Az Edelman Trust Barometer nevű éves bizalmi felmérés eredménye szerint az emberek 56 százaléka úgy véli: a kapitalizmus a jelenlegi formájában több kárt okoz, mint amennyire hasznos. Az amerikai globális kommunikációs cég újabb, 2020-as felmérését szokás szerint a héten megrendezendő davosi világgazdasági fórum előtt hozták nyilvánosságra, és hírügynökségek ismertették hétfőn.
Az Edelman Trust két évtizede minden évben felméri számos országban, hogy az emberek mennyire bíznak a legfontosabb intézményekben. Ez az első év, amikor arra koncentráltak, hogy az emberek miként látják a kapitalizmust magát. A felmérés készítői elmondták: azért erre a kérdésre koncentráltak ezúttal, mert a korábbi felmérések során érzékelték, hogy a megkérdezettek évről évre egyre nagyobb egyenlőtlenséget láttak társadalmukban, tehát felmerült, hogy érdekes volna megtudni a véleményüket a társadalmi rendszer egészéről. David Bersoff vezető kutató azt mondta: az emberek mára megkérdőjelezik, hogy a kapitalista rendszer, amelyben élnek, egy szép jövő megteremtését szolgálja-e.
A felmérésbe 34 ezer embert vontak be 28 országból, olyan liberális demokráciáktól kezdve, mint az Egyesült Államok vagy Franciaország, az olyan más modell alapján működő országokig, mint Kína vagy Oroszország. Az Edelman Trust 2000-ben azzal a céllal indította el felméréseit, hogy utánajárjon a Francis Fukuyama politológus által kifejtett elmélet igazságának. Fukuyama a kommunista rezsimek összeomlása után arra a következtetésre jutott, hogy a kapitalista liberális demokrácia egyedül maradt a világban, a rivális ideológiák letűntek, és mindez a “történelem végét” jelenti. Ezt a konklúziót azóta sokan bírálták, és rámutattak több olyan jelenségre, amely ezt cáfolni látszik: Kína egyre növekvő befolyására, az autokrata vezetők szaporodására, a kereskedelmi protekcionizmusra, valamint a 2007-2008-as globális pénzügyi válság után tapasztalt egyre súlyosabb társadalmi egyenlőtlenségre.
A felmérési eredményeket országokra lebontva kiderült, hogy leginkább (75 százaléknyian) Thaiföldön nem bíznak az emberek a kapitalizmusban, azután következik India 74 százalékkal, és meglehetősen közel van hozzájuk Franciaország is a maga 69 százalékával. Ötven százalékosnál nagyobb volt a bizalmatlanok aránya több más ázsiai, európai, perzsa-öbölbeli, afrikai és latin-amerikai országban. Csak Ausztráliában, Kanadában, az Egyesült Államokban, Dél-Koreában, Hongkongban és Japánban nem értett egyet az emberek többsége azzal az állítással, hogy a kapitalizmus több kárt okoz, mint amennyire hasznos. A kapitalizmust elutasítók érvként olyan ismert aggályokat hoztak fel, mint a technológiai fejlődés túl gyors üteme, a munkahelyek bizonytalansága, a média megbízhatatlansága, valamint hogy a nemzeti kormányok nincsenek a helyzet magaslatán, amikor az ország gondjait kell megoldani. Mindazonáltal az ázsiai országokban az emberek átlagosan optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint más országokban a világban. A magasabban iskolázott emberek mindenütt derűlátóbbnak bizonyultak a felmérésben.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS