Főpolgármesteri vétóval leállítja a fővárosi sportberuházásokat, tájékozódik a Liget-projektről és annak megakadályozásának jogi lehetőségeiről, kihirdeti a klímavészhelyzetet – holott az még az ellenzéki Klubrádió szerint is csak egy ideológiai szimbólum, semmint érdemi intézkedés –, visszahozná a fővárosba a CEU-t, betiltaná a Lokál nevű ingyenes újság fővárosi, BKK-s terjesztését, miközben nácinak, de legalábbis náci kollaboránsnak tartja Wass Albertet – még csak ma vette át a főváros kulcsait Karácsony Gergely főpolgármester, de demokrataként, a sajtószabadság nagy híveként máris belekezdett a legvadabb intézkedésekbe, amelyek jelzik: nemcsak balliberális visszarendeződés jön Budapesten, de ideológiai háború terepe is lesz a főváros. Karácsony Demszky Gábort is Budapest díszpolgárává avatná, igaz, erre a címre Tarlós Istvánt is felterjeszti. Mától hivatalosan is Karácsony Gergely Budapest főpolgármestere, aki kerékpárral érkezett az átadás-átvételre, Tarlós István pedig bőrdzsekiben fogadta az új vezetőt azért, mert 30 évvel ezelőtt ugyancsak bőrkabátban kezdte politikai pályafutását.
Átvette Budapestet és a Főpolgármesteri Hivatalt Karácsony Gergely, aki hivatalosan még csak pár órája főpolgármester, de máris sokat megtudtunk elképzeléseiről, első intézkedéseiről. Karácsony már az elmúlt napokban világossá tette nyilatkozataival, hogy ahogy az várható is volt, balliberális visszarendeződés jön Budapesten. Karácsony ugyanis bejelentette: főpolgármesteri vétóval leállítja a fővárosi sportberuházásokat, tájékozódik a Liget-projektről és annak megakadályozásának jogi lehetőségeiről, kihirdeti a klímavészhelyzetet – holott az még az ellenzéki Klubrádió szerint is csak egy ideológiai szimbólum, semmint érdemi intézkedés –, visszahozná a fővárosba a CEU-t, betiltaná a Lokál nevű ingyenes újság fővárosi, BKK-s terjesztését, miközben nácinak, de legalábbis náci kollaboránsnak tartja Wass Albertet.
A mai átadás-átvétel utáni sajtótájékoztatón Karácsony arról is beszélt, hogy Demszky Gábor és Tarlós István korábbi városvezetők díszpolgárrá választását kezdeményezi a magyar önkormányzatiság – a jövő évben esedékes – 30. évfordulója alkalmából. Közölte: a rendszerváltást követően az első húsz évet Demszky Gábor, az azt követő kilencet Tarlós István vezetésével töltötte Budapest. Mindkettőjükre nagyon sokan szavaztak, “egyikőjük sem volt hibátlan”, voltak jó és rossz döntéseik, de mindketten nagyon szerették Budapestet – fűzte hozzá Karácsony Gergely.
Hangsúlyozta: Budapesten új korszakot kell nyitni, amely visszaadja a főváros megtépázott szabadságát, és felkészíti arra, hogy reagálni tudjon a világ összes nagyvárosát érintő nagy kihívásokra. Azt mondta, rendkívül korrekt, a város iránt elkötelezett és barátságos volt az átadás-átvételi folyamat, amely a jogszabályoknak megfelelően megtörtént. A formális részt követően egy hosszú négyszemközti beszélgetést folytattak Tarlós Istvánnal. Hozzátette: Tarlós István ígérete szerint nyitott arra, hogy információval, véleményével segítse munkáját.
Egy nagyon kemény kampány után vagyunk, és nagy a felelősségünk abban, hogy a háborgó lelkeket megnyugtassuk és Budapest továbbra is egy békés város legyen, ahol az együttműködés a meghatározó
– jelentette ki Karácsony Gergely, aki hangsúlyozta azt is: olyan főpolgármester szeretne lenni, aki mindenkit képvisel, azokat is, akik nem rá szavaztak. Kiemelte: tudja, hogy a bizalmat meg kell szolgálnia. Közölte: a hivatalban “semmilyen vérengzésre vagy politikai boszorkányüldözésre nem kell felkészülni”; fél év türelmi időt kapnak az ott dolgozók, hogy kiderüljön, hogyan tudnak együtt dolgozni a továbbiakban.
Karácsony Gergely kérdésekre válaszolva elmondta: a Liget projekt építési engedélyeiről tájékozódik hivatalba lépése után. Az új Fővárosi Közgyűlés az első ülésén meghozza azokat a döntéseket, amelyek alapján a Városliget területén – az építési szabályzatnak megfelelően – új épület nem épülhet. Azokkal az épületekkel kapcsolatban, amelyekre van már építési engedély, jelezte, hogy több olyan építkezés is van, ahol az építési engedélyt a bíróságon megtámadták, és ennek nyomán azt törölte a bíróság. A sportberuházásokról szólva elmondta: Orbán Viktor miniszterelnök szerdán erősítette meg, hogy a Tarlós István főpolgármester és a kormány között korábban létrejött egyezség fennáll, és ez biztosítja a vétójogot a főpolgármesternek. Így a jövőben tervezett “sportberuházásokkal kapcsolatosan ennek a vétónak érvényt fogok szerezni” – jelentette ki Karácsony Gergely.
A várhatóan hamarosan induló Pesti Hírlapot érintő kérdésre válaszolva azt mondta: nyitott arra, hogy egy objektív, pártpolitikától mentes sajtótermék terjesztésében a főváros partner legyen. Közölte azt is, hogy a főpolgármester-helyettesek személyére vonatkozó javaslatait a jövő hét második felére meghozza.
Karácsony Gergelyt, aki kerékpárral érkezett a Városházára, tíz órakor fogadta Tarlós István eddigi főpolgármester György István fővárosi kormánymegbízott és a budapesti főjegyző, Sárádi Kálmánné társaságában. Tarlós István bőrdzsekiben fogadta Karácsony Gergelyt, jelezve: ilyenben kezdte harminc éve a politikai pályafutását, és most is így fejezi be. Tarlós István és Karácsony Gergely találkozója több, mint egyórás volt.
Vezető kép: Kovács Tamás/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS