Pesti Srácok

energia

Az energia- és klímapolitikus elmagyarázza, miért veszünk orosz gázt és miért nincs több szélerőmű (PS-videó!)

KZKroó Zita Forró drót 2022 szeptember 16.
Egész Európát az a kérdés foglalkoztatja, vajon fogunk-e fázni a télen, meddig kell kibírni és milyen energiaforrásra kell átállni ahhoz, hogy az orosz energiafüggőségünk megszűnjön. Mindeközben azzal riogatnak, hogy villamos energiából sincs elég. A hazai ellenzék az ingatlanok szigetelését és nyílászárócseréjét sürgeti, és azt hánytorgatja fel, hogy miért nem invesztált több pénzt a kormány a szélerőművekbe, ahogyan azt sok nyugat-európai ország tette. Az is problémás számukra, miért az oroszoktól veszünk gázt. Steiner Attila, az energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár a PestiSrácok.hu-nak elmondta: nem ideológiai kérdés, hogy üzletelünk az oroszokkal. Emlékeztetett rá, hogy hatvan évig így működött az infrastruktúra a régióban, sőt, sokkal rosszabb volt, mert korábban, a kommunizmus alatt egyesével függtünk Moszkvától, ami nem véletlen, hiszen ezzel az volt a cél, hogy nehogy egymáson tudjunk segíteni. Az elmúlt tíz-tizenöt évben viszont olyan csatornákat építettünk ki, hogy bármilyen gázhoz hozzáférhetünk, ami a szomszédoknál van, de az oroszokon kívül még mindig nem jelent meg máshol nagy mennyiségű, olcsó gáz. A szélerőművekkel kapcsolatban pedig a politikus arról beszélt, hogy az országban, ahol erősek vagyunk a szél terén, ott most is vannak szélerőművek. Emlékeztetett: mivel a Kárpát-medencében élünk, a hegyek pedig felfogják a szelet, viszont a napsütéses órák száma nagy, kifizetődőbb a napelem. Steiner Attila ismertette a Technológiai és Innovációs Minisztérium elektrifikációs tervét is, amelynek alapja a paksi atomerőmű és a napelem, továbbá azt is megtudtuk, hogyan segít a kormány a magyar háztartásoknak ebben a helyzetben, de a jövőbeni nyílászárócsere- és házszigetelési támogatások is szóba kerültek, amit EU-s forrásból finanszírozna a kormány.
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!