Gyurcsány összes művei-felolvasást tartottak a DK XIII. kongresszusának álcázva vasárnap, Budapesten, a Kongresszusi Központban, amely lehetőséget teremtett a még létező szocialisták már dékásított részének, hogy a régi munkásőr hagyományőrzőkkel közösen élvezzék a Gyurcsány-show élő adását. Dobrev Klára, aki a brüsszeli korrupciós botrány kitörése óta bujkál, továbbra is az árnyékban maradt; helyette Ferenc testvér öntött magába néhány deci bátorságot, hogy sajátjai előtt szólaljon fel.
Alig néhány hónappal a legutóbbi kongresszus után ismét küldöttgyűlést tartott a DK, immáron a másodikat a tavalyi, az ellenzék számára igen súlyos vereséget hozó választást követően. Ha valakinek túl sűrűnek tűnik a menetrend, az nem véletlen, ugyanakkor már a kongresszus nyilvános részének korai szakaszában kiderült, minek köszönhető az újabb esemény. A felvezető szerint ugyanis
a DK az egyetlen olyan párt, amely nemcsak túlélte a Márki-Zay Péter okozta súlyos vereséget, de tagságát is jelentősen növelni tudta.
Vagyis a DK ragaszkodik hozzá, hogy a választási bukás a hódmezővásárhelyi polgármester számlájára írandó, míg a DK vezető erővé vált szerintük a baloldalon. Ezt demonstrálandó, szűnni nem akaró tapsviharral köszöntötte a plénum a baloldali pártokból átlépett politikusokat.
A Rákosi-korszak reflexei azonban igazán csak Gyurcsány Ferenc pódiumra lépésével ütött be: valódi pártkongresszusi hangulatot teremtett a hallgatóság, ahol senki sem akart (vagy mert) az első lenni, aki befejezi a tapsolást.
Az egészen szürreális jelenetsor minket is megihletett:
Amint Gyurcsány szóhoz jutott, közölte, hogy új lakótársa van – de nem ezért maradt Klára asszony az árnyékban ezen a szép napsütéses vasárnapon –, mégpedig az influenza, ezzel magyarázta a szokottnál érd(ek)esebb hangjáért.
Az orosz elnököt korábban saját villájában fogadó pártelnök ezután Putyin és Magyarország kapcsolatának elemzésének látott neki, kifejtve: egykori vacsoravendége háborús bűnös, vele gazdasági kapcsolatokat fenntartani pedig – álláspontja szerint – az ország szuverenitását sérti. Ezzel szemben áll a DK koncepciója, amelynek lényege egy szorosabb európai együttműködésnek (Európai Egyesült Államok) rendelné alá Magyarországot, ami természetesen a gyurcsányi szuverenitás-elmélet szerint helyénvaló.
Innen egy huszárvágással találtuk magunkat egy, a Facebookról már ismert szabadversbe ágyazott filozófiai fejtegetésben, amelynek kulcskérdése, hogy vajon az Isten teremtette-e az embert, vagy fordítva, s amely gordiuszi csomó kibogozása közepette kiderült: valójában ez irreleváns, magánügy, csupán az egyetemes európai értékek – legyenek azok bármik – számítanak.
Aki nincs vele, az ellene van
Nincs harmadik út
– üzente meg a kormány ellen tüntetőknek és az ellenzéki pártoknak. Gyurcsány kifejtette: teljes ellenállásra van szükség és arra, hogy minden törvényes eszközzel gyengítsék a kormányt. Aki nincs vele, az ellene van – fogalmazta meg intelmeit a pártelnök szövetségeseinek. Ez világosan beleillik a DK terjeszkedési politikájába, de a párt nevének – Demokratikus Koalíció – is új értelmet adott. Rendszerellenzéki intelmei végeztével a teljes magyar társadalomnak, de főleg a kormánypártok mintegy 2,5 millió szavazójának is üzent, kijelentve:
ezt a kormányt támogatni szégyen.
Gyurcsány: nincsenek jó megoldásaim
Túlnyomó többségünk – ha lehet, akkor többes szám első személyt használok – inkább távol tartjuk magunk tőlük
– fogalmazott a cigányság helyzete kapcsán Gyurcsány, aki aláhúzta: különösen aggódik a magyarországi cigányság helyzete miatt. A miniszterelnök a tanárok bérrendezése mellett ezzel a témával foglalkozott kiemelten, kifejtve: nem tudott eddig senki érdemi megoldást találni a cigányság integrációjára, és többek között neki sincsenek jó megoldásai – de azért megpróbálnák. Még egyszer.
A tanárok béremelése kapcsán kijelentette: méltányosnak tartják a követeléseket és (árnyékból) támogatják azt. Sőt, árnyékígéretek szintjén továbbment és kifejtette: olyan oktatást akarnak, amely a “gyermekek szívét és lelkét” célozza. Valahogy a bukott miniszterelnök szájából utóbbi inkább orwelli kicsengésű, semmint pedagógiai jellegű volt.
Az árnyékból nagyotmondásokat követően Gyurcsány valódi (kormány)program kidolgozására kérte fel az árnyékkormányt. Az pedig ebből a látványos képzavarból is kitűnik az, hogy valósággá vált, ami az előválasztások után a nyilvánosság egy jelentős részében megjelent: a kormány felé kacsingat a bukott miniszterelnök.
Aki szeretné hozzánk hasonlóan végignézni az előadást, az itt megteheti, de nem ajánljuk.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS