Joe Biden amerikai elnök és Jun Szogjol dél-koreai elnök szerdán bejelentette, hogy a két nemzet megerősíti az Észak-Korea tartós nukleáris fenyegetésére adott válaszlépéseket egy közös megállapodással. Ez egy olyan tervet tartalmaz, amely szerint több mint 40 év óta először amerikai nukleáris fegyverzetű tengeralattjárók állomásoztatnának Dél-Koreában. Ezen kívül megerősítik a két ország közötti együttműködést és javítják a szövetségesek közötti információcserét – számolt be az AP News.
Az új, kiterjesztett nukleáris elrettentési tervekről akkor számolt be a két vezető, amikor Biden állami látogatáson fogadta a dél-koreai elnököt. A két ország komoly aggodalmakat fogalmazott meg az Észak-Koreai ballisztikus rakétakísérletek miatt. Biden a Junnal tartott délutáni sajtótájékoztatón kíméletlen figyelmeztetést intézett Phenjanhoz:
Elfogadhatatlan, hogy Észak-Korea nukleáris támadást intézzen az Egyesült Államok vagy szövetségesei és partnerei ellen, és ez a rezsim végét fogja eredményezni, bármilyen rezsim is követne el ilyen akciót.
President Biden: “A nuclear attack by North Korea against the United States or its allies or partisans — partners — is unacceptable and will result in the end of whatever regime were to take such an action”
At a joint news conference, South Korea President Yoon Suk Yeol… pic.twitter.com/DdP28Bv8Lz
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) April 26, 2023
Jun Szogjol elmondta, hogy az “igaz szövetség” új kötelezettségvállalása magában foglalja a kétoldalú elnöki konzultációk tervét egy észak-koreai atomtámadás esetén, egy nukleáris konzultációs csoport létrehozását, valamint a nukleáris és stratégiai fegyverek műveleti terveivel kapcsolatos információk jobb megosztását.
A fenntartható béke a Koreai-félszigeten nem jön létre automatikusan
– fogalmazott a dél-koreai elnök.
Biden és Jun segítői hónapok óta dolgoztak a terv részletein, és egyetértettek abban, hogy az Egyesült Államok elrettentő erejének és annak “nagyon világos demonstrációjának” a megállapodás lényeges eleme kell, hogy legyen
– közölte három magas rangú Biden-kormányzati tisztviselő, akik a bejelentés előtt tájékoztatták az újságírókat. A tisztviselők elmondták, hogy az úgynevezett washingtoni nyilatkozat célja az volt, hogy eloszlassa az észak-koreai agresszív atomfegyverprogrammal kapcsolatos dél-koreai félelmeket, és megakadályozza, hogy az ország újraindítsa saját atomprogramját, amelyről közel 50 évvel ezelőtt lemondott, amikor aláírta az atomsorompó-szerződést.
Biden welcomes South Korean President Yoon Suk Yeol to the White House as the 2 leaders are set to hold high-stakes talks https://t.co/5JhsrUb5hW pic.twitter.com/XdFuWlRNJZ
— Bloomberg TV (@BloombergTV) April 26, 2023
Jun Szogjol az év elején azt mondta, hogy országa mérlegeli saját nukleáris fegyverek kifejlesztését, vagy azt, hogy az Egyesült Államoktól kérje azok átcsoportosítását a Koreai-félszigetre. Az Egyesült Államok és Dél-Korea továbbá mélyebben összehangolná a nukleáris válaszstratégiát arra az esetre, ha Észak megtámadná a Délt, de az ilyen fegyverek operatív ellenőrzése továbbra is az Egyesült Államok ellenőrzése alatt maradna, és nem telepítenek nukleáris fegyvereket a dél-koreai partokra.
Nem fogunk atomfegyvereket állomásoztatni a félszigeten
– húzta alá Biden. Az amerikai elnök szerint az Egyesült Államok és Dél-Korea közötti koordináció továbbra is kulcsfontosságú a megnövekedett észak-koreai fenyegetésekkel és a nemzetközi szankciók durva megsértésével szemben. Az elnök megismételte, hogy az Egyesült Államok továbbra is nyitott az észak-koreaiakkal való tárgyalásokra, előfeltételek nélkül.
Továbbra is komoly, érdemi diplomáciai megoldásra törekszünk a félsziget stabilitásának megerősítése érdekében
– mondta Biden Észak-Koreáról.
Az Ovális Irodában folytatott megbeszéléseik kezdetén az újságírók előtt tartott rövid megjelenése során Biden hangsúlyozta: mindkét nemzet elkötelezett amellett, hogy “szövetségesként megduplázzák együttműködésüket”, mivel Észak-Korea “fokozza a fenyegető erőfeszítéseit”. Jelenleg mintegy 28 500 amerikai katona állomásozik Dél-Koreában. A megállapodás arra is felszólítja az amerikai és a dél-koreai hadsereget, hogy fokozzák a közös gyakorlatozásokat, valamint, hogy integrálják a dél-koreai katonai eszközöket a közös stratégiai elrettentési erőfeszítésekbe. A nyilatkozat részeként Dél-Korea megerősíti elkötelezettségét a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződés mellett, amely egy olyan megállapodás, amelyet több nagy nukleáris és nem nukleáris hatalom írt alá. Ebben a nyilatkozatban együttműködésre kötelezték magukat a nukleáris technológia terjedésének megfékezése érdekében – közölték a tisztviselők. A dél-koreai elnök hozzátette: amerikai bombázók, repülőgép-hordozók és atom-tengeralattjárók fokozott telepítését fogja szorgalmazni Dél-Koreába, mivel elődjénél, Mun Dzse Innél határozottabb választ kíván adni az északi fenyegetésekre.
Forrás: AP News; Fotó: MTI/AP/Andrew Harnik
Facebook
Twitter
YouTube
RSS