Pesti Srácok

európai uniós csúcs

Történelmi siker: a magyar–lengyel álláspont diadalmaskodott Brüsszelben

SSSzalai Szilárd Világugar 2020 december 11.
Sajtóinformációk szerint Angela Merkel, az Európai Unió soros elnökének szerepét betöltő Németország kancellárja elfogadta Orbán Viktor miniszterelnök és Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő feltételeit, az uniós jogállamisági vitában, ami különleges alaphangot adhat az uniós állam- és kormányfők csütörtök délután kezdődő, kétnapos csúcstalálkozójának. A hivatalos napirendi pontok között nem szerepel, mégis az egyik legfontosabb téma a 2021-ben kezdődő hétéves időszakra szóló EU-s költségvetés (MFF) és a Next Generation EU (NGEU) nevű helyreállítási alap megvitatása lesz, amelyek együttesen 1824 milliárd eurót tesznek ki. A kétnaposra tervezett csúcstalálkozó lehet a szemben álló felek utolsó nagy összecsapásának helyszíne, mielőtt az EP plénuma jövő hétfőn dönt a magyar-lengyel vétó mentén kialkudott új költségvetési feltételekről, valamint a jogállamisági feltételekről. A jobboldali elhajlással egyáltalán nem vádolható Politico a csúcstalálkozó kezdete után egy órával már kész tényként közölte a magyar–lengyel–német megállapodást, és a vétózó államok győzelmeként aposztrofálta azt. Csütörtök estére kiderült: minden tagállam elfogadta a magyar–lengyel álláspontot, így kikerül a jogállamisági feltétel az új, hét évre szóló uniós költségvetésből, a brüsszeli liberálisok kezei közül pedig kicsúszik az ideológiai bunkósbotként használt jogállamisági mechanizmus.
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!