A 2021. június 30-ig meghosszabbított hiteltörlesztési moratóriumnak köszönhetően jövőre 400-450 milliárd forint maradhat a családoknál és a vállalkozásoknál – közölte a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szerdán, a kormány Facebook-oldalán. A kormány döntésének köszönhetően a gyermeket nevelő szülőknek, a nyugdíjasoknak, az álláskeresőknek és a közfoglalkoztatottaknak nem kell törlesztőrészletet fizetniük jövő nyárig. A lehetőség azokra a vállalkozásokra is vonatkozik, amelyek bevétele huszonöt százalékkal csökkent.
Dömötör Csaba videójában hangsúlyozta, hogy a számítások szerint 752 ezer szerződést, azaz a családtagokat is figyelembe véve jóval több, mint egymillió embert érinthet ez a lehetőség. Az államtitkár hozzátette: reményei szerint ez nagy segítség a mindennapokban. 2020. augusztusi adatok alapján a gyereket nevelők képezik a moratóriumot igénybe vevők legnagyobb, ötszáztizenkétezres csoportját, hitelállományuk 1178 milliárd forint. A százhatvanezer nyugdíjas hitele 368 milliárd forint, míg hatvannégyezer álláskereső 147 milliárd forintos hitelére veszi igénybe a törlesztés felfüggesztésének lehetőségét. A legkevesebben a közfoglalkoztatottak vannak, tizenhatezren, 37 milliárd forintnyi hitellel. A lakossági moratórium meghosszabbítása az eddigi résztvevőknek közel 47 százalékát érintheti. Tartozásuk 1730 milliárd forint, ami a moratóriumot jelenleg igénybe vevők hitelének fele. A vállalatok közül 15-20 százaléknyi, körülbelül 10-12 ezer minősülhet sérülékenynek; ennyi lehet a programban a várható részvétel.
A kormány döntése alapján 2021. június 30-ig nem mondhatók fel se a vállalati, se a lakossági adósok hitelei. 2020-ban a hiteltörlesztések felfüggesztésével 2 ezer milliárd forint marad a banki ügyfeleknél. A moratóriumra jogosult kettőmillió-hétszázezer lakossági ügyfélből egymillió-hatszázezren veszik igénybe a kedvezményt 3500 milliárd forint hitellel. A moratóriumra jogosult hitelek teljes állománya 6603 milliárd forint. A céges ügyfeleknél még nagyobb a lehetőséggel élők aránya, hiszen a kilencvenhatezer jogosult vállalatból hatvanezer veszi igénybe az engedményt 2020-ban. Az ő hitelük a moratóriumra jogosult 9692 milliárd forintos vállalati hitelállományból 4264 milliárd forint.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Illyés Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS