemberben a büntetőügyeket a büntető kollégium vezető-helyettese, dr. Nagy Andrea szignálta ki, akinek élettársa, gyermekének apja pedig Szilágyi János, a szegedi önkormányzati cégeket képviselő ügyvéd. (Nagy Andrea ügykiszignálási státuszát az Országos Bírósági Hivatal vizsgálata során vonták meg, amely cikksorozatunk nyomán indult.)
A fentiekben még összeférhetetlenség szempontjából nincs új adat, csak épp ez az ügy is jól példázza, mennyire nem foglalkoztak a Szegedi Törvényszéken a pártatlanság látszatával, és gond nélkül tárgyaltak önkormányzatot, önkormányzati cégeket érintő ügyeket úgy, hogy a bíráik több szálon kötődnek az önkormányzathoz. Ezen a ponton viszont bejön egy új név a bírók sorában, akinek kapcsán nem jelentett összeférhetetlenség merül fel.
Az IKV Zrt. vezérigazgatója feljelentésére indult büntetőpert rágalmazás vádjával érdekes módon Juhászné dr. Prágai Erika tanácsa tanácsa kapta, aki a törvényszék honlapja szerint fiatalkorúak ügyeiben eljáró bíró. A tanács tagja volt dr. Lukács Levente bíró, aki szintén fiatalkorúak ügyeiben eljáró bíró. Neve két okból is ismerősen csenghet az olvasóknak: ő volt a Hódmezővásárhelyi Járásbíróság elnöke, akit mandátuma lejárta előtt, indokolás nélkül leváltottak 2018 áprilisában. Mivel ez nem egy szokványos dolog, a történtekkel az országos sajtó is foglalkozott.
Az Átlátszó például egészen hosszú cikket szentelt a témának, amelyben leváltása egyik lehetőségeként említették, hogy Lukács édesapja a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság még a Horn-érában kinevezett kapitánya volt, akinek szintén hirtelen kellett nyugdíjba vonulnia. Ennek részleteiről ugyan ügyesen hallgatnak az említett cikkben, de más oldalakon több sajtóhírt is találunk arról, hogy Lukács János tábornok is szerepelt azon a listán, akiknek az önkormányzati vezetők felhatalmazás nélkül ingyen VIP-parkolóbérleteket osztottak Szegeden. Mint ismert, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) hivatali visszaélés bűntettének gyanújával indított nyomozása során két magas rangú rendőr, közük Lukács tábornok érintettségét a Központi Nyomozó Főügyészségbe integrált katonai ügyészek vizsgálták.
Mindez azt jelenti, hogy a bíró úr édesapja kiemelt ügyfél volt a szegedi városházán.
De Lukács Levente nem ettől lesz összeférhetetlen a szóban forgó rágalmazási büntetőügyben. Lukács Levente sportolóként ismertebb, mint bíróként… Elsőosztályú asztaliteniszező, a Szegedi Floratom Asztalitenisz Club edző-játékosa. Bizonyos, hogy ugyanarról a Lukács Leventéről van szó, ugyanis a sportoló bíróról több cikk is megjelent, illetve sporttevékenysége a birosag.hu-n elérhető életrajzában is fel van tüntetve. A Szegedi Asztalitenisz Clubnak, azaz a SZAC-nak viszont kiemelt szponzora a szegedi önkormányzat.
És ez még nem minden. A szegedi asztalitenisz-csapat névadó szponzora a Floratom Kft., akik a közbeszerzési értesítő adatai szerint 530 millió forintos áron vásárolhatták meg a Dorozsmai Nagybani Piac Kft.-ben a szegedi önkormányzat 96 százalékos tulajdonrészét.
A Németh János elleni sérelemdíjért indított polgári perrel a későbbiekben foglalkozunk. Egyelőre elég annyi, hogy 300 ezer forint kellene megfizetnie az IKV Zrt. vezetőjének.
Újabb cikkünkben nem állítunk többet, csak ami a napnál is világosabb: olyan az egész, mintha a szegedi bíróságok és a szegedi önkormányzat egy nagy családot alkotna, amelyen belül a kényes ügyek mindig a közeli rokonokhoz kerülnének. A kiszignált ügy bírájának összefonódása az egyik peres féllel persze a véletlen műve is lehetne, ilyenkor azonban összeférhetetlenséget szokás jelenteni…
Cikksorozatunk első része ITT, második része pedig ITT olvasható, míg a szegedi bíróságokon korábbi leleplezéseink nyomán elindított vizsgálatokról ebben az írásunkban tájékozódhatnak.
Vezető kép: Lukács Levente bíró sportmezben (fotó: Szegedma.hu)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS