Szocreál nyaralókkal, krokodilos gumimatraccal, bogárhátúval és vitorlázó ifjúsággal illusztrálja a cikket a CNN, akik szerint idén újra annyi turistánk lehet, mint egykor a kommunizmus alatt – szúrta ki a roadster.
Facebook hozzászólás
A CNN Travel napokban megjelent cikke hosszasan foglalkozik a Balatonnal, illetve azzal, hogy mit jelentett a magyar tenger a szocialista éra alatt. A magazin a Balatont Kommunista riviérának és a Magyar Hamptons-nak nevezi (ez utóbbi a gazdag New Yorkiak Long Island-i nyaralóhelye).
A cikkben megszólaltatnak egy nyugdíjas tanárnőt, aki nosztalgiával emlékszik vissza a kommunizmus alatti balatoni nyaralásokra, ahol csak kétszázötven került két hétre személyenként egy balatoni nyaraló. Mária elmeséli, hogy háromszor étkeztek az üdülőhely éttermében, az ülésrendet viszont előre meghatározták, nem lehetett akárhova ülni. A CNN cikkében idézik Mária unokáját, Lucát is, aki szereti a nagymamája történeteit a régi időkről, hogy néha ők is eljártak táncolni és koncertekre a környéken, valamint nagyon jóban lettek egymással a családok. Viszont úgy véli, hogy mára sokkal több lehetőséget rejt a Balaton környéke.
Siófokra lehet menni, ha nagyon bulizni szeretnénk, techno- és popzenei fesztiválért Zamárdira, Keszthelyre a Festecsics kastélyba, borkóstolóra a Badacsonyba, levendulaszüretre Tihanyra, Balatonfüredre pedig vitorlázni
– mondja a fiatal lány. A cikkben felidézik azokat a magasrangú vendégeket, akik az évtizedek alatt a Balatonhoz látogattak: Bresznyevtől Hruscsovon át Jurij Gagarinig és Fidel Castróig sok történelemkönyvbe foglalt látogatója volt a tónak, Castro után például egy üdülőt is elneveztek, ez a Villa Castro.
Kedves emlékeiről mesél továbbá egy budapesti ingatlanbefektető, a hatvannégy éves Szilágyi György is az ötvenes és nyolcvanas évekből.
Állami cégek támogatták ezeket az üdüléseket, általában beton üdülőkomplexumokba mentünk. Az egész meglepően szervezett volt és minden tele volt németekkel, a németek nagyon szerettek itt nyaralni
– mondja az ingatlanbefektető. Mint mondja: A parton szinte mindenki azt ette, amit otthonról hozott, a tehetősebbek lángosoztak, főtt kukoricáztak és fagylaltoztak. A háttérben Hungária szólt, “te pedig ott ülsz a barátaiddal és a családoddal, és csak élvezed a napfényt”.
Ne gondolják, hogy hűséges kommunista vagyok, de szerintem sokkal jobban szórakoztunk akkoriban, mint most
– nyilatkozott a férfi. Szilágyi fia, a huszonhét éves Péter nem ért egyet apjával, szerinte most sokkal több élet van a tónál, például a Balaton Sound. De számára is kedves gyerekkori emlékek kapcsolódnak a Balatonhoz: nagy családi nyaralások Balatonöszödön az egyik nagynéninél, ahol mindig reggel hétkor keltek, hogy jó árnyékos helyet foglaljanak a parton, a fák alatt. A gyerekek szórakoztak, a család többi tagja pedig újra találkozott ezeken a nyarakon.
A szerző végül azt írja, hogy a Balaton a koronavírus miatti limitált utazási lehetőségek miatt újra ugyanolyan vágyott úticél lehet, mint a vasfüggöny alatt a külföldiek számára, valamint Budapest után a második legfontosabb magyar célpontnak nevezi gasztronómiai és borkulturális szempontból. A szerző a cikk végén azt jósolja, hogy a kommunizmus óta most, a koronavírus miatt lehet először ugyanolyan sok turista Balatonnál, azaz a Kommunista riviéránál, mint egykor.
Forrás: CNN Travel/Roadster, Fotó: Fortepan
Facebook
Twitter
YouTube
RSS