Újabb epizódhoz érkezett a Cserkó-saga. A szegedi szegénypiaccal és az ott árusító piacosok sorsával már sokszor foglalkoztunk. Volt idő, amikor úgy tűnt, megmenekülhet, vagy legalább hosszabb időt nyerhetnek, meg volt úgy, hogy Botkáék vannak nyeregben és csakazértis véghezviszik, amit elterveztek és bezárják a létesítményt. Régóta beszélik Szegeden, hogy valakinek tervei vannak a Cserepes sorral. Az évtizedek óta működő és nyereséges piac sorsa azután pecsételődött meg, hogy a polgármester jobbkeze lett az igazgató. Történtek itt drámák, erőfitogtatás, amit tüntetések követtek, de most Botka László kimondta a végső szót: január 31-ével lakatot tesznek a Cserepes sori piacra. Döntésében az sem korlátozta a városvezetőt, hogy a kormányrendelet értelmében a vészhelyzet alatt sem az állam, sem az önkormányzatok nem mondhatnak fel bérleti szerződést. A piacosokat képviselő Szabó Bálint önkormányzati képviselő a mögötte álló Mindenki Szegedért Mozgalommal szombatra gigatüntetést hirdetett. Egész délelőtt kint lesznek a piacon, majd az árusítási nap végén, a zárás után, körülbelül 12:30-kor autóikkal felvonulnak a szegedi városháza elé. Haág Zalán KDNP-s képviselő eközben a Cserepes sori piac felügyelőbizottságnak haladéktalan összehívását kezdeményezte. Mellesleg pikáns, hogy Botka néhány nappal azelőtt söpörteti ki a Cserkót, hogy egy másik piac, a Mars téri bódéinak ledózerolása ügyében a vádlottak padján kell elszámolnia. Szombaton hajnalban elképesztő tömeg jelent meg a Cserepes soron: tömve van a piac, a kerítés mellett a kocsisornak a végét sem látni.
Előzmények – évek óta meccselnek a piacosokkal, hogy kiszorítsák őket
Évek óta tartó huzavona után júliusban a Mars téri eseményekhez hasonlóan lakat került a Cserepes sori piac kilenc pavilonjára. Az állandó bérlőket egy kiragasztott tájékoztató várta az üzletüknél, miszerint most már tényleg pakolniuk kell; a korábban felmondott bérleti viszonyukat nem vették tudomásul, törvényes zálogjoggal szabadulnak meg tőlük.
Mint ismert, korábban a bérleti díjak emelésével, majd annak el nem fogadása, nem teljesítése miatt szerződésbontással és végrehajtással próbálták sarokba szorítani a hatalom ellen küzdő és üzleteikhez ragaszkodó árusokat. A Cserepes sori piacon árusító kereskedők ellehetetlenítési kísérlete, a kereskedőkkel folytatott háború 2016 óta tart.
A harc a kereskedők és a piacot üzemeltető cég között a bérleti díjak áfával való terhelésével kezdődött, amit 70 kereskedő nem fogadott el. Aztán az óránként 200 forintos parkolási díjat is bevezették a piacnál, valamint az arra közlekedő közvetlen buszjárat is megszűnt. Az árusok 7000 aláírást gyűjtöttek össze tiltakozásul, mégis veszítettek. A tiltakozók nagy többsége – beleunva az érdemtelen tüntetésekbe, vegzálásba – végül önként elment a Cserepes sorról.
A legkitartóbb harcos Váczi Tibor, aki nyugdíjas édesanyjával árult a szegénypiacon. Tiboréknak a soha el nem ismerten megemelt bérleti díj és a szerződésben szereplő összeg közötti különbözet elmaradására való hivatkozással mondtak fel, indítottak pert, amiket végül elbuktak. Váczi Tibor édesanyja egy-két nappal azután meg is halt, hogy kitették őket a piacról, sőt, még árujukat is elzárták, úgymond, “lefoglalták” a Cserepes sori Piac Kft. dolgozói. Azért az idézőjel, mert erre, miután ők nem hatóság, igencsak érdekes, hogy miként érezték magukat jogosultnak.
A megmentő kormányrendelet, vagy mégsem?
Nem sokkal később komoly veszteségre való hivatkozással a piac igazgatója a létesítmény végleges bezárására tett javaslatot, majd felmondott. Akkor a PestiTV Az Ügy című műsorában mutattuk be a piacosok harcát, ellenállását. Szabó Bálintnak és a vállalkozóknak akkor annyit sikerült elérni, hogy a karácsonyi ünnepek békében teljenek. Aztán a kormány rendeletet adott ki arról, hogy a veszélyhelyzet végéig sem lakás célú, sem más ingatlanok bérleti szerződését sem az állam, sem önkormányzatok nem mondhatják fel. Akkor mindenki azt hitte, a Cserepes sor legalább tavaszig fellélegezhet. De Botka László, élve a rendkívüli felhatalmazással és a kormányrendelet egyéni értelmezésével, mégiscsak kimondta: január 30-án bezár a szegénypiac. Szabó Bálinttól megszokhattuk, hogy a végsőkig elmegy. Ezúttal sem adta fel. Leült tárgyalni Botkával, de a városvezető nem tágít: szerinte teljesen törvényesen járnak el.
Szabó írt már levelet a miniszterelnöknek, most pedig “totális háborút hirdetett” és tüntetést szervez vasárnapra a Cserepes sorra.
Szombaton 9 órára tüntetést szervezünk a Cserepes sori piacon, 10 órakor sajtótájékoztató lesz, majd a déli órákban a piac bezárását követően a járványügyi helyzetre való tekintettel autókkal átvonulunk a városháza elé
– írta közösségi oldalán a piacosok képviselője, hangsúlyozva, hogy ha Botka véghezviszi, amit akar, 250 munkahely szűnik meg a városban a pandémia idején.
Egy gombostűt nem lehet leejteni, annyian vannak a piacon, amire a polgármester és a felmondott igazgató szerint nincs igény Szegeden
Már a hajnali órákban elképesztő volt a tömeg a Cserepes sori piacon. Körülbelül 200 árus és több ezer vásárló jelent meg, akik kivétel nélkül a piac fennmaradása mellett álltak ki. Azt mondják, a létszám még csak nem is extrém, hétvégente mindig ilyen a forgalom a Cserkón.
Szabó Bálint többször is élő videóban jelentkezett be, hogy megmutassa, mi történik a kerítésen belül, tévéstábok ugyanis nem mehetnek be, a piac vezetése kép- és hangfelvétel készítését ezúttal sem engedélyezte, ahogy korábban nekünk sem. Szabó egy mobiltelefonnal közvetítve egymás után szólaltatta meg az árusokat és a vevőket.
Videójában azt mondta, Botka végérvényesen bebizonyította, hogy nem érdekli az emberek, az emberek sorsa, de itt az ideje, hogy tudomásul vegye: a piac nem az övé és nem is az igazgatóé, hanem a szegedieké, ezért a végsőkig el fognak menni a tiltakozásban, és bármilyen eszközt, eszközöket képesek bevetni, hogy megakadályozzák a piac bezárását és kiürítését.
Közben Haág Zalán KDNP-s önkormányzati képviselő a Cserepes sori piac felügyelőbizottságnak haladéktalan összehívását szorgalmazta.
Mivel a piac bezárása – annak minden következményével – alapvetően befolyásolja a Társaság gazdálkodását, további működését, jövőjét, szükségesnek látom a felügyelőbizottság haladéktalan összehívását
– írta közleményében a képviselő.
A Cserkó már a harmadik piac, ami piszkálja Botkáék szemét valamiért. Az első kettő esetében ingatlaneladás, illetve ingatlan fejlesztés, egy uniós projekt volt a háttérben, aminek útban voltak az árusok.
A Dorozsmai nagybani piac területe 2018-ban kelt el, mindössze 535 millió forintért. Előtte sebtében be kellett zárni a piacot, hogy az ott 25 évre megkötött, érvényben lévő szerződéssel árusító kereskedők költözni legyenek kénytelenek.
A Mars téren 2009 novemberében jelent meg a dózer, hogy eltakarítsa azokat az épített üzleteket, pavilonokat, amelyek útjában voltak az átépítési munkálatoknak, és amelyek tulajdonosaival gyakorlatilag meg sem próbált megegyezni a város. Hiába voltak hivatalosan is külön helyrajzi számon szereplő ingatlanok, a területhasználat felmondásával az önkormányzati tulajdonú cég jogot formált arra, hogy eltakarítsa, ami a területén áll. A boltokat árukészlettel együtt támadták meg a gépek és tették a földdel egyenlővé. A kiskereskedők, akik élete munkája veszett oda, több, mint tíz éve pereskednek az igazukért, többek között magánvádas büntetőperben, amelyben elérkezett Botka ideje. A polgármester február 4-én vádlottként kell megjelenjen a Szegedi Törvényszéken.
Fotó: MTI/Németh György
Facebook
Twitter
YouTube
RSS