Ahogy arról már többször is írtunk, egy valójában, ízig-vérig civil száll ringbe vasárnap az ország egyik utolsó szocialista bástyájának tartott Ajkán azzal a Schwartz Bélával, aki MSZMP-s múltját, párthovatartozását elbújtatva, most éppen független civilnek próbálja eladni magát és csapatát, amelynek nagy része mellesleg jelenlegi szocialista önkormányzati képviselő. Bármennyire is viccesnek tűnik a szituáció, Schwartz Béla környezetében politizálni nagyon nem az. Az elmúlt 17 évben, amióta vezeti a régi bányászvárost, folyamatosan gyűlölködő, megfélemlítő politikai stílusával, botrányával van tele a sajtó. Több tucat rágalmazási perrel a háta mögött ő az abszolút rekorder, aki a legtöbbször pocskondiázta – nemcsak polgármesterhez, emberhez méltatlan módon – politikai ellenfeleit. Egy ilyen harcban vállalta a Fidesz jelöltje, Baráth Gábor, hogy stílszerűen barátságos kampánnyal győzi meg az ajkaikat arról, hogy többet érdemelnek egy városát hűbértartományként kezelő őskommunistánál. Az ellenzék mindent megtett, hogy ebből kibillentse és Ajkán is személyeskedésbe, gyűlölködésbe fordítsa – érdemi politikai mondanivaló híján – a kampányt. Nem sikerült. Miről is szól ez a csata, ledőlhet-e 17 év után a szocialisták utolsó dunántúli bástyája, és ha igen, mi lesz azután, lehet-e építeni az erkölcsi romokon, bevonhatók-e még az emberek a politikába ott, ahol mindent megtettek, hogy megcsömörüljenek tőle – mindezekről beszélgettünk a kampány hajrájában Baráth Gáborral, a Fidesz ajkai polgármester-jelöltjével, a Magyar Vöröskereszt Veszprém és Vas Megyei Szervezete igazgatójával.
PestiSrácok: Sikeres, ismert, elismert ember, akit a munkája után az egész megyében tisztelnek, szeretnek. Hiányzik önnek a polgármesterség?
Baráth Gábor: Valóban szeretem a munkám és óriási felelősséggel is jár a civil foglalkozásom. Ha csak egy szeletét emelem ki, akkor mondhatom, hogy például a véradásszervezés kapcsán emberéletek múlnak a tevékenységünkön, egész Veszprém és Vas megyében. A munkámat én mindig szolgálatként értelmeztem. A polgármesteri feladatra is szolgálatként tekintek, ellentétben a jelenlegi városvezetéssel. Társadalmi felelősségvállalásként értelmezem a polgármesteri tisztséget. Tudom, hogy lehet jobban is csinálni, mint tette ezt eddig a szocialista polgármester.
PS: A munkáját az emberek segítése, támogatása vezérli. Ehhez képest most polgármester-jelöltként szórják önre a piszkot, abban a stílusban, amit sajnos általánossá tett az elmúlt 17 évben a jelenlegi polgármester Ajkán. Egy lelkis, érzékeny ember hogy tudja ezt elviselni?
BG: Aki ismer, tudja, hogy sosem voltam arrogáns senkivel. Kompromisszumkész, higgadt, nyugodt és megfontolt embernek tartom magam, olyannyira, hogy a politikai ellenfelem rágalmai és a helyi, pártpropagandát kiszolgáló médiumok rám zúduló lejárató és nemtelen támadásai sem okoztak „felfelé elmozdulást” a vérnyomásomban. Aki ismeri az ajkai közéletet, az megszokhatta ezt a stílust, ahogy én is hozzászoktam az elmúlt 17 évben. Azonban ez nem jelenti azt, hogy nekem ehhez a stílushoz igazodnom kellene. Sőt! A leghatározottabban távol tartom magam az efféle megnyilvánulásoktól. Én nem rombolni szeretném a közéletet, hanem az ajkaiakkal együtt építeni.
Milyen „összefogás” az, amiben teljes ellentét van az elvek tekintetében?
PS: Ha valaki civil, méghozzá közismert civil, akkor az Ön, mégis felvállalta a Fidesz-logót, ellenben az ellenfelével, aki köztudottan az egyik utolsó MSZMP-s leletként most éppen civil színekben indul. Igaz, az ellenzéki oldalon most mindenütt ez a márkizayosodás dívik… Mit gondol erről?
BG: Politikai haszonszerzési akciónak tartom! Ha valaki MSZMP-s múlttal rendelkezik, és jelenleg is MSZP-párttag és politikus, ellenben nem vállalja fel az identitását, annak súlyos okai vannak. Így van ez Schwartz esetében is. A civil színekben indulás az ő esetében két dologból táplálkozhatott véleményem szerint: nem hajlandó már a nevét adni az idei európai parlamenti választáson 7 százalék alatti eredményt elérő szocialista párthoz. A másik eshetőség, hogy egy olyan összefogást akart kreálni, amivel jobb eséllyel próbálhatja felvenni a versenyt a kormánypárti jelölttel szemben. De itt azért álljunk meg egy szóra! Milyen „összefogás” az, amiben teljes ellentét van az elvek tekintetében? A Jobbik és a Momentum is tagja ennek a horrorkoalíciónak. Senki ne feledje, hogy a Jobbik és a Momentum alapszabályában is benne van, hogy még párttag sem lehet az, aki az MSZMP-ben vezető tisztséget töltött be! Ennek ellenére olyan ember mögé álltak be Ajkán, aki tanácselnök volt MSZMP-s színekben! Hadd kérdezzek vissza: hát mi ez, ha nem az emberek becsapása és az elvek arcul csapása? Márai Sándor szavaival élve: „A kommunistáktól még nehéz lesz megszabadulni, mert senki sem olyan veszedelmes, mint egy bukott eszme haszonélvezője, aki már nem az eszmét védi, hanem a zsákmányt…”
Az ajkai szocialista polgármester a munkaterület átadást is hordógurítással ünnepli
PS: Az elmúlt közel két évtizedben Ajkán mindent átszőtt a szocialista gépezet, félelemben tartás, kapcsolatok; egy esetleges váltással mi kell ahhoz, hogy rendszerváltás legyen Ajkán? Hogyan tisztítható meg a helyi közélet és érhető el, hogy az emberek újra bízzanak, és szívesen foglalkozzanak közügyekkel?
BG: A morált és a közhangulatot leginkább a hatalom képes befolyásolni. Helyi szinten is így van ez. Schwartz Béla felépített egy olyan hatalmi rendszert, ami ezt szolgálja. A város újságja már régen nem az objektív tájékoztatásról szól, a vezércikkek hosszú évek óta megütközést keltenek a jobboldali-konzervatív ajkai polgárokban. Kerestem, de nem találtam olyan cikket, ami az országos/helyi baloldalt negatív színben tünteti fel. Olyat viszont annál inkább találtam, amiben a kormányt és a jobboldali embereket gyalázza. Mindezt a konzervatív ajkai adófizetők pénzén is teszik, hiszen ne feledjük: a városé a lap, nem az MSZP pártlapja.
A kampányban többek között írtak rólam vezércikkben olyat, amiben azt állították, hogy életemben nem jártam még az FC Ajka meccsén, és csak azért mentem el az idei szezonkezdésre, mert számítok a szurkolók jóindulatára. Erről csak annyit, hogy az olvasónak is tiszta legyen a kép: a cikk írója még csak átutazóban járhatott akkor Ajkán és közben Veszprémben élt, amikor én az ajkai Vörösmarty Iskolában előbb a Góliát FC keretein belül, majd egészen érettségiig a városi, területi bajnokságokban rúgtam a bőrt. Soha nem jártam volna meccsen? A jelenlegi polgármester – az akkori tanácselnök – munkásőrökkel szotyolázott az Ajkai Hungalu SC meccsén a ’80-as évek végén, mikor életem első mérkőzésére kimentem én is édesapámmal. Szóval az objektivitásról és igazmondásáról ennyit, ami a „városi újságot” illeti.
De említhetem a hordógurításokat is. Lassan ezernél járunk belőlük. Ha 500 méteres szakaszokat adnának át, akkor Ajkán már 500 kilométer utat vagy járdát kellett volna, hogy átadjanak. De nem, a 30 méteres szakaszt is külön hordógurítással ünneplik, sőt, ma már nem elég a kész beruházást a végén átadni, mostanában úgynevezett „munkaterület átadás” néven is ünnepélyes keretek között kivonulnak az adott helyszínekre.
Szembe kell nézni a felelősöknek döntéseik következményével
PS: Említettük már a kommunikáció elbarbárosodását. Emlékezhetünk arra, amikor a polgármester úr gúnynevekkel csúfolta, gyalázta az önkormányzati képviselőket. De említhetnénk a folyamatos pereskedéseket, oda-vissza, ami nyilván senkit sem vitt előbbre. Vissza lehet-e fordítani mindezt? Mi kell ahhoz, hogy visszatérjen a város lakossága és közéleti szereplői a normális, emberi és kulturált politikai párbeszédhez?
BG: „A stílus maga az ember.” Meggyőződésem, hogy ha kizárólag az ajkaiak szolgálata lett volna a célja a várost vezető, jelenlegi baloldali többségnek a politikai uszítás és megosztás helyett, akkor sokkal előrébb tartanánk. Én nem úgy fogom vezetni a várost, ahogy teszik ezt most ellenfeleink. Nekem nem számít, ki melyik pártban hisz. Nekem az számít, ki mennyire érzi fontosnak Ajka fejlődését, és ezen elv mentén fogok a jövőben dolgozni Ajkáért.
PS: Valljuk be, Ajka felett bizonyos értelemben elszállt az idő, és a fejlesztések nem érték utol a kor követelményeit. Hasonló városok sok szempontból rég elhúztak Ajka mellett, pedig az iparos múlt, a szakmai tudás tőkéje többet eredményezhetne. Egy éve a térségnek kormánypárti az országgyűlési képviselője, akivel a jelenlegi polgármester nem igazán mutat együttműködési szándékot. Ön milyen lehetőségeket lát, milyen célok lehetnek reálisak Ajka életében?
BG: A legnagyobb problémának azt látom, hogy nincs megfelelő, átfogó koncepció kidolgozva arra, hogyan lehet itthon tartani a fiatalokat Ajkán. Ez Schwartz Bélának nem sikerült 2002 óta! Míg 2002-től 2018-ig Magyarország lakónépessége 3,9 százalékkal, addig Ajka lakossága 12,5-del csökkent. Ez több, mint háromszoros ütemű népességfogyás! Erre nem találta meg az „ellenszert” a szocialista polgármester, és ez az óriási különbség az országos átlaghoz képest nem magyarázható már demográfiai „trendekkel”. Ennek a negatív demográfiai tendenciának véget kell vetni, és szembe kell nézni a felelősöknek döntéseik következményével.
PS: Engedje, meg hogy a klasszikus vezértémát is szóba hozzam! Mikor szűnik meg Ajkán a pernyehullás?
BG: Schwartz Béla idején soha! Ne feledjék el, hogy volt 17 éve Schwartznak – polgármesterként, kormánypárti országgyűlési képviselőként –, hogy megoldást találjon erre a súlyos kérdésre. Most is csak arra futotta neki, hogy félrevezesse az ajkaiakat és kampánytémává silányítsa a környezetvédelmet a városban. A Veolia vezetője levélben cáfolta Schwartz kijelentéseit, miszerint az erőműben most induló beruházás megszünteti a városban a pernyehullást. Vollár Attila vezérigazgató azt is leírta, hogy a pernyehullás megszüntetéséhez szükséges fejlesztések csak kormányzati támogatással valósíthatók meg. Schwartz Béla a pernyehullást eddig sem oldotta meg, és ezután sem fogja!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS