Botka László szerint egyértelművé kell tenni, hogy nem a 2010 előtti kormányzást akarják visszahozni, és nem a 2014-es összefogáspárti elméletekkel akarnak előállni. Az MSZP leváltott választmányi elnöke az Indexnek adott interjújában kitért arra is, hogy aggodalommal figyeli az első pártelnöki nyilatkozatokat és azt, milyen irányba indul el a szocialista párt.
Botka ezek mellett kifejtette azt is, hogy politikatörténeti kuriózum lenne, ha miniszterelnök-jelöltként tekintenének rá, mint fogalmazott:
Mit írnának rá a szórólapra? Tisztelt választópolgárok, nekünk nem kellett, önöknek jó lesz, üdv. Magyar Szocialista Párt?
Az „elzavart” vezető szerint az új pártvezetés úgy kiáltotta ki miniszterelnök-jelöltnek, hogy erről vele nem egyeztettek, de reméli, hogy Molnár Gyulának majd lesz ideje személyesen is megosztani vele a miniszterelnök-jelöltséghez fűződő terveit. Az MSZP volt választmányi elnöke hangsúlyozta:
Engem az nem motivál, hogy őrizzük meg ezt a 20-25 százalékot, a 2014-es eredményt, ami a fideszes választási rendszerben a parlamenti mandátumok 10-15 százalékát jelenti. Engem nem érdekel, hogy 20 vagy 30 szocialista kerül a parlamentbe, de durvábbat mondok: az sem érdekel igazából, melyik lesz az a 20-30 MSZP-s. Az alibizéshez nem adom a nevem.
Szeged polgármestere szerint vannak arra utaló jelek, hogy néhányan csak a mandátumra hajtanak az MSZP-ben, ahogy fogalmazott:
Bizonyos szinten mindig jelen van a politikában, hogy számolgatjuk a mandátumokat. Az a probléma, amikor ez minden más döntést felülír.
Botka szerint azok akarnak alibizni, akik pozíciók elosztásában, hatalomtechnikában gondolkodnak. Ők azok, köztük Molnár Gyula is, akik komolyan elgondolkodnak a baloldali pártok közötti koordinált induláson, a külön listán. Mint arra a volt választmányi elnök emlékeztetett: 2014 őszén már kipróbálták a koordinált indulást, amikor Budapesten minden párt külön listát állított, és meg is lett az eredménye.
Ezzel a koordinált indulással egy valaki jár jól: Gyurcsány. Így tudja kiharapni a legnagyobbat az MSZP szavazóbázisából.
Hiller István győzelmével összefüggésben Botka hangsúlyozta, hogy világosan látszottak a hatalomtechnikai megállapodások:
én támogatlak téged, az emberedet, ha te is támogatsz engem.
Azokra a kritikákra, melyek szerint rosszul vezette a választmányt és ezért „zavarták el”, Botka úgy reagált:
Érdekes, mert ha valamiben van gyakorlatom, akkor az egy testület vezetése.
A volt választmányi elnök, aki óriási aggodalommal gondol az MSZP jövőjére hangsúlyozta: nem látta Tóbiás Józsefen kívül Harangozóban, Szanyi Tiborban és Molnár Gyulában sem, hogy gyökeres politikai fordulatot tudnának hozni, ugyanakkor bízik benne, hogy a frissen megválasztott pártelnök újjá tudja építeni a pártot. Az Index kérdésére Botka László kifejtette: a miniszterelnök-jelöltségnek értelemszerűen már nincs politikai realitása.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS