Érdekes módon az ilyen-olyan jogvédő szervezetek nagyon lapítanak, miután a szélsőséges iszlamista tálibok gyakorlatilag egész Afganisztánban átvették az irányítást, és megkezdték a saría törvényeknek megfelelő átalakítását. Ennek részeként elüldözték munkahelyeikről a női műsorvezetőket, amely nemcsak kirekesztő, de a médiaszabadságot is súlyosan korlátozó intézkedés. Ehhez képest a jogvédő szervezetek minden fronton éppen erősen köldöknézegető fázisban vannak, miközben éppen azon dilemmáznak, hogy miért is nem ártalmas, ha szélsőséges iszlamisták fosztják meg a nőket a jogaiktól.
A Szabad Európa számolt be arról, hogy a tálibok hatalomátvétele óta súlyos tisztogatás kezdődött a médiában is. Afganisztánban ugyanis több helyen lecserélték a női műsorvezetőket férfiakra, levették a szórakoztató műsorokat, az állami csatornán pedig muszlim prédikációk és a tálibok bejelentései láthatók. Ez (egyelőre) a közmédiára vonatkozik, a magántulajdonú médiacégeknél még maradhatnak a nők, azonban ezeknek a csatornáknak is az “iszlám értékekkel összhangban” kell üzemelniük. A gyakorlatban azonban a kereskedelmi televíziók programja is megváltozott: törölték a szórakoztató műsorokat, vetélkedőket, popzenei műsorokat. A női műsorvezetők többségét levették képernyőről, a még aktív női újságírók pedig egyre több fenyegetést kapnak. A portál beszámolója szerint a főváros elfoglalása után mindössze néhány óra telt el, amikor az ország egyik legismertebb műsorvezetőjét, Sabnám Davrant kirúgták a közszolgálati televíziótól a többi női kollégájával együtt. Davran a Facebookon azt írta, hogy
miután a rendszert leváltották, munkába indultam. Nem veszítettem el a bátorságom, de sajnos nem engedtek be. Férfi kollégáim bejutottak, de engem megfenyegettek, azt mondták, hogy nem folytathatom a munkámat, mert a rendszer megváltozott. Ha a világ hallja a hangom, segítséget kérek, ugyanis veszélyben van az életünk.
Bár az intézkedések súlyosan sértik a nők jogait, valamint a médiaszabadságot, a mindig éber jogvédőknek, akik jelenleg az LMBTQ-lobbi pátyolgatásával vannak elfoglalva, ez valahogy nem különösebben szúrt szemet. A Riporterek Határok Nélkül listája szerint például még mindig nagyjából egy szinten van Afganisztán Brazíliával, és az összeállítás szerint a tálib sajtó szabadabb, mint az oroszországi.
Forrás: Szabad Európa; Fotó: MTI/EPA/Muhammad Szadik
Facebook
Twitter
YouTube
RSS