Egyre komolyabb gázválság kezd kialakulni Európában és ennek hatása átterjed a többi energiafajtára, már az olaj, a szén és az áramárak is csúcsokat döntenek. Jön a fűtési szezon és az európai kormányok kétségbeesett intézkedéseket hoznak a legkiszolgáltatottabb lakossági csoportok megvédésére. Ez alól egy kivétel van, Magyarország, ahol a közel tíz éve bevezetett rezsicsökkentés automatikusan megvédi a teljes lakosságot a sokkhatástól. Nálunk fixek és kiszámíthatóak az energiaárak, és nem mellesleg egyáltalán nem drága az áram és a gáz európai összehasonlításban. Sőt a lakossági gázár az egész kontinensen nálunk a legalacsonyabb, és az egész kontinenst figyelembe véve Budapesten a legalacsonyabb a lakossági gázár.
A földgáz piaci ára az idén télen soha nem látott magasságba emelkedhet, amelynek okát a szakértők érdekeik és nemzeti hovatartozásuknak megfelelően magyaráznak. Mindenesetre az európai földgázárak rekordmagasságot értek el, és a történelem során először meghaladja az 1000 köbméterenkénti 1000 dollárt – mutatják az európai gáztőzsde, az Intercontinental Exchange (ICE) adatai.
Egymásra mutogatnak az oroszok és az európaiak
A drágulás okairól megoszlanak a vélemények. Az egyik nagy véleményáramlat szerint a Kreml áll a háttérben. A földgáz azért drágul, mert a Gazprom és Vlagyimir Putyin orosz elnök
csökkentette a Nyugatnak szánt gázszállításokat, hogy a szükségtelen Északi Áramlat-2 gázvezetéket gyorsabban üzembe helyezzék, és megkerüljék az európai játékszabályokat
– mondta a Handelsblattnak Oliver Krischer, az ellenzéki Zöldek szövetségi parlamenti (Bundestag) frakciójának helyettes vezetője.
Az orosz szakértők ezzel szemben arra figyelmeztetnek, hogy a gázárak számos tényező miatt emelkedhetnek, beleértve az ázsiai keresletet, az európai időjárást és a közelgő téli szezont. Moszkva azt is kijelentette, hogy a Gazprom hajlandó növelni a nyugat-európai országokba irányuló gázexportot. Vlagyimir Putyin elnök szóvivője, Dmitrij Peskov elmondta, hogy vizsgálják a kontinens válságkezelési lehetőségeit. Szerinte alaptalanok azok az állítások, hogy Oroszország politikai nyomást gyakorol a Nyugatra. A Gazprom minden szerződésének eleget tesz, és „senkinek nincs semmi oka az ellenkezőjére”.
Sőt, a Gazprom kész további szerződések megkötésére. A Kreml tisztviselője azonban elmondta még, nem valószínű, hogy egyik napról a másikra sikerül növelni a kínálatot. A föld alatti tárolókat sem lehet néhány nap alatt kiszivattyúzni, vannak technológiai korlátok – állítják az oroszok. A Gazprom mindenesetre azzal számol, hogy magasabb lesz az Európának idén szánt földgáz átlagára az általa eddig becsültnél. Az orosz cég csütörtökön közzétett legújabb becslése szerint Európának az idén átlagosan 240 dollárt kell majd fizetnie ezer köbméter földgázért. A Gazprom eddig valamivel 200 dollárt meghaladó árral számolt. Tehát akármi lehet a gázhiány oka, az biztos, hogy az oroszok jól járnak vele.
Hamarosan kezdődik a fűtési szezon a Föld északi féltekéjén, a téli szezon előtt az európai földgázszűke dominó-hatást váltott ki a globális energiapiacokon. A folyamat a nyár folyamán nagyon alacsony európai földgázkészletekkel kezdődött, jelenleg pedig már arról beszélhetünk, hogy meredek áremelkedés látszik világszerte az olaj, a földgáz és a szén piacán is. A Brent típusú nyersolaj ára ma már 80 dollár fölé emelkedett, utoljára közel 3 éve állt ilyen magasan.
Kínában szintén hiány van és ők is az oroszoknál házalnak
Ezek után nem meglepő, hogy a lakossági energiaárak egész Európában elszabadultak. Az Egyesült Királyságban energiaár-korlátozást vezettek be, míg Spanyolországban ideiglenes adócsökkentéssel próbálják meg az árakat visszafogni. Olaszországban a magyarhoz hasonló “kettős árrendszerrel” próbálják megvédeni a lakosságot. De nemcsak Európában okoz gondokat az energiahiány, hanem Kínában is, ahol már a hadsereget is kivezényelték a Belső-Mongóliai bányákhoz. Peking az oroszokhoz fordult segítségért, akik széttárták a kezüket és közölték, hogy ők előbb a japán és a koreai igényeket elégítik ki, és csak utána következik Kína.
Nálunk nyugalom van és rezsivédelem
Magyarországon jelenleg kétféle árszabás van érvényben az energiaárakra: az egyik a versenypiaci, amely esetben a fogyasztó a világpiaci árat fizeti, míg a lakossági fogyasztóknál a fix áras, rezsicsökkentett tarifa van érvényben. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a héten jelentette ki: megőrizhetők hosszú távon a rezsicsökkentés vívmányai, a magyar fogyasztók továbbra is az egyik legalacsonyabb gázárat fogják fizetni Európában. Szijjártó ezt akkor mondta, amikor hétfőn Budapesten aláírták a Gazprom vezetőivel az új 15 éves gázszállítási szerződést.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) májusi nemzetközi árösszehasonlító vizsgálatot végzett, mely szerint a lakossági fogyasztók számára biztosított földgáz átlagárát tekintve Budapest továbbra is őrzi a vezető pozícióját, azaz a vizsgált fővárosok közül itt a legolcsóbb a földgáz, 2,81 eurócent kilowattóránként. A tendencia 2019 szeptembere óta töretlen, így az elmúlt 20 hónapban folyamatosan Budapesten volt a legkedvezőbb a lakossági gázár – emelte ki az energiahivatal.
Jó ötlet volt a rezsicsökkentés
A fentiekből is látszik, hogy az Orbán-kormány elmúlt 11 évének egyik legokosabb döntése volt az úgynevezett rezsicsökkentés. Nálunk egy jól bejáratott rendszer működik a világpiaci sokkhatások kezelésére és nyugati barátaink most kezdenek neki valami hasonló árképzési mechanizmus kialakításához. Persze jobb későn, mint soha – az olaszok például valami teljesen hasonlóval próbálkoznak, mint ami nálunk van.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS