Brazília még tartalékos felállásban is olyan fölényben játszott, hogy a kameruniak helyenként szinte alig fértek oda a pályára. A brazil tudástöbblet helyenként kimondottan szép cselekben is megnyilvánult, nyilvánvalóan csak idő kérdése volt, hogy mikor törik meg a jég, akad be az első gól az afrikaiak hálójába, aztán utána már vélhetően könnyebben jöhet még egy-kettő. De nem is tévedhettünk volna nagyobbat! Epassy hősiesen védte a kapuját, néhány kisebbfajta csoda is kellett, hogy ne mozduljon meg a háló, de nem találták meg a brazilok a megoldást. Kamerun pedig egy gólhelyzetet kihagyott az első félidő ráadásában, pontosan egy félidővel később viszont már nem tette meg ezt a szívességet, és legyőzte a vébé egyik legnagyobb esélyesét.
A brazil kapu úgy élhetett a kameruni játékosok fejében, mint valami rég elfeledett, távoli, misztikus hely, amelyről csak kósza történeteik vannak a csatártársaiknak. Brazília ellen játszani nem ajándék, mert ha nincs valami végtelenül ravasz, olaszosan taktikus terve az ellenfélnek, hogy miként fog meglepetést okozni a mezőnybeli elnyomatásból, akkor nem sok remény van. Olyat több csapat is tud, hogy leuralja a mezőnyt, alig engedi szóhoz jutni a másikat, a brazilok viszont emellé talán mindenkinél magasabb szinten űzik az egy egy elleni párharcokat, ráadásul villámgyorsan tudnak visszazárni, csírájában elfojtva bármiféle kontratámadást.
Már az első percekben lerakták a meccs elvi alapjait a brazilok, megijesztgetve az ellenfelet; Ha Gabriel Jesus eltalálja a labdát a tizenhatoson belül, akkor az eredmény is rögtön ijesztő lehetett volna Kamerun számára. Közben a csapatkapitányi karszalagot viselő, 39 éves Dani Alves a vébén valaha pályára lépett legidősebb brazil játékos lett. Ha már ott volt, jól adta be középre Martinelli fejére, akinek a léc alá tartó fejesét vetődéssel ártalmatlanította a kameruni kapus. Folyamatosan ott ügyeskedtek Epassy kapuja körül a dél-amerikaiak, Martinelli különösen jól mozgott a balszélen, nemegyszer befűzte a rá küldött kameruni élőerőt. Az ő beadása után Fred nem tudta eléggé leszorítani a lövését, majd Gabriel Jesus találta el az egyik védőt ugyanilyen előzmények után.
A brazilok cseppet sem tűntek aggódónak, úgy lehettek vele, hogy ilyen fölényből előbb-utóbb úgyis beakad valami. Ezt gyors egymásutánban két szabadrúgásból is megszervezhették volna, de Rodrygo lövése a sorfalról jött le, Dani Alves pedig a rövid sarok fölé kanyarította a labdát. A félidő utolsó harmadára némileg enyhült a brazil nyomás, ami persze nem jelentette, hogy ne maradtak volna komoly fölényben. A félidő ráadásának harmadik percében megint Martinelli próbált túljárni Epassy eszén egy léc alá benyesett labdával, majd Rodrygo tévedett kevéssel, amikor az ötös sarkától próbálkozott. És amire senki nem számított, a lefújás előtti pillanatokban majdnem meglett a kényelmeskedve végigtámadott félidő böjtje: a kameruni támadók először megnézhették élőben, hogy fest a brazil kapu, és Mbeumo okos, pattintott fejesére rendesen vetődnie kellett Edersonnak, hogy ne legyen baj.
Megjött a kameruniak önbizalma a helyzettől, és veszélyesen éltek a második félidő kezdetén, bátran húzogatták az oroszlán bajszát. Aboubakar úgy gondolta az 52. percben, hogy ő márpedig lő egy gólt ezeknek a braziloknak; nem is volt alaptalan az elhatározása, de egészen közelről ellőtte a hosszú sarok mellé a labdát. Válaszul az 55. perc környékén Brazília éktelen tűzijátékot telepített az afrikaiak kapujánál. Epassy többször hősiesen védett, ha ő nem, akkor a védők segítették ki – nem voltak könnyű percek ezek számukra. Hamarosan megint az örökmozgó Martinelli szaladt el a szokott oldalán, és mivel nem jött segítsége középen, egymaga végigcsinálta a teljes támadást. A lövésénél megint Epassynak kellett magabiztosan a helyén lennie. A kameruni kapus viszont egy perccel később elég rosszul nyúlt bele Militão lövésébe, és a kapu felé leperdülő labdát alig bírta begyűjteni másodjára.
Kamerun néha olyan bátran jött ki kontrázni a fojtogató brazil mezőnyfölényből, mintha nem lenne mit vesztenie. És így is volt. Ngamaleu futott el a bal oldalon öles léptekkel, pimaszul becsapva a védőjét, majd az akció végén Choupo-Moting vette célba a jobb alsó sarkot – Edersonnak kellett sietősen odaérnie. A meccs végét a várható menetrendnek megfelelően végigtámadták a brazilok, Martinellinek továbbra is minden megmozdulásában kódolva volt, hogy átjut a védőkön. Aztán jött a teljes döbbenet: Kamerun csodálatos kontrát futtatott végig, a középen érkező Aboubakar hibátlan ívelést kapott a fejére, neki már csak rá kellett bólintania, Ederson pedig földbe gyökerezett lábakkal nézte, ahogy a labda a bal sarokba repül. Aboubakar ezután akkorát ünnepelt, hogy meg is kapta a második sárga lapját a tíz perccel korábban kiérdemelt első mellé, és ezzel pár perccel korábban fejezte be a világbajnokságot, mint a csapattársai.
Minden tudásukat összekaparva indultak neki a brazilok, hogy ezt a szörnyű csorbát kiköszörüljék, de minden ziccert elpuskáztak. Kamerun viszont hiába verte meg az ötszörös világbajnokot, ez a svájciak másik meccsen elért győzelme miatt csak arra volt elég, hogy emelt fővel essenek ki.
KAMERUN–BRAZÍLIA 1:0 (0:0)
Loszaíli Nemzeti Stadion, v: Ismail Elfath (amerikai)
gólszerző: Aboubakar (90.+2)
sárga lap: Nouhou (6.), Kunde (29.), Fai (33.), Aboubakar (81., 90.+2), Ngamaleu (85.) – Éder Militao (7.), Bruno Guimaraes (85.)
piros lap: Aboubakar (90.+2)
A G-csoport végeredménye:
Facebook
Twitter
YouTube
RSS