Csak egy fél félidőt focizott magas hőfokon Hollandia, ám ez kevés volt a továbbjutáshoz. A meccset odaadó védekezéssel kezdő csehek fokozatosan feljöttek, majd egy holland kiállítás után átvették az irányítást is, magabiztosan húzták be a győzelmet. Csehország mehet a nyolcaddöntőbe, Hollandia pedig haza, a négy fal között csinálni tovább azt, amit szeret.
Szerzett pontok és az eddig mutatott játék alapján is teljesen nyilvánvalónak tűnt, hogy ez a cseh csapat nem fogja megállítani ezt a holland válogatottat. Már az első percben centikkel maradt le a ziccerről Dumfries, ami megadta az alaphangot. Sokkal jellemzőbb volt, hogy a hollandok mutatkoznak a cseh kapu előtt, mint ennek az ellentéte, ezt a rámenősséget látva volt miért aggódniuk Schickéknek. Nagyon kemény nyomást bírtak ki talpon a csehek, a kaput kevéssel elkerülő holland kísérletek és önfeláldozó cseh blokkok sorjáztak, és még kevesebb pénzt adtunk volna ekkor V4-es szövetségeseinkért, mint a meccs kezdete előtt.
Az első játékrész közepén elrendelt ivószünetről azonban a csehek jöttek vissza jobban. Schick lövésénél végre Stekelenburgnak is latba kellett vetnie a tudását, de nem okozott neki gondot. Hiába volt jó iramú meccs, nem a kaput eltaláló lövésekről és a kapusbravúrokról marad emlékezetes. A félidő vége felé közeledve Barák vágta kevéssel a kapu fölé a labdát Masopust remek passza után, de ehhez De Ligt is kellett. Nem tudni, mi történt ivás közben, de azóta a hollandok egyértelműen visszaestek, a csehek pedig elkezdték művelni a focit az addigi elkeseredett védekezés helyett. És a kaput mindössze egy lövés találta el, amit Schick eresztett meg.
Csendesebben csordogált a meccs a fordulás után, mígnem Malen olyan egyedül lépett ki Depay passzával gólhelyzetben, hogy szinte látszott a magány az arcán. Vaclík viszont jött a kapuból, és elképesztő ütemérzékkel lopta le a labdát a holland csatár lábáról. Egy perccel később De Ligt birkózott a labdát rávezető Schcikkel, majd a holland elesett, és kézzel kanalazta el a labdát vetélytársa elől. Előbb sárgát kapott, majd a videóbíró pirosra módosította az ítéletet, amivel megpecsételődött a hollandok sorsa. Az addig is egyre jobban feljövő csehek átvették a meccs irányítását.
Tíz perce játszottak emberelőnyben, amikor Dumfries blokkolta Barák ígéretes lövését, ám két perccel ezután már ő sem tehetett semmit. Egy szöglet után Kalas által neki átfejelt labdát Holeš jó erősen megfejelve a bal sarokba fejelte. Innentől fogva feltűnően idegeskedni kezdtek a hollandok, ami feszült arcokban és keményebb ütközésekben is megnyilvánult. Megpróbálták tíz emberrel és gólhátrányban is a talpra állást, és nem is voltak veszélytelenek, de a csapatukból a meccs nagy részében hiányzott a szív, és ezt nehéz helyzetben sem tudták pótolni. Az egymásért küzdés képessége helyett biztosan valami más érzésekkel vannak tele.
A csehek viszont megérezték a vérszagot: Souček lövésénél Stekelenburgnak kellett védenie, és Masopust lövését is neki kellett semlegesítenie. A 81. percben Wijnaldum az elképesztőn progresszív csapatkapitányi karszalagjával meg a budapesti rasszizmusveszéllyel lehetett elfoglalva, mert Holeš meglógott mellette a labdával együtt, laposan középre játszott passzából pedig Schick lőtt a holland kapus támaszkodó lába mellé, egyúttal be a hálóba. Itt végleg eldőlt minden, a ráadással együtt hátra lévő negyed órában már csak az maradt a kérdés, hogy meglesz-e a három a cseheknek. Ez végül nem jött össze, de a lényegen nem változtat: holland pride helyett cseh büszkeség kerekedett a Puskás Arénában.
HOLLANDIA–CSEHORSZÁG 0:2 (0:0)
Budapest, Puskás Aréna
gólszerzők: Holeš (68.), Schick (81.)
kiállítás: De Ligt (55.)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS