magyar sakkszövetség
Polyánszky Zoltán: A jó politikus és a jó sakkozó nehéz helyzetekben, nyomás alatt is képes jól dönteni
A politikában és sakkban fontos párhuzam, hogy hogyan tudunk reagálni egy nem várt helyzetre. Ilyenkor sokszor a lélekjelenlétnek nagy a szerepe, a jó sakkozó és a jó politikus közös vonása, hogy nyomás alatt is képesek jó döntéseket hozni. Hasonlóság az is, hogy az ellenfél fenyegetését reálisan kell felmérni mindkét „harctéren” – nyilatkozta a PestiSrácoknak Polyánszky Zoltán, a Magyar Sakkszövetség tavasszal megválasztott elnöke, aki politikai főtanácsadóként is szolgál a Miniszterelnökség kötelékében. Az interjúban az elnök arról is beszélt, hogy nem jó párhuzamot vonni a sakk és a futball finanszírozása között, hiszen utóbbinál világosan látható, mekkora tömegeket mozgat meg, míg a sakk bár nagyon széles körben kedvelt, ezt még meg kell mutatni a finanszírozóknak. Ugyanakkor a jövő évi budapesti rendezésű sakkolimpia ráirányíthatja a döntéshozók figyelmét a sakkra, melyben hazánk hagyományosan jó eredményeket tud felmutatni. Pénz, vagy a nemzet? Sakkban is a FIFA szabályait kéne alkalmazni
Az utóbbi hetekben felbolydult a magyar sakkélet, mivel felröppent a hír, hogy a legmagasabban jegyzett, a FIDE-világranglistán most nyolcadik helyen álló sakkozónk, Rapport Richárd nemzetközi nagymester országot vált, és nemsokára magyar helyett román színekben folytatja a pályafutását. Maga az érintett sajnos nem szólalt meg a sajtóban, ezzel szemben nyilatkozott az ügyben Szabó László, a Magyar Sakkszövetség elnöke és Rapport Richárd apja, Rapport Tamás is, illetve még sokan mások a sakkélet fontos, kevésbé fontos szereplői közül. Ha minden igaz, még folynak a háttérben a tárgyalások, vagyis az ügy még nem teljesen lefutott. Bízzunk benne, hogy sikerül megállapodni! „A sakk fegyelemre, koncentrációra, előrelátásra, tiszteletre nevel: minden magyarnak szüksége van ezekre az erényekre” (PS-interjú)
Az utóbbi években számos sportdiplomáciai sikert ért el a magyar sport, több, jelentős világesemény rendezési jogát is megkaptuk. A magyar sport tehát ilyen értelemben is sikeres időszakon van túl. A közelmúltban újabb, kiemelkedő jelentőségű sporteseményt sikerült Magyarországra hozni. A Nemzetközi Sakkszövetség döntése értelmében ugyanis – először a sportág történelmében – 2024-ben hazánk rendezheti majd a sakkolimpiát. A siker hátteréről a Magyar Sakkszövetség elnökét, Szabó Lászlót kérdeztük, akit arra is megkértünk, hogy mutassa be számunkra a sakkolimpiát, és vázolja fel azt, hogy mit ad majd az olimpiarendezés a magyar sakksport számára.