A IX. kerületi ügyészség különösen nagy kárt okozó csalás bűntettének gyanúja miatt nyomozást rendelt el az SZDSZ tartozásával összefüggésben.
Ezt Bagoly Bettina, a Fővárosi Főügyészség szóvivője közölte hétfőn az MTI megkeresésére. Tájékoztatása szerint a nyomozást február 13-án rendelték el Szilágyi György jobbikos országgyűlési képviselő feljelentése alapján. Az ellenzéki képviselő január végén, amikor közölte, hogy feljelentést tesz, újságíróknak azt mondta, az SZDSZ tartozása 2010 végén több mint 770 millió forint volt, ennek legnagyobb részét egy állami kölcsön tette ki.
Az ügyészségi szóvivő közlése alapján az SZDSZ egy 2007-es törvényi lehetőséggel élve több száz millió forint, állami garanciavállalással támogatott hitelt igényelt a Magyar Fejlesztési Banktól a működését szolgáló ingatlanok megvásárlására. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2012 augusztusában az SZDSZ gazdálkodásának ellenőrzésekor készített jelentése szerint azonban a hitellel érintett ingatlanok közül négy olyan településen található, ahol a korábbi kormánypártnak pártszervezete nem is működött. Az ügyészség tájékoztatása szerint az SZDSZ 2009. július 15. óta tőke- és kamatfizetési kötelezettségének nem tett eleget.
A IX. kerületi ügyészség a BRFK korrupciós és gazdasági bűnözés elleni főosztályát bízta meg a nyomozással.
Az üggyel kapcsolatban február 22-én írta a Mandiner, hogy a HírTV felkészületlen riporterét ízekre szedte Kuncze Gábor, amikor az újságíró az SZDSZ hiteléről kérdezte őt egy lakossági fórumon. Kuncze szerint „ez az egész egy ócska szar műbalhé, amit többek között önök kevernek”, és az ügyhöz a Hír TV riporterének is több köze van, mint neki.
Az SZDSZ volt elnöke elmondta, hogy egyrészt neki ahhoz a hitelhez semmi köze, mert már 2007 március 31-én leköszönt a pártelnöki posztról. Kuncze elmondta azt is, hogy az ominózus hitelt, amelyekből az államtól vásároltak irodákat – tehát az SZDSZ a kapott hitelt rögtön odaadta az államnak –, vissza tudta volna fizetni az SZDSZ, ha az MFB hagyja, hogy eladják azokat az ingatlanjaikat, amelyekre volt vevő. Ám a bank ezt nem hagyta, mondván csak egyben lehet eladni az egészet, így az összes ingatlan visszaszállt az államra. Hozzátette: El kell adni az ingatlanokat és be lehet szedni belőle a pénzt. Azt elfelejtette mondani az elnök, hogy a hitellel érintett ingatlanok közül négy olyan településen található, ahol a korábbi kormánypártnak pártszervezete nem is működött.
mti / pestisrácok / mandiner
fotó: Népszava
Facebook
Twitter
YouTube
RSS