Visszatért a munkaközvetítés világába Czeglédy két régi strómanja, a költségvetési csalás miatt jelenleg is folyamatban lévő büntetőügy két vádlottja. Korábban már írtunk arról, hogy M. Zoltán és G. József 2019 második felében kezdtek dolgozni a Human Matrix Kft. névre hallgató, egyébként 2001 óta működő, eddig kifejezetten kicsi, családias munkaerő-közvetítő cégben. M. Zoltán a kezdetektől együtt vett részt az iskolaszövetkezettel kapcsolatos tevékenységekben az ügyvéd politikussal, az első és a második Rébuszban is benne volt, tavaly nyár végén jelent meg a Humán Mátrix cégben projektvezetőként. Ugyanabban a cégben néhány hónapra rá jelent meg HR tanácsadó pozícióban G. József, a két jóbarát Czeglédy mostani büntetőügyében érintett két szövetkezetet, az Ide haza Iskolaszövetkezetet és a Gyöngyösparti Szociális Szövetkezetet is együtt vitte, a vád szerint strómanokként. Most újra kollégák, ráadásul egy olyan cégben, amely tökéletesen passzol a korábbi profiljukhoz.
Olvasónk jelzése után figyeltünk fel arra, hogy a Facebookon többször is megosztotta egy munkaerő-közvetítő cég hirdetéseit M. Zoltán, a Czeglédy-ügy egyik fő gyanúsítottja, akiről ismert, hogy már Czeglédy első iskolaszövetkezetében, a Rébuszban is társa volt. Talált egy olyan 2019-es elektronikus karácsonyi üdvözlőlapot is 2019-ből, amelyen a cég munkatársai arcképei között M. Zoltánt vélte felfedezni. Némi kutakodás a legnagyobb közösségi portálon és az elektronikus adatbázisban igazolta olvasónk sejtéseit: Czeglédy strómanjai újra munkába állhattak.
A Human Matrix Kft nem új cég, viszont az elmúlt egy évben sok változás történt a menedzsmentben. Nem is csak M. Zoltán, hanem a Czeglédy-ügy egy másik vádlottja, az ügyvéd politikus vád szerinti másik strómanja, G. József is megjelent. Végig néztük a kft. honlapját, közösségi oldalát, hirdetéseit, valamint az Optenben is utána jártunk a cég történetének és sok érdekességet találtunk.
A Human Matrix Kft-t 2001-ben jegyeztették be a tulajdonosok K. I. és férje és L. P. A vállalkozás Czeglédy cégéhez, a Human Operator Kft, majd Zrt-hez hasonlóan munkaerő-közvetítéssel foglalkozik, mérete, árbevétele azonban egyelőre összehasonlíthatatlan a politikus jelenleg felszámolás alatt álló cégével. Kicsi családi vállalkozás, amelyben jelenleg is mindössze 8 alkalmazott dolgozik. Éves nettó árbevételük 110-160 millió forint között mozog. Céges összejöveteleken, ebédeken készült fotók is arról tanúskodnak, hogy hosszabb ideje ugyan az a néhány fő, egy zárt csapat dolgozott itt. 2019 augusztusáig. Ekkor jelent meg a kicsi céges kollektívában M. Zoltán, mint projektvezető, a cég hivatalos közösségi oldala szerint gulyásleves partival ünnepelték az új kolléga belépését. Négy hónap sem telt el és M. régi partnere (strómanpartnere) is megjelent a Human Matrixban, G. József.
M. Zoltán és G. József rendkívül örültek, hogy újra együtt dolgozhatnak és a szakmában. Ezt nem is rejtették véka alá, G. még azt is megjegyezte, amikor beszámolt ismerőseinek az új munkahelyéről, hogy ez a terület mindig is közel állt a szívéhez…
Itt az ideje felfedni a két új derék munkaerő “referenciáit”…
Az iskolaszövetkezet hálózat a 90-es évek második felében kezdett kiépülni Magyarországon. Az egyik első ilyen szövetkezetet, amely keretében kedvezményes feltételekkel vállalhattak munkát iskola mellett a diákok, Czeglédy Csaba alapította 1997-ben Orlay Szakközépiskola Rébusz Iskolaszövetkezet néven. 2000-ig volt a szövetkezet elnöke, amit első büntetőügye miatt át is kellett kissé szabnia.
2000-ben ütközött össze először Czeglédy a törvénnyel. A Szombathelyi Városi Ügyészség 2000 augusztusában megrovásban részesítette 11 rendbeli jogosulatlan adatkezelés és kétrendbeli magánokirat hamisítás vétsége miatt.
Még ugyanabban az évben újabb nyomozás indult Rébusznál, akkor már bíróság elé állították és el is ítélték Czeglédy Csabát. 1998 és 1999 években közel 30 millió forint visszaigényelt, illetve be nem fizetett adó miatt kezdtek vizsgálódni, végül az akkor 20 éves Czeglédy Csabát öt rendbeli bűncselekménnyel vádolta meg az ügyészség. Ekkor az ifjú jogász már az MSZP önkormányzati képviselője volt Szombathelyen. A vádirat szerint az adóhatóság nyomozói összesen 24 millió forint értékben találtak fiktív számlákat, amelyek mögött nem volt teljesítés. Czeglédyt 2001-ben első fokon a Szombathelyi Városi Bíróság folytatólagosan elkövetett adóbevételt jelentős mértékben csökkentő adócsalás, magánokirat- hamisítás, számviteli fegyelem megsértése és más bűncselekmények miatt 8 hónap börtönbüntetésre ítélte, 2 évre felfüggesztve, amit másodfokon 2003-ban a Veszprém Megyei Bíróság 1 év 4 hónapra súlyosbított. Kivárási ideje 2006-ban telt le, ekkor mentesült Czeglédy Csaba a priusztól, azaz a büntetett előélet bélyegétől. Alig véget ért az első büntetőügy, és még folyamatban volt a második, amikor a cégbíróság bejegyezte a Rébusz 2.0 iskolaszövetkezetet.
Ebben a formációban nyolc éven keresztül működtek úgy, hogy 100 millió forintot meghaladó adótartozást görgetettek magukkal. 2003-ban (amikor mellesleg Czeglédyt Veszprémben jogerősen is elítélik adócsalásért) a Rébusz 2.0-nak már elérte az 1 milliárd forintot az éves árbevétele. 2004-re 1,7 milliárd, 2005-re már 1,9 milliárd forint az éves árbevétel – erre az évre már 80 milliós adótartozással!
Már az első szövetkezetnek tagja volt M. Zoltán, majd az átalakult Rébusz 2.0-nak már G. József is. Együtt tartottak előadásokat, munkaügyi fórumokat szerte a megyében. A vasvári önkormányzat honlapja még mindig őrzi ezek meghívóját. A dokumentum szerint M. Zoltán projektvezető volt, akár csak most a Human Matrix Kft-ben, G. József pedig régióvezető.
A Rébusz 2.0 cégadatai szerint G. József 2001-től felügyelőbizottsági tagja, majd 2007-től vezető tisztségviselője volt az újjászervezett Rébusznak. Majd amikor ez a szövetkezet is bedőlt és Czeglédy Csaba már sokkal okosabban, a vád szerint strómanok bevetésével nem egy, hanem az egész országot lefedő iskolaszövetkezet hálózatot épített fel, M. Zoltán is és G. József is kaptak feladatot, mint régi bizalmi emberek.
M. Zoltán a Budapesten a Rébusz jogutódjaként bejegyzett Cooperitas Iskolaszövetkezet igazgatósági tagja, a szövetkezet vezetője a nagy büntetőügytől külön kezelt makói szövetkezet ügyben már elítélt, nagy ügyben korábban egyezséget között, majd azt visszavont vádlott, A. Zoltán. A Cooperitas egyébként ugyan ezen a néven a szlovákiai Léván is bejegyzett egy céget. a Cooperitas ellen 2012-ben indult felszámolás, de már 2007 óta 100 milliót meghaladó adótartozással működött, méghozzá a Rébusz nevén, ami 2010-ben megszűnt. A Cooperitas is abban az évben, 2010-ben adott le utoljára adóbevallást, akkor az árbevétele 2,1 milliárd volt, ennek ellenére 412 millió forint veszteséget könyvelt el. A költségvetési csalás miatt indult büntetőeljárás kezdetéig ez az egy szövetkezet mintegy 1,4 milliárd forintnyi adótartozást és még 1,5 milliárd forint hitelezői követelést halmozott fel. A 2015-ben Komáromban bejegyzett IdeHaza Iskolaszövetkezetnek már az aláírásra jogosult igazgatósági tagja volt M. Zoltán. Az az egyik olyan szövetkezet, amelynek a pecsétje a leggyakrabban megtalálható volt azoknak a diák, vagy épp nyugdíjas munkavállalóknak a papírjain, akik állításuk szerint mindvégig a Human Operator szombathelyi irodájába jártak intézni ügyeiket, felvenni a fizetésüket. Továbbá az IdeHaza Iskolaszövetkezet volt az egyik olyan szövetkezet, amelynek Czeglédy cégének, a Human Operator Zrt-nek nyújtott Altus kölcsönből jutott. És az is az IdeHaza Iskolaszövetkezet volt, amelynek a nevére átírhatták a McDonald”s-os szerződést, amikor a Human Operator végrehajtás alatt állt.
A végrehajtás ideje alatt Czeglédy döntése nyomán a Human Operator Zrt. 2017 márciusától 2017 júniusáig minden, őt szerződéses jogviszony alapján megillető követelést az IdeHaza iskolaszövetkezetre engedményezte, annak érdekében, hogy a végrehajtási eljárás eredményességét megakadályozza és a jogerős bírósági határozaton alapuló fizetési kötelezettséget kijátssza. Ténylegesen azonban az engedményezés színlelt ügylet volt, annak nem volt valós gazdasági oka és jogalapja – szerepelt abban az ügyészségi közleményben amelyben Czeglédy Csaba második őrizetbevételét indokolták.
M. Zoltán mindezek mellett igazgatósági tag volt a Human Operator Zrt. Puskás Tivadar utcai székházába bejegyzett Gyöngyösparti Szociális Szövetkezetben. Ebben a szövetkezetben már megjelent G. József is, ugyancsak igazgatósági tagként. Vélhetően ezen kívül a Human Operator Zrt.-nek is dolgozhatott. Erre utal, hogy buzgón osztogatta Facebook-oldalán a Human Operator hirdetéseket, amelyekhez megjegyezte: “Munkatársakat keresünk!”
M. Zoltán és G. József, sőt M. Zoltán felesége is vádlott a 6 milliárdos bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás miatt folyamatban lévő büntetőügyben. Letartóztatásban is voltak egy ideig. M. Zoltán és felesége azok között voltak, akik beismerték bűnösségüket és egyezséget kötöttek az ügyészséggel. Majd az elsők voltak, akik visszavonták azt. G. Józsefnek az új munkahely mellett a tavalyi választás után hatalomra került baloldali városvezetés kegyéből önkormányzat közeli feladat is jutott. Az önkormányzat turisztikai cégének felügyelőbizottsági tagja. Nem véletlenül, édesanyja ugyanis nem más, mint Vörösné Budai Mária, a DK szombathelyi alelnöke.
M. Zoltán és G. József új munkahelyét gyermekének munkát kereső szülőként érdeklődve hívtuk fel – kiderült, hogy munkaerő kölcsönzéssel és diákmunka közvetítéssel nem foglalkoznak jelenleg, azért a diák önéletrajzát bekérték volna, mondván éppen bővítésre készülnek és hát sosem lehet tudni… A Human Matrixhoz személyesen is ellátogattunk. A cég egy családi házban működik a Fürdő utcában. Éppen az után, hogy odaértünk, G. József az udvarra jött ki telefonálni. Amikor megtudta, kik vagyunk és mellesleg éppen őt, őket keressük, bemenekült. A házban belépésünkre sorra csukódtak az ajtók, majd egy sötét hajú nő, aki valamiféle kisfőnöknek tűnt igyekezett távozásra bírni bennünket. Azt, hogy M. Zoltán is ott dolgozna, egyenesen letagadták. A cég tulajdonosa, ügyvezetője nem volt bent, kérésünkre fel sem hívták. Egy vezetékes számot adtak, ahol K. Izabella ugyancsak nem volt elérhető.
A véget nem érő Czeglédy-féle iskolaszövetkezet-biznisz egyébként is ráégni látszik a DK-ra és nem csak azért, mert Gyurcsány Ferenc és felesége családi cége, az Altus többször is kölcsönzött Czeglédy cégének. DK-soknak a szövetkezetekben is jutott munka, a párt városi alelnökének kiskfián kívül, Szuhai Viktor, a DK szombathelyi elnöke is vád szerint Czeglédyhez köthető iskolaszövetkezetben, méghozzá a Student Pro Iskolaszövetkezetben dolgozott, amit ő maga vallott be a vagyonnyilatkozatában. A minap írtuk meg azt is, hogy véletlenül éppen a DK szegedi frakcióvezetője az az ügyvéd, bizonyos Binszki József, akinek köszönhetően ismételten sikerült megakasztani a Czeglédy és társai ellen folyó büntetőeljárást.
Néhány fotót lementettünk azok közül a Facebook- és Linkedin-bejegyzésekből, amelyek lebuktatják Czeglédy-vád szerinti strómanjait, érdemes megnézni.
Vezető kép és videó: László Petra
Facebook
Twitter
YouTube
RSS