Remek hangulatban játszott Hamburgban egymás ellen a cseh és a török válogatott. A csehek aktívan kezdték a találkozót, de annyira túlfűtött állapotban játszottak, hogy viszonylag hamar emberhátrányba kerültek, amit, ha nagy nehezen is, de ki tudtak használni a törökök. Ami magyar szempontból fájóbb, hogy a párhuzamos találkozón a georgiai csapat élete teljesítményét nyújtva legyőzte Portugáliát, így válogatottunk nem jutott tovább a csoportjából és búcsúzni kényszerült a németországi labdarúgó Európa-bajnokságtól.
Vincenzo Montella szövetségi kapitány és csapata számára ugyanúgy létkérdés volt a mai este, mint a csehek vagy akár a mi válogatottunk számára is, hiszen a tét a csoportból való továbbjutás volt, és ugye jól tudjuk: óriási a tolakodás a legjobb csoportharmadik helyekért. A törökök olyan tekintetben reménykedve állhattak neki a mai csatának, hogy több játékosuk felépült, többek között a kapusuk, Günok. Ennek köszönhetően nagyon erős kezdőcsapatot állíthattak ki. Azonban azt ne feledjük el, hogy győzelmi kényszerben a csehek voltak a találkozó előtt, és ez a kezdő bírói sípszót követően meg is látszódott, hiszen ők kezdték el remek támadásokkal a meccset. Ebben a pillanatban pedig már lehetett tudni, hogy a georgiai csapat egy gyors góllal vezetést szerzett Portugália ellen. A törökök pedig próbálták maguknál tartani a labdát, mielőtt még folytatódtak volna az ellenfél rohamai. A hetedik percben az első török szöglethez értünk, Çalhanoğlu végezte el, aki a hamburgi stadionban otthonoson mozgott, hiszen a Hamburg csapatában mutatkozott be a Bundesligában. A sarokrúgásból ugyan nem lett semmi, de a következő percekben már lényegesen jobban játszott a csapata. Sőt, Güler révén kapura is bombáztak tizennyolc méterről, ami nem sokkal ment fölé. Az első negyedórát már a cseh Jurášek lövése zárta le, ami azt jelezte, hogy a csehek még bőven meccsben vannak.
Két perccel később ismét egy cseh lehetőség, ezúttal fejjel bólintott fölé Hranáč. A huszadik percben Barák másodszorra sárgult be egy szabálytalanságot követően, így kapott egy pirosat is, a csehek emberhátrányba kerültek. Ez nekünk, magyaroknak az Eb kapcsán nem rossz hír, de a túloldalon még mindig vezetett a georgiai válogatott Ronaldóék ellen. A huszonhetedik percben már óriási nyomás alá került a cseh válogatott, de a védelem mentései és a célt tévesztett török fejeseknek köszönhetően gólnak még nem örülhettek. A csehek túlzott motiváltsága a piros lap hatására sem csökkent, Schick a kispadon ült sérülten, amikor sárgát kapott reklamálásért. Aztán pedig minden török megmozdulásnál arra játszottak, hogy lapot kapjon az ellenfél játékosa. Egy-két sárgáig el is jutottak, valamint jól szét tudták tördelni a meccset: mire újra jött egy említésre méltó török támadás, már a negyvenharmadik percben jártunk. A csehek pedig az utolsó másodpercekben tíz emberrel is megpróbáltak mindent, Jurášek közeli lövését kellett védenie Günoknak. A portugálok – közben kiderült – gólhátránnyal vonultak a szünetre, míg két perccel később a cseh–török találkozón pedig gól nélkül sétáltak az öltözőbe a csapatok.
A második félidő első pillanatában adódott egy török lehetőség, de a cseh kapus bravúrt mutatott be. Két perccel később Yıldız is próbálkozott, de az ő lövése a kapu fölé tekeredett. Az ötvenegyedik percben óriási török helyzetet követően még védeni tud Staněk, de aztán jött Çalhanoğlu és kőkeményen bevarrta a labdát a hálóba. Ezzel vezetést szerzett csapata, ami nagyon jó hír volt a magyar továbbjutást illetően, de rögtön meg kell jegyezni: a másik mérkőzésen még mindig vezetett a georgiai csapat. Az akciót követően Staněk kapus jelezte: sérülés miatt cserét kér. A cseh mester pedig két mezőnyjátékossal együtt le is cserélte az addig kiválóan teljesítő portást. Mindeközben a georgiai válogatott büntetőt kapott a másik meccsen, és értékesítették is a lehetőséget. Óriási meglepetésre és pechünkre már kettő–nullra vezettek. Fél óra azért még maradt reménykedni, hátha Ronaldo élete formáját hozva megfordítja a meccset.
A hatvannegyedik percben a csehek jutottak remek lehetőséghez pontrúgásból, de nem tudtak élni vele. Azonban valamiért a Paksi FC csapatát idézték azzal, hogy még tíz emberrel is veszélyesek voltak, ráadásul ezt mezőnyjátékban is meg tudták mutatni. Olyannyira, hogy a hatvanhatodik percben egyenlítettek. Souček használta ki a török védők botladozását és öt méterről a kapuba bombázta a labdát. A hetvenharmadik percben Yıldız szerezhette volna meg a vezetést, de túlságosan rávezette a kapusra, aki menteni tudott. Miközben az emberfia izgulna a cseh–török meccsen, merthogy fordulatos és jó a tempó, egyre kellemetlenebb hír, hogy Ronaldo és csapata még mindig kettő–nullás hátrányban focizott a georgiai válogatott ellen, és már csak bő tíz perc volt hátra mindkét találkozóból. A nyolcvannegyedik percben a negyedik lapot is kiosztotta valamelyik kispadra Kovács játékvezető, ami rekordgyanús az Eb-k történelmében. A nyolcvanhetedik percben egy komoly török bombát láthattunk, azonban egy jó méterre fölé szállt Yokuşlu lövése. A végig nagyon aktívan játszó Yılmaz pedig tizenhét méterről lőtt bele a kapusba a kilencvenkettedik percben. Aztán a sok török akció meghálálta magát: három perccel a rendes játékidőt követően a Besiktas játékosa, Tosun bevágta a labdát. Ezzel véglegesítette is a török csapat továbbjutását. A párhuzamos meccset pedig lefújták, az eredmény nem változott, így eldőlt: a magyar csapat búcsúzik az Eb-től.
Vezető kép: MTI/AP/Petr David Josek
Facebook
Twitter
YouTube
RSS