A kedden ismertetett legfrissebb közfinanszírozási adatok szerint 2022 végére száz százalék közvetlen közelébe emelkedett a hazai össztermékhez (GDP) mért brit államadósság-ráta, amely hat évtizede nem mért csúcson jár. A brit statisztikai hivatal (ONS) éves összegzése szerint december végén a nettó államadósság-állomány 2503,6 milliárd font (1128 ezer milliárd forint) volt. Ez 99,5 százalékos GDP-arányos nettó államadósság-rátának felel meg.
Az ONS visszatekintő adatsora szerint a brit közszféra adósságterhe a hazai össztermék arányában mérve legutóbb 1961 márciusában volt ennél magasabb: akkor 102,5 százalékos nettó államadósság-rátát mértek. A közfinanszírozási szektor nettó piaci hiteligénye – az állami bankrészesedések finanszírozási igénye nélkül számolva – decemberben 27,4 milliárd font (12 340 milliárd forint) volt.
A statisztikai hivatal keddi ismertetésében kiemeli, hogy ez volt a legnagyobb összegű decemberi kormányzati hitelfelvétel azóta, hogy 1993-ban – vagyis éppen harminc éve – megkezdődtek a közfinanszírozás havi nettó hiteligényéről szóló rendszeres adatközlések.
Az ONS hangsúlyozza azt is, hogy a múlt hónapban felvett állami hitelek összege 16,7 milliárd fonttal magasabb volt, mint 2021 decemberében.
Ennek elsődleges oka a háztartásoknak és az üzleti vállalkozásoknak nyújtott energiaár-kompenzáció meredek emelkedése, valamint az adósságállomány kamatkötelezettségeinek növekedése.
Decemberben 17,3 milliárd font volt az államadósság után fizetendő kamat összege; ez a legmagasabb havi államháztartási kamatteher azóta, hogy ennek az adatnak a rendszeres összesítése három évtizede elkezdődött.
A tavalyi utolsó negyedévet példátlan piaci felfordulás jellemezte Nagy-Britanniában. Ennek közvetlen előzményeként tavaly szeptemberben az akkori brit kormány hatalmas ívű adócsökkentési programot terjesztett elő, amire azonban a piac súlyosan negatív árfolyam-korrekciókkal reagált.
Az adóprogram bejelentése után mélységi rekordokra – egyes időszakokban az árfolyamparitás közelébe – zuhant a font árfolyama a dollárral szemben, az irányadó brit állampapírok hozama meredek emelkedéssel meghaladta a görög államadósság finanszírozási költségeit, a három globális hitelminősítő, a Moody’s Investors Service, az S&P Global Ratings és a Fitch Ratings pedig egyaránt leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta a korábbi stabilról a brit államadós-osztályzatok kilátását. A szélsőségesen heves negatív piaci reakció elsődleges oka az volt, hogy a piaci szereplők nem tartották biztosítottnak a 45 milliárd font értékű adócsökkentési program finanszírozhatóságát.
Az ügybe belebukott Liz Truss akkori brit miniszterelnök is, miután a fedezetlen adócsomag beterjesztése nyomán kitört pénzügyi zűrzavar miatt a kormányzó Konzervatív Párt alsóházi frakciója ellene fordult.
A Rishi Sunak vezette jelenlegi kormány novemberben átfogó költségvetési konszolidációs programot terjesztett elő, amely a Truss-kabinet gyakorlatilag összes adópolitikai intézkedését visszavonta.
Forrás: MTI/ Kép: Getty Images
Facebook
Twitter
YouTube
RSS