Az Orbán Viktor által létrehozott nemzeti koalíció lefedi a hazai jobboldal egészét, így ott a kormánypártok mellett mára nem maradt politikai tér. Az önmagukat „kritikus konzervatívnak” nevező értelmiségi csoportoknak, valamint az úgynevezett centrumpártoknak sincs valódi társadalmi bázisa, ahogy a Jobbik is kudarcot vallott az „Orbán-ellenes jobboldaliak” megszervezésében – írja a XXI. Század Intézet elemzésében.
A 2010-es történelmi vereség óta a baloldal intellektuálisan kiüresedett, a liberális értelmiség befolyása csökkent, az általuk közösen képviselt politikának máig nincs többségi támogatottsága. A töredezett baloldalon továbbra is csekély tagsággal rendelkező és alacsony szavazóbázissal bíró pártok versengése folyik, míg a jobboldalon a Fidesz–KDNP vezetőszerepe immár több mint egy évtizede megkérdőjelezhetetlen. A rendszerváltoztatás óta bebizonyosodott az is, hogy az úgynevezett centrumpártokra (Centrum Párt, MDNP, Modern Magyarország Mozgalom Párt, Összefogás Magyarországért Centrum, Vállalkozók Pártja) nincs választói igény, a magukat sem a jobb-, sem pedig a baloldalhoz nem soroló szerveződésekkel a szavazópolgárok nem tudnak azonosulni – állítja az elemzést publikáló XXI. Század Intézet.
Az Orbán-kormány az elmúlt évtizedben egy olyan nemzeti koalíciót hozott létre, amellyel számos korábbi társadalmi törésvonalat elfedett és több millió embert tudott maga mellé állítani.
A magas társadalmi támogatottsággal bíró, 2010 óta tartó kormányzás lépésről-lepésre bővítette ki a nemzeti ön- és érdekvédelmet: előbb Magyarországon, majd a magyarok lakta Kárpát-medencében, végül – a V4-ek együttműködésében vezető szerepet vállalva – a közép-európai térségben.
A politikai senkiföldjére került értelmiség nagy részére jellemző, hogy bár egykor támogatói voltak a kormánypártoknak, az elmúlt tíz év során fokozatosan a jobboldal peremére kerültek. Ebből fakadó sértődöttségüknek, vagy személyes ambíciójuknak köszönhetően ugyanakkor továbbra is aktív közéleti szerepet vállalnak, tevékenységük azonban a konstruktív kritika helyett sokkal inkább a jobboldali kormány megdöntésére irányul.
A legújabb ilyen próbálkozás a Magyar Tudományos Akadémia volt elnökéhez, Pálinkás József nevéhez köthető, aki 2020 októberében Új Világ Néppárt néven alapított pártot. Az első Orbán-kormány alatt eleinte az Oktatási Minisztérium politikai államtitkáraként, majd 2001 és 2002 között oktatási miniszterként, később pedig a Fidesz parlamenti képviselőjeként tevékenykedő Pálinkás egészen 2018-ig támogatta a kormánypártok munkáját, legutóbb a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnökeként. Ennek ellenére a politikus az elmúlt hónapokban többször is nyilvánosan kritizálta a kormánypártok munkáját, nemrég pedig úgy nyilatkozott, hogy nem zárkózik el attól, hogy a 2022-es országgyűlési választásokon Orbán Viktor kihívója legyen.
A 2022-es választáshoz közeledve, az egyre kiélezettebb versenyben az önmagukat jobboldalinak definiáló, de a kormánypártokat kritizáló személyeknek, értelmiségi csoportoknak, fórumoknak és pártoknak dönteniük kell: maradnak a politikai senkiföldjén, vagy egyfajta „jobboldali” segédcsapatként az ellenzéki szivárványkoalícióhoz csapódva vágnak neki az országgyűlési választásoknak
– zárul az elemzés.
A teljes tanulmány ide kattintva olvasható!
(Fotó: MTI Fotó: Soós Lajos)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS