A koronavírus-járvány miatti gyülekezési tilalom ellenére több, mint 20 ezren tüntettek kedd este a párizsi bíróság előtt a rendőri erőszak ellen. Az incidensekkel végződő megmozdulást egy 2016-os rendőri előállítást követően meghalt 24 éves fekete bőrű férfi, Adama Traoré családja szervezte.
Mostantól ez már nemcsak a Traoré család csatája, hanem mindannyiunk harca. Ma, amikor George Floydért harcolunk, Adama Traoréért is harcolunk
– mondta a megmozduláson Assa Traoré, a meghalt férfi nővére a résztvevőknek, akik olyan szlogeneket skandáltak, mint “Lázadás” és “Mindenki utálja a rendőrséget”. A nem engedélyezett megmozdulást eredetileg a George Floyd afroamerikai férfi halála miatt a rendőri brutalitás és a rasszizmus elleni amerikai tiltakozások támogatására szervezték Párizsban. A nem engedélyezett megmozdulás végén incidensek törtek ki, amelyek miatt a rendőrségnek be kellett avatkoznia – írta a párizsi prefektúra a Twitteren. A több, mint 20 ezer résztvevő többsége a megmozdulást követően önként és rendben szétoszlott, de a Párizs északkeleti részén található bíróság épületénél az esti órákban rendbontók jelentek meg, dobálni kezdték a rendőröket, akik könnygázzal válaszoltak. Az oszlatást követően a bíróság közelében, a párizsi körgyűrűn voltak kisebb összecsapások. A rendőrök itt már gumilövedékkel válaszoltak az őket dobálóknak. A környező utcákban a rendbontók barikádokat emeltek és kerékpárokat gyújtottak fel. A rend éjfél előtt állt helyre a környéken.
Adama Traoré 2016. július 19-én egy párizsi külvárosi csendőrségen, Beaumont-sur-Oise-ban halt meg alig két órával azután, hogy egy üldözést követően a csendőrök letartóztatták. A sokak által a rendőri erőszak jelképeként számon tartott esetről évek óta vitáznak a szakértők. A múlt héten egy büntetőjogi szakértő jelentése kizárta a csendőrök felelősségét a férfi halálában, míg a család által megbízott jogi szakértő szerint az áldozat halálát az okozta, hogy három csendőr a földre szorította. Didier Lallement párizsi prefektus kedden kijelentette, hogy a francia rendőrség “se nem erőszakos, se nem rasszista”, a prefektúra pedig a Twitteren ítélte el a rendőrök “elfogadhatatlan rendszeres megvádolását”.
Forrás, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS