Magasabb árak a boltokban, költségesebb banki szolgáltatások, a családtámogatási rendszer leépítése, magasabb adó a cégeknek és a bejelentett munkavállalóknak, valamint az általános ingatlanadó: ez állt abban a javaslatban, melyet Karácsony Gergely pártja, a Párbeszéd nyújtott be a költségvetési törvény vitájában. Mindezt azért, hogy finanszírozni tudják a legdemagógabb szavazatvásárlási kísérletet, amely megvalósítása ráadásul államcsőddel is fenyegethet: az alapjövedelem bevezetését – írja a Magyar Nemzet.
Több adóemelési tételt is tartalmazott az a már leszavazott javaslat, melyet a Párbeszéd terjesztett az Országgyűlés elé a költségvetési törvény vitájában. A több százmilliárdos adóemelés célja pedig nem lenne más, mint hogy Karácsony Gergely pártja bevezethesse az államháztartásra rendkívül veszélyes alapjövedelem intézményét.
Százmilliárdok az adófizetőktől
A javaslat 4 területen is tartalmaz adóemelést, melyek gyakorlatilag mindenkit érintenének. Először is a Párbeszéd egy úgynevezett “karbonadó” bevezetését találta ki, melynek tartalmát bővebben nem fejtették ki, így a Magyar Nemzet a külföldi példák alapján próbálta rekonstruálni az ötletet. Mint írták, akad olyan külföldi elképzelés, amely szerint a karbonadót az üzemanyagra vetik ki, de ismert olyan módszer is, amelyben az adót a személy- vagy áruszállítást végző cégeknek kell befizetniük.
Bármelyik módon is szeretnék ezt Karácsonyék megvalósítani, az általuk remélt 225 milliárd forintos plusz bevétellel kecsegtető adó bevezetése kihatással lesz a fogyasztókra: vagy drágább lesz az üzemanyag, mintegy 50 forinttal – ennek minden következményével együtt, legyen szó tömegközlekedésről, vagy a beszállítói árakról -, vagy ráterhelhetik a fuvarozásra szakosodott cégekre. A második esetben a boltokban a fogyasztói árak valószínűleg a csillagos égig lőnének ki.
Nem kímélnék a munkából élőket sem: a Párbeszéd visszaállítaná a többkulcsos szja rendszerét is, emellett pedig a családi adókedvezményeket is megnyirbálnák. Karácsonyék húzása teljesen felborítaná a jelenlegi helyzetet, mely szerint a gyermeket nevelő és legálisan dolgozó több, mint egymillió ember minden évben több száz milliárdos adókedvezményt vehet igénybe, a 4,5 millió hazai munkavállaló pedig az egyik legalacsonyabb jövedelemadót fizetheti az egész Európai Unióban. A Párbeszéd terveivel ellentétben jövőre egyébként a családok nem kevesebb, mint 380 milliárd forinthoz juthatnak az adó- és járulékkedvezmények révén.
Másik súlyos teher lenne az adófizetőknek a Gyurcsány–Bajnai-kormányok idejéből ismeretes ingatlanadó, melyet a tervezet szerint csak a nagy értékű ingatlanok után kellene fizetni. Ezzel szemben a szocialista kormány idején törvénybe foglalt szabályozásnál nagyon mellélőttek a törvényhozók, és már az átlagos értékű ingatlanok után is közterhet számítottak volna fel. Félő, hogy a javaslat elfogadásával ez megismétlődött volna.
Ingyen pénzt mindenkinek
A felsorolt megszorítások pedig mind egy célt szolgálnának: az alapjövedelem bevezetését, annak minden veszélyével és igazságtalanságával együtt. A koncepció kritikusai szerint egyébként az elképzelés nem más, mint demagóg, szavazatvásárló választási ígéret, amely – mivel tulajdonképpen ingyen pénzt kínál – visszaveti a munkavállalási és az adófizetési kedvet, miközben fenntartása rendkívül költséges. Veszélyessége pedig abban rejlik, hogy a költségvetési logika szerint pénzügyi hanyatlás idején először a népjóléti intézkedéseket kell lecsökkenteni, az azok fedezetét adó megszorítások és adóemelések ellenben megmaradnak, vagy fokozódnak.
A Párbeszéd indítványát – az ellenzék további több száz módosító javaslatával együtt – a múlt heti költségvetési szavazás során vetette el az Országgyűlés.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS